Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Sāp zobi? Noskaidro, vai tev ir nepieciešama zobu ķirurģija!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zobu ārējo izskatu un vispārējo stāvokli ikviens cilvēks var novērtēt ar vienkārša spoguļa palīdzību. Ja zobi nesāp un vizuāli nav novērojamas uztraucošas pārmaiņas, tādas nopietnas manipulācijas kā zobu ķirurģija vai protezēšana nav nepieciešamas. Cilvēkam ar veseliem zobiem pietiek apmeklēt zobārstu reizi gadā un reizi sešos mēnešos veikt profilaktisko zobu higiēnu, taču kā rīkoties ārkārtas gadījumos?

Zobu sāpes un citas nepatīkamas situācijas piemeklē bez iepriekšēja brīdinājuma, un neieplānotas vizītes pie zobārsta ir bijušas gandrīz katra cilvēka dzīvē. Vai akūtas sāpes var remdināt ar bezrecepšu medikamentiem? Vai asiņojošas smaganas ir obligāti jāārstē pie zobārsta vai pietiek ar zāļu uzlējumiem? Uzziniet šajā rakstā, kā atpazīt situācijas, kas prasa steidzamu ārstniecisko iejaukšanos, un kādos gadījumos var būt vajadzīga zobu ķirurģija!

 
Foto: Shutterstock.com

Top 3 signāli, kam pievērst uzmanību
Pamanīt slimību pazīmes ar neprofesionālu aci bieži vien var tad, kad slimība jau ir izplatījusies un prasa intensīvāku ārstēšanu. Līdz ar to, nevajadzētu paļauties tikai uz patstāvīgiem novērojumiem, un savu zobu veselība jāuztic profesionāļiem. Lūk, trīs pazīmes, kas liecina par to, ka nav jāgaida profilaktiska vizīte, un zobārsts jāapmeklē nekavējoties.

1. Zobu sāpes
Zobu sāpes ir pirmā pazīme, ka mutes dobumā kaut kas nav labi. Noteikt sāpju iemeslu bez zobārsta palīdzības nav iespējams, jo sāpes izraisa gan kariess, gan iekaisums, gan citas kaites. Šajā situācijā sāpes remdinošie medikamenti ir tikai pagaidu risinājums, jo sāpes liecina par slimību, ko var izārstēt tikai profesionālā zobārstniecības klīnikā.

2. Asiņojošas smaganas
Ja zobu tīrīšanas laikā Jūs pamanāt asinis, atlikt vizīti pie zobārsta nozīmē nopietni kaitēt savai veselībai. Smaganu asiņošana var liecināt par tādām slimībām kā gingivīts vai paradontoze, kā arī par vitamīnu trūkumu. Reizēm smaganu asiņošanu izraisa pārāk cieta zobu suka vai nepareizi uzstādītas zobu protēzes un breketes. Vērsieties pēc palīdzības pie zobārsta, lai noteiktu precīzu asiņošanas iemeslu un uzsāktu efektīvu ārstēšanu.

3. Zoba krāsas maiņa
Cilvēka dzīves laikā zobu emalja var kļūt tumšāka. Krāsas maiņu izraisa ne tikai mutes dobuma slimības, bet arī ilgstoša antibiotiku lietošana, problēmas ar kuņģi un pārāk liela krāsojošas pārtikas izmantošana uzturā. Noteikt, kāpēc ir mainījusies emaljas krāsa, var tikai ārsts, tāpēc atlikt vizīti zobārstniecības klīnikā nav ieteicams. Zobu emaljas krāsas maiņa var liecināt par kariesu, kas ne vienmēr nāk komplektā ar zobu sāpēm. Savlaicīgi pārbaudot zobus var izvairīties no ilgstošas un sarežģītas kariesa ārstēšanas.

Šie signāli ir universāli – pat, ja iepriekšējā pieredze liecina, ka Jums ir labi un veselīgi zobi, zobu sāpes un problēmas ar smaganām nepārprotami norāda uz mutes dobuma slimībām. Dodoties pie zobārsta nekavējoties var samazināt slimību izplatīšanos, taču dažās situācijās viens zobārsts nevar palīdzēt, un pie darba ķeras zobu ķirurgs. Turpiniet lasīt un uzziniet, ar kādām problēmām var tikt galā mūsdienīga zobu ķirurģija!

 Foto: Shutterstock.com

Zobu ķirurģija detaļās: ko un kāpēc dara zobu ķirurgs?
Moderna stomatoloģija nodrošina ne tikai konservatīvu ārstēšanu, bet arī ķirurģiskās operācijas uz mutes dobuma cietajiem un mīkstajiem audiem. Zobu ķirurģija ir plaša nozare, kurā ir iekļautas tādas procedūras kā:

  •  zobu ekstrakcija;
  •  zobu implantu ievietošana;
  •  zobu protezēšana;
  •  žokļa kaulaudu atjaunošana;
  •  mutes dobuma sagatavošana protezēšanai;
  •  ķirurģiskā sejas un mutes dobuma brūču apstrāde un ārstēšana u.c.

Parasti zobu ķirurģija ir kompleksās ārstēšanas daļa, jo zobu ķirurgs sagatavo mutes dobumu turpmākām stomatoloģiskajām manipulācijām, piemēram, protezēšanai. 21. gadsimtā zobu ķirurģija neaprobežojas ar zobu raušanu, gluži otrādi – kvalificēts zobu ķirurgs strādā ciešā sadarbībā ar ortodontijas, parodontoloģijas, implantoloģijas speciālistiem, bet sarežģītākos gadījumos zobu ķirurģija tiek veiktā kopā ar estētiskās ķirurģijas speciālistiem.

