Vārda dienu svin: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis

Vienmēr aukstas kājas un rokas… Ko darīt?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ukstas pēdas un plaukstas var nešķist nekas būtisks, ja esat nosalis. Tomēr, ja šī sajūta neatstāj ilgstoši un aukstums pēdās un plaukstās jūtams pat siltumā, ir pamats raizēties par to, vai nav radušies perifērās asinsrites traucējumi. Par to, kā uzlabot asinsriti un uzveikt auksto kāju un roku „sindromu”, padomus sniedz BENU aptieku farmaceite Valda Ķire.

Kāpēc rodas perifērās asinsrites traucējumi?
Asinsrites galvenais uzdevums ir piegādāt audiem skābekli un barības vielas. Tā kā plaukstas un pēdas ir no sirds vistālākās ķermeņa daļas, to apasiņošanai tiek lietots apzīmējums „perifērā asinsrite”. Rokām un kājām salstot, cilvēka ķermenis tiecas nepieļaut siltuma zudumu, līdz ar to asinsvadi sašaurinās. Savukārt siltumā notiek pretējs process. Arī augsts stresa līmenis asinsvadiem rada savilktu stāvokli. Problēmas rodas, ja cilvēkam ir neirocirkulārādistonija – tas nozīmē, ka asinsvadu reakcijas ir traucētas. Šādā gadījumā asinsvadiem vietām rodas sašaurinājumi, kas salīdzinoši lēni izlīdzinās, kā rezultātā tiek kavēta asins plūsma. Ja šis process atkārtojas regulāri, asinsvadi saglabājas savilkti, un audu barošana kļūst traucēta. Ja vēnu vārstuļi pietiekami nefunkcionē, kājās, īpaši apakšstilbos, rodas augsts venozais spiediens – papildu spiediens uz vēnām, audiem un ādu, kā rezultātā veidojas paplašinātas vēnas, tūska audos.

Vairumā gadījumu ar asinsrites problēmām cilvēki saskaras pēc 40 gadu vecuma, kad organismu sāk ietekmēt novecošanās procesi, kā arī asinsvadus sāk spēcīgāk ietekmēt holesterīna izgulsnējumi. Agrākam riskam pakļauti smēķētāji, kā arī cilvēki, kuriem konstatētas veģetatīvās nervu sistēmas traucējumi, un cukura diabēta slimnieki. Pamanot perifērās asinsrites traucējumu simptomus, būtu īpaši jārūpējas, lai rokas un kājas vienmēr būtu siltumā (īpaši aukstajos gadalaikos), jo papildu salšana veicina slimības progresēšanu. Kāju un roku salšana var liecināt arī par nopietnākām slimībām, piemēram, Reino sindromu, kas attieksies uz roku apasiņošanu.

Palīglīdzekļi asinsrites uzlabošanai
Tā kā asinsrites traucējumiem ir tendence progresēt, būtiski jau līdz ar pirmajiem nelabvēlīgajiem simptomiem uzsākt ārstēšanu.

Kā paskaidro farmaceite Valda Ķire, aptiekās pieejamie bezrecepšu preparāti iedalāmi trīs grupās. Visos preparātos bagātīgi izmantoti ārstniecības augu ekstrakti, kas satur aktīvās vielas – flavonoīdus. Tieši šīs aktīvās vielas nodrošina iedarbību uz arteriālās un venozās asinsrites cirkulāciju, kas uzlabo arī perifēro asinsriti.

Pirmā grupa būtu ginkgo bilobas ekstraktu saturoši līdzekļi. Ķīnā augošā ginka koka lapas satur flavonoīdus un terpenoīdus, kas ļoti pozitīvi ietekmē cilvēka asinsriti. Šie līdzekļi palīdz apgādāt asinsvadus ar skābekli, ievērojami uzlabojot asins cirkulāciju visā ķermenī.

Otrā asinsriti uzlabojošu preparātu grupa ir preparāti, kuri satur zirgkastaņa ekstraktu. Tie satur aktīvās vielas flavonīdus, kam piemīt spēja tonizēt vēnas, palielināt limfātisko plūsmu, kā arī normalizēt kapilāru caurlaidību un palielināt to izturību. Trešajā medikamentu grupā farmaceite iedala sintētiski ražotās zāles, kas nostiprina asinsvadu sieniņas, samazina to caurlaidību un līdz ar to samazina tūsku.

Farmaceite Valda Ķire skaidro, ka parasti preparātu lietošanas kurss ir trīs mēneši, bet tos var lietot arī ilgākā laika periodā, kā arī piemērot sistemātiskai lietošanai. Papildus šiem augu preparātiem var lietot arī vitamīnus. Nervu impulsu pārvadīšanu uzlabos un vēnu izraisītas muskuļu sāpes novērsīs B grupas vitamīni – B1, B6, B12. Savukārt magnijs uzlabos muskuļu darbību un likvidēs tonusu, kā rezultātā tiks novērsti krampji.

Lokāli lietojamas arī ziedes, kas mazinās tūsku un sakārtos venozo asinsriti. Asinsriti var uzlabot, arī izmantojot kontrastterapiju. Tā veicama, izmantojot sildošās un atvēsinošās ziedes. Asiņu piepludināšanai lietojamas atvēsinošās ziedes, savukārt, efektam izzūdot, jāizmanto ziede ar termoefektu. Šādā veidā asinsvados uzlabojas cirkulācija. Tāpat labvēlīgu ietekmi atstās arī kontrastduša. Siltam ūdenim mijoties ar aukstu, tiek aktivizēta asins cirkulācija. Kontrastduša vienmēr jānobeidz ar aukstu ūdens straumi. Tāpat mājās veicama arī masāžas terapija – masāža jāveic no augšas uz leju sirds virzienā, kas arī veicina asins cirkulāciju. Asins atteces traucējumu gadījumā noderīgas būs arī kompresijas zeķes.

Lai gan aptiekās ir pieejamas tējas asinsrites uzlabošanai, tās nenodrošinās tādu efektu kā zāles. Farmaceite uzsver, ka tējas būs tikai palīglīdzeklis. Tējas var izmantot, piemēram, holesterīna līmeņa uzlabošanai. Asinsrites traucējumu radītas tūskas gadījumā noderīgas būs diurētiskās tējas, kas gatavotas, piemēram, no miltenājiem un brūklenēm.

Farmaceite Valda Ķire paskaidro, ka terapijas uzsākšana laikus ir ļoti nozīmīga asinsrites problēmu gadījumos, tomēr, ja, ilgstoši lietojot preparātus, nejūtat būtiskus uzlabojumus, rodas traucējošas sāpes un tūska, noteikti jādodas pie asinsvadu ārsta – flebologa, kurš piemēros ārstēšanas terapiju ar recepšu medikamentiem.

Rūpējieties par savu veselību un pievērsiet uzmanību tam, ko saka Jūsu ķermenis, jo tikai ar veselu asinsriti iespējams iegūt veselību un spēcīgu imūnsistēmu.

Dalīties.

Atstāt Ziņu