Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Ar ko mājas aptieciņu papildināt rudenī?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Galvassāpes, vēdergraizes, apdegumi, alerģijas,sasitumi – tās ir tipiskākās problēmas, ar kurām kaut reizi dzīvē ir sastapies ikviens no mums. Lai šādos gadījumos nebūtu jākavē laiks, steidzoties uz aptieku, bet nekavējoties varētu sniegt palīdzību sev vai tuviniekiem, būtiski mājās iekārtot mājas aptieciņu. Par to, kuriem medikamentiem noteikti jābūt mājas aptieciņā un ar kādiem preparātiem to papildināt, lai efektīvi varētu cīnīties pret rudens sezonai raksturīgajām saslimšanām, stāsta „BENU” aptieku farmaceite Ilze Kaufmane.

Kas jāglabā mājas aptieciņā?
Neraugoties uz gadalaiku, mājas aptieciņā būtu jāglabā medikamenti un priekšmeti, kas noderīgi palīdzības sniegšanai saslimšanas vai traumas gadījumā. Katrā mājas aptieciņā būtu jāatrodas dezinfekcijas līdzeklim (ūdeņraža pārskābe, joda spirta šķīdums), marles saitei, dažāda izmēra plāksteriem, leikoplastam, ziedei apdegumu apstrādei un pretsāpju līdzekļiem. Noderēt var arī šķēres ar noapaļotiem galiem un vate.

Tāpat mājas aptieciņā jāglabā arī termometrs. Mājas aptieciņā noteikti jāglabā arī medikamenti pret paaugstinātu temperatūru, piemēram, paracetamolu un aspirīnu saturoši līdzekļi. Tāpat noderēs medikamenti sāpju mazināšanai. Noteikti aptieciņā jāuzglabā līdzekļi gremošanas trakta problēmu novēršanai. Noderīgas var būt arī pretsāpju un pretiekaisuma ziedes, piemēram. Ieteicams mājās uzglabāt arī zāles pret alerģijām. Negaidītām stresa situācijām, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, vēlams mājas aptieciņā iekļaut arī baldriāna tinktūru vai sirdsdarbību stabilizējošus līdzekļus.

Kā papildināt mājas aptieciņu rudenī?
Tā kā rudens sezonā līdz ar drēgnajiem laika apstākļiem aktuālas kļūst arī sezonālās saslimšanas – kakla sāpes, iesnas, klepus un pat gripa, farmaceite rekomendē mājas aptieciņu papildināt ar profilaktiskiem, kā arī imunitāti stiprinošiem līdzekļiem. Lielisks papildinājums gada aukstajos mēnešos ikvienā mājas aptieciņā būs C vitamīns, bet pret saaukstēšanos palīdzēs karstais dzēriens ar C vitamīnu un kalciju, kuru var lietot visa ģimene, tostarp bērni no 6 gadu vecuma.

Noderīgas rudenī būs arī zāļu tējas. I.Kaufmane rekomendē mārsilu, mežrozīšu, aveņu, pelašķu un liepziedu tējas.

Iesnas
Viena no visbiežāk sastopamajām rudens kaitēm ir iesnas jeb rinīts, tāpēc farmaceite iesaka jau laikus iegādāties arī deguna pilienus. Tā kā deguna pilienus nereti lieto visa ģimene, farmaceite iesaka izvēlēties homeopātiskus pilienus, kuru iedarbība ir saudzīgāka. Lai cīnītos pret iesnām, mājas aptieciņā ieteicams glabāt arī jūras ūdens aerosolus, kuru lietošana atļauta arī mazuļiem, kas vecāki par sešiem mēnešiem.

Kakla sāpes
Rudenī bieži saskaramies arī ar kakla sāpēm, tāpēc farmaceite rekomendē mājas aptieciņā glabāt līdzekļus, kurus izmantot līdz ar pirmajiem saslimšanas simptomiem. Ja kakls ir sauss, farmaceite rekomendē lietot sprejus. Tiem piemīt dezinficējoša iedarbība, tāpēc tie lietojami arī ādas nobrāzumu, brūču un apdegumu apstrādei. Savukārt cīņai pret kakla sāpēm noderēs sūkājamās tabletes. Intensīvāka un sausāka klepus gadījumā vislabāk noderēs klepus sīrupi.

Temperatūra
Mājas aptieciņā jāglabā arī temperatūru mazinošie līdzekļi. Ļoti bieži šādos gadījumos cilvēki izvēlas lietot karstos dzērienus. Farmaceite I. Kaufmane skaidro, ka šo līdzekļu ātrā iedarbība skaidrojama ar augsto paracetamola sastāvu, kas savukārt rada ļoti lielu slodzi aknām, tāpēc šos medikamentus pilnīgi noteikti nevajadzētu lietot bērniem, kas jaunāki par 16 gadiem.

Mājas aptieciņa jānovieto tumšā, vēsā (temperatūra līdz +18°C) un bērniem nepieejamā vietā. Atsevišķi medikamenti var tikt uzglabāti arī ledusskapī. Atsevišķi no mājas aptieciņas, kuru izmanto visa ģimene, jāglabā antibiotikas un recepšu medikamenti, turklāt regulāri jāseko līdzi mājas aptieciņas saturam. Īpaša uzmanība jāpievērš pirmās nepieciešamības zālēm, un to krājumi jāatjauno jau laikus. Farmaceite arī atgādina, ka medikamentus, kuriem beidzies lietošanas termiņš, nekādā gadījumā nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem – tie ir jānodod iznīcināšanai aptiekā.

Dalīties.

Atstāt Ziņu