Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Kāpēc ziemā jānēsā cepure?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

epure aizkavē ķermeņa atdzišanu un tā pilda siltuma uzturēšanas un komforta funkciju. Organisma saražotais siltums izdalās tieši caur galvu, tāpēc, ja galvā būs cepure, tā pasargās no apsaldējumiem, un arī matu izkrišanas. Dr. Ināra Janičenoka – ārsts internists un Pulss5 direktore, mums pastāstīja vairāk par to, kāpēc ir svarīgi nēsāt cepuri.

Kāpēc jānēsā cepure?
Tam ir daudz un dažādi iemesli.
Sāksim ar skaistāko – cepure vajadzīga, lai būtu skaisti, spīdīgi mati. Kad ir auksts, galvā sašaurinās asinsvadi, tiek sliktāk apasiņots mata sīpols un līdz ar to, mats paliek trauslāks.
Mūsu galvā ir ļoti daudz nervu un tad, kad mēs apaukstējamies, ir straujas temperatūras maiņas, vai sasvīstam, sāk sāpēt galva un rodas citas veselības problēmas. Ar cepuri galvā tomēr ir lielāka iespēja, ka galvu nesapūtīs, ka paliksim veseli. Lielāka daļa organisma saražotā siltuma, aiziet tieši caur galvu. Galvā ir ļoti daudz mazu asinsvadu kapilāru, kas ir tuvu ādai.
Latvijā ir diezgan mitrs klimats, mums ļoti bieži ir iesnas. Ja staigājam ar pliku galvu, tad ir 80% iespējamība, ka dabūsim hroniskās iesnas.
Tas, protams, ir diskomforts. Tā mēs varam apaukstēties un tāds stāvoklis gluži vienkārši apgrūtina mūsu ikdienu.
Staigājot bez cepures, pilnīgi noteikti ir lielāka iespēja saslimt ar meningītu. Lai gan, patiesībā, tā ir lielāka iespējas saslimt ar jebko! Galva ir kā „katla vāciņš”, bez „vāciņa” – cepures, notiek atdzesēšanās.

Mati
Kā zināms, aukstumā asinsvadi sašaurinās. Pasliktinās matu sakņu apasiņošana, kas noved pie folikula atmiršanas. Vīriešiem tas draud ar plikgalvību. Sievietēm, savukārt, paliek sausi, trausli un plāni mati.
Ziemas laikā arī jāuzmanās no iešanas ārā, ar tikko izmazgātiem, vēl nedaudz mitriem matiem. Pirmkārt, šādi iespējams apsaldēt mata sakni, veicinot matu izkrišanu un augšanas problēmu. Otrkārt, dodoties aukstumā ar tikko mazgātiem matiem, iespējams apsaldēt sejas nervus, tā iedzīvojoties ne tikai tādās nepatīkamās sekās kā sejas ādas iekaisums, bet arī izteiktas sāpes un nepatīkamas sajūtas visā sejas daļā!

Par cepures nēsāšanu jāsāk domāt, kad temperatūra ir jau zem +10 grādiem. 

Temperatūra
Laiks, kad ir vēss, bet ne liels sals un vēl spīd saulīte, ir ļoti bīstams. Šķiet, ko tad es vilkšu cepuri? Bet ir jāliek! Tieši šādā laikā ir visvieglāk saaukstēties. Maldīgs ir uzskats, ka līdz –10 grādiem mierīgi var staigāt ar pliku galvu, un nekas nenotiks.
Par cepures nēsāšanu jāsāk domāt, kad temperatūra ir jau zem +10 grādiem.

Kā atšķiras tas, ka bez cepures staigā bērns un pieaugušais?
Riska faktori abiem ir vienādi, tikai, ja bērns saslimst, viņam vēl viss mūžs priekšā un, ja dabū hroniskās iesnas, tad jārēķinās, ka tās praktiski nav iespējams izārstēt.

Saaukstēšanās slimības mūsos katrā iekšā ir arī ģenētiski un katru ietekmē atšķirīgi kā indivīdu.
Un, ja bērnu, piemēram, plikpaurība gluži tieši neskar un neietekmē, tad matu struktūras veidošanos kā tādu gan. Ja apsaldēs galvu, un līdz ar to matu saknes, tad pēc tam visu mūžu būs vajadzība pēc kādiem losjoniem, lai kā uzturētu savus matus pie dzīvības un veselīga izskata.

Ja nēsā kažokādas cepures, tad noteikti jābūt dabīgai oderei, jo pretējā gadījumā, var rasties otra problēma – sasvīšana.

Labāk cepure, nevis ausu sildītāji
Svarīgi ir arī tās, kāda ir šī cepure, ko liekam galvā. Ja kādam ir nepanesama vilna, vai tajā brīdi ir par siltu, tad, protams, nevajag vilkt tādu cepuru. Ir daudz un dažādi veidi un materiāli, ko izvēlēties.
Ja nēsā kažokādas cepures, tad noteikti jābūt dabīgai oderei, jo pretējā gadījumā, var rasties otra problēma – sasvīšana, kas arī var novest līdz saslimšanai.
Ja jūtam, ka galva zem cepures ir sasvīdusi, tad ieejot telpā, no sākuma paliekam apakšā roku un nedaudz ļaujam paelpot, „paventilējam”, un tikai tad noņemam cepuri. Vienmēr jāizvairās no straujām temperatūras maiņām. Ja nav pārāk liela temperatūras atšķirība starp āru un iekšu, tad nav obligāti cepure jāņem uzreiz nost.

Daudzi galvā liek tādus kā adītos vainadziņus jeb ausu sildītājus. Lai arī viņi daļēji pasargā un nosedz vajadzīgos nervus pie auss, tas nepalīdz.. Krustpunkts ir nosegts, bet tālāk nerva zars iet uz zodu, uz degunu un uz uzaci. Siltumam jābūt visai galvai, tāpēc labāk tomēr būtu izvēlēties, kaut vai plānāku, bet cepuri.

                                              

LASI VĒL!
STILISTE STĀSTA PAR AKTUALITĀTĒM
ŠĪS ZIEMAS CEPURU MODĒ.
SKATIES FOTO ŠEIT >>



Slimošana ir liels diskomforts, tāpēc mums jādara viss, lai no tā izvairītos!

Dalīties.

Atstāt Ziņu