Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Lietoti apavi – kāju sēnīšu perēkļi?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak, tik skaistas kurpītes! Un tikai 5 Ls! Bet..tās atrodas second-hand veikala plauktā. Vai arī tev kādreiz ir radušās bažas par iepriekšējā apavu valkātāja slimību nodošanu? Lietoti apavi – vai no tiem var dabūt pēdu slimības, piemēram, sēnīti? Un ko darīt, lai no tām izvairītos? Dezinficēt apavus? Un ar ko?
Šos jautājumus uzdevām podoloģei Dinai Bašķei.

Sēnīti var iegūt pat no jauniem apaviem
Ja valkātājam ir veselas pēdas un laba imunitāte, turklāt izvēlētie apavi ir acīmredzami mazlietoti, inficēšanās iespēja nav lielāka, kā iegādājoties jaunus apavus, kurus pirms jums nesen laikojuši neskaitāmi cilvēki ar pēdu ādas vai nagu infekcijām.

Kā jau minēju iepriekšējās publikācijās, traumētas pēdu ādas un nagu gadījumā sēnīšu infekciju iespējams iegūt pat ravējot dārzu, jo mikroskopiskās sēnīšu sporas sastopamas gan augsnē, gan pludmales smiltīs. Vēl viens labs piemērs: pacientiem ar kāju nagu sēnīti, infekcija parasti tiek novērota vienas kājas konkrētiem nagiem (tur, kur tās iekļūšanai bijuši labvēlīgi apstākļi). Šāda situācija normālu organisma aizsargspēju apstākļos var saglabāties gadiem ilgi, neraugoties uz to, ka mums ikdienā parasti nav labās un kreisās zeķes – tātad, labās kājas zeķe bieži vien nonāk uz kreisās un otrādi.

Vispirms- jānovērtē apavu stāvoklis
Gandrīz katram ir gadījies iegādāties apavus, kurus vēlāk uzvelkam vien dažas reizes vai, dažādu iemeslu dēļ, nevalkājam vispār. Neredzu iemeslu, kādēļ šādi apavi nevarētu iegūt jaunu dzīvi. Īpaši tādēļ, ka pēdas anatomisko īpatnību vai deformāciju gadījumos iegādāties konkrētām pēdām atbilstošus, ērtus apavus Latvijas apavu veikalos ne vienmēr ir iespējams.

Izvēloties valkāt lietotus apavus, tos tomēr iepriekš vajadzētu rūpīgi novērtēt, jāpievērš uzmanība pazīmēm, kas liecina par iespējamu infekcijas izraisītāju klātbūtni un iepriekšējā valkātāja attieksmi pret savu veselību – novalkātiem, nevīžīgiem, nekoptiem apaviem ar nepatīkamu aromātu pircējs intuitīvi paies garām. Jāpārbauda, vai apavu iekšpusē nav defekti, kas varētu traumēt jūsu pēdas, radot ieejas vārtus infekcijai. 

Kā lietotos apavus sagatavot valkāšanai
Sēnīšu slimību profilaksei lietotos apavus no iekšpuses un ārpuses pirms valkāšanas uzsākšanas vajadzētu notīrīt ar apavu materiālam un pēdām draudzīgu dziļi attīrošu līdzekli. Šādi līdzekļi nopērkami apavu veikalos. Ja vēlaties apavus dezinficēt, labāk būtu paņemt tos līdzi dodoties vizītē pie sava podologa un palūgt, lai speciālists tos pareizi apstrādā ar piemērotu dezinfekcijas līdzekli. Pieredze liecina, ka mājas apstākļos veiktā dezinfekcija ir nepietiekama un nereti neatgriezeniski sabojā apavu materiālu. Pirms valkāšanas uzsākšanas vajadzētu nomainīt apavu iekšzolītes. 

Profilakses pasākumi sezonas laikā jāveic atkārtoti, atkarībā no valkāšanas intensitātes – reizi vienā vai divos mēnešos. 

Dalīties.

Atstāt Ziņu