Vārda dienu svin: Līksma, Bārbala

Eiropā plosās masalas, jāuzmanās arī mums

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Masalu vīruss pašreiz diezgan plaši cirkulē Eiropā- Spānijā, Rumānijā, Itālijā un Vācijā. No gada sākuma līdz augustam ar masalām saslimuši vismaz 28 307 Eiropas iedzīvotāji, no tiem 9 personām slimība beidzās ar nāvi.

Visaktuālākā šī problēma šobrīd ir Francijā. Tur masalu epidēmija izplešas – šogad pirmajā pusgadā reģistrēti jau 14 500 gadījumi, no tiem 6 saslimušie miruši. Salīdzinājumam  – visā pagājušajā gadā Francijā tika reģistrēti 5000 saslimšanas gadījumu ar masalām, ziņo Latvijas Infektoloģijas centrs (LIC).
Vai drauds arī Latvijā dzīvojošajiem?
Latvijas Infektoloģijas centrā šā gada jūlijā laboratoriski tika apstiprināts pēdējo gadu laikā pirmais saslimšanas gadījums ar masalām. Tas bija cilvēks, kurš pirms tam bijis vairākās Eiropas valstīs. Kopumā pēdējo piecu gadu laikā Latvijā reģistrēti tikai atsevišķi masalu gadījumi nevakcinētām personām.
Epidemioloģe Irina Lucenko uzskata, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji izvēlējušies arī rudenī doties atpūtas ceļojumos uz Franciju, daudzi brauks komandējumos, tāpēc viņiem svarīgi zināt, kā rīkoties epidēmijas skartajos reģionos. Latvijas Infektoloģijas centrā ceļotāji var saņemt speciālistu konsultācijas par to, kā izvairīties no iespējamās inficēšanās.
LIC speciālisti atgādina, ka inficēšanās gadījumā masalu simptomi parādās  vidēji 10-12 dienu laikā kopš kontakta brīža ar saslimušo.

Masalas- kas tas ir?
Masalas ir ļoti lipīga vīrusu infekcijas slimība, kura bieži izraisa plašus uzliesmojumus, galvenokārt nevakcinēto vai daļēji vakcinēto personu vidū. Masalas izplatās gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceļā. Tās noris ar drudzi, izteiktu deguna un rīkles gļotādu iekaisumu, konjunktivītu, nedaudz virs ādas paceltiem izsitumiem. Masalu vīruss  var izraisīt smagas komplikācijas  – plaušu karsoni, vidusauss iekaisumu,  laringītu, traheītu, bronhītu un caureju.
Retāk var attīstīties akūts encefalīts.  
Elpceļu un neiroloģiskās komplikācijas var izraisīt slimnieka nāvi. Augstāka mirstība tiek novērota bērniem jaunākiem par 5 gadiem un personām ar novājinātu imunitāti.

Visefektīvākais aizsardzības veids- vakcīna
Starptautiskie pētījumi apstiprina, ka nav pamata skeptiskai attieksmei pret vakcinācijas priekšrocībām attiecībā uz masalu izskaušanu. Pasaules Veselības organizācija uzskata, ka līdz 2015. gadam iespējams izskaust masalas, sasniedzot imunizācijas aptveri augstāku par 95% un nodrošinot efektīvu infekciju epidemioloģisko uzraudzību.
Eiropas Savienības Padomes eksperti secinājumos par bērnu imunizāciju Eiropā, uzsver, ka visefektīvākais un ekonomiskākais veids infekcijas slimību izplatīšanās novēršanā ir vakcinācija.
Latvijā, kā arī citās Eiropas valstīs bērnu vakcinācijas kalendārs paredz divas potes pret masalām. Pirmo poti bērns saņem 12  – 15 mēnešu vecumā un revakcinācija tiek veikta 7 gadu vecumā. Lai samazinātu injekciju skaitu, vakcinācijai otrajā dzīves gadā pašlaik tiek izmantotas kombinētās vakcīnas, kas ietver arī  masaliņu,  epidēmiskā parotīta un vējbaku komponentes. Pirmo poti bērns saņem 12 – 15 mēnešu vecumā un revakcinācija tiek veikta 7 gadu vecumā.
Dalīties.

Atstāt Ziņu