Piesakot vizīti zobārstniecības klīnikā, vairums cilvēku vispirms griežas pie zobārsta, nevis zobu ķirurga. Mūsdienās zobārsti dara visu iespējamo, lai saglabātu dabīgo zobu, tāpēc zobu ķirurģija lielākoties nodarbojas ar sarežģītākajiem gadījumiem. Noskaidrojiet raksta turpinājumā, vai šī stomatoloģijas nozare ir Jums aktuāla!

 Foto: Shutterstock.com

3 situācijas, kad nepieciešama zobu ķirurģija
Kariess un gingivīts nav indikācijas ķirurģiskajai operācijai, taču zobu ķirurgs obligāti jāapmeklē, ja:

  •  slimo zobu vai zobus nav iespējams izārstēt konservatīvi, un ir nepieciešama zobu ekstrakcija. Zobu ķirurgs ekstrahē ne tikai neglābjami slimus zobus, bet arī gudrības zobus, kas ir izauguši nepareizi, traucē pārējiem zobiem, bojā sakodienu un neļauj pareizi uzstādīt breketes;
  •  pacientam ir ielaista paradontoze, kuras dēļ baktērijas ir noēdušas saites un kaulu. Parodontozes slimniekiem zobu ķirurģija piedāvā dažādas manipulācijas, gan ārstniecisko, gan estētisko problēmu risināšanai;
  •  iztrūkstošs zobs ilgu laiku netiek atjaunots, un žokļa kaulaudi pakāpeniski noārdās. Zobu ķirurgs nodrošina pietiekami lielu kaulaudu daudzumu visos virzienos no mākslīgā zoba saknes, lai implants stabili turētos kaulā.

Tāpat zobu ķirurģija ir nepieciešama pacientiem ar zobu un žokļa traumām un atklātām brūcēm. Zobārsts, veicot sākotnējo mutes dobuma apskati, noteiks, kāda ārstēšana ir vajadzīga konkrētam cilvēkam un, nepieciešamības gadījumā, ieteiks vērsties pie zobu ķirurga.

 Foto: Shutterstcok.com

Ķirurģiskie risinājumi sejas estētikai
Papildu iemesls griezties pie zobu ķirurga, ja pacientam nav sūdzību par zobu stāvokli, ir kopējā sejas estētika. Nepilna zobu rinda sagroza vaigu un zoda kontūras, jo kaulaudu zuduma dēļ veidojas rievas, iekrīt vaigi un zoda līnija pietuvinās deguna galam. Lai gan šādas pārmaiņas ir laikietilpīgas, nav ieteicams pārāk ilgi atlikt vizīti pie zobu ķirurga.

Jo ātrāk tiks uzsākta ārstēšana, jo mazāka un vieglāka būs ķirurģiskā iejaukšanās. Kaulaudu atjaunošanai un zobu implantu ievietošanai nav vecuma robežu, tāpēc uzlabot mutes dobuma stāvokli un sejas izskatu var arī seniora gados.

Lai gan dažos gadījumos zobu ķirurģija ir vienīgais risinājums, pietiekami izplatītas ir situācijas, ko var savlaicīgi atrisināt bez ķirurga iejaukšanās. Noteikt atbilstošu ārstēšanas stratēģiju var kvalificēti zobārsti, piemēram, Dr. Butkēvičas zobārstniecības klīnikas speciālisti.

 Foto: Shuterstock.com

Pilns stomatoloģisko pakalpojumu klāsts vienā klīnikā
Dr. Alēnas Butkēvičas privātpraksē tiek izmantotas mūsdienīgas zobārstniecības tehnoloģijas, kas ļauj tikt galā arī ar sarežģītākajiem gadījumiem. Klīnikas klientiem ir pieejami visi moderni stomatoloģiskie pakalpojumi, piemēram:

  •  endodontija;
  •  parodontoloģija;
  •  protezēšana;
  •  zobu ķirurģija.

Pateicoties tam, ka klīnikā strādā pieredzējuši zobārsti ar dažādu specializāciju, pacientam tiek nodrošināta vispusīga stomatoloģiska palīdzība. Zobu ķirurgs atjauno kaulaudus un sagatavo mutes dobumu tālākam zobu protēzista, ortodonta vai parodontologa darbam, komunikācija starp visiem ārstējošiem ārstiem notiek ātri, un ikvienam pacientam tiek izstrādāts optimāls individuāls ārstēšanas plāns.

 

Nepamanīt zobu sāpes, asiņojošas smaganas un emaljas krāsas maiņu nav iespējams, bet izārstēt šos simptomus var tikai zobārsta kabinetā. Ielaižot paradontozes sākumu vai ļaujot kariesam turpināt bojāt zobu, nākotnē var būt nepieciešama nevis konservatīva ārstēšana, bet zobu ķirurģija. Lai izvairītos no nepatīkamām sekām, piesakiet vizīti Dr. Butkēvičas klīnikā un uzziniet, kāds zobārstniecības veids ir nepieciešams Jums!

 

Apmaksāta publikācija

Dalīties.

Atstāt Ziņu