Vārda dienu svin: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Gribi stiprināt imunitāti? Ēd smiltsērkšķu ogas!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Aizmirstiet par ārzemju citroniem un apelsīniem, rudens un ziemas sezonā lietojiet mūsu pašu smiltsērkšķu ogas!”- tā makrobiotikas speciālists Roberts Lācītis mūs mudināja SievietesPasaule.lv organizētajā nodarbībā par makrobiotiku. Šīs sīkās skābās oranžās ogas ir neticami vērtīgs līdzeklis organisma veselības spēcināšanai.

Smiltsērkšķiem piemīt unikālas dziednieciskas spējas
Smiltsērkšķis ir īsts brīnumdaris cilvēku imūnsistēmas stiprināšanā. Šo oranžo ogu augsto vērtību nosaka to bagātīgais vitamīnu saturs un dziednieciskā eļļa.

 * Smiltsērkšķis ir viens no retajiem augiem, kurš satur praktiski visus dabā esošos vitamīnus. Ogās konstatēti vitamīna A provitamīns karotīns, B1, B2, B6, C, E, F, K, P vitamīni, holīns, 17 aminoskābes, betaīns, sterīni, fosfolipīdi, miecvielas, ābolskābe, vīnskābe un vērtīgā dzintarskābe.

* Smiltsērkšķu ogas palīdzēs imunitātes stiprināšanā un noguruma mazināšanā. Ogās esošās vielas mazina iekaisuma procesus.

* Smiltsērkšķu produktus iesaka lietot aknu slimību ārstēšanai, holestarīna līmeņa normalizēšanai, kardiovaskulāro slimību profilaksei, asinsvadu sieniņu nostiprināšanai, kā arī pret mazasinību.

* Smiltsērkšķi bagātīgi satur gan taukos, gan ūdenī šķīstošus antioksidantus, kas samazina brīvo radikāļu izraisītos organisma bojājumus.

* Jau gadu desmitiem smiltsērkšķu preparātus iesaka lietot pārmērīgas starojuma devas, arī staru terapiju saņēmušu cilvēku veselības stāvokļa uzlabošanai. Aantioksidantu dēļ smiltsērkšķu produktus izmanto audzēju profilaksē.

* Smiltsērkšķu ogās esošās vielas uzlabo ādas stāvokli un sejas krāsu, stiprina matus un nagus. Tādēļ smiltsērkšķi aktīvi izmanto arī kosmētikas nozarē.

Vislabāk ogas uzglabāt saldētas un lietot sulas veidā
Ja tev pašai dārzā aug smiltsērkšķi, tad zini, ka pareizi ir ogas novākt rudenī pēc iespējas vēlāk.

Vislabāk visa bagātīgā vērtīgo vielu buķete saglabājas, uzglabājot smiltsērkšķu ogas saldētā veidā, un arī to pārstrādes produktus patērējot nekarsētus īsā laikā pēc ogu atkausēšanas.

No ogām visbiežāk spiež sulu. Nostāvējusies sula veido divus produktus: augšā veidojas eļļaina krējuma konsistences kārta stipri oranžā krāsā, ko var izmantot gatavojot krēmus, smērēt uz maizītes, bet apakšā – vērtīga un dabiskajiem konservantiem bagātināta biezsula. Vislabāk šo sulu dzert svaigā veidā. Tiem, kam jūtīgāks kunģis, gan sulu ieteicams atšķaidīt ar ūdeni.

Krējumaino daļu savukārt var izmantot kā aizdaru salātiem, kā jau minēju –ziest arī uz maizītes, un pat izmantot skaistumkopšanā –kā masku.

Vēl viens interesants veids, kā uzglabāt ogas ir tās apvītināt, sabērt burciņā un pārliet ar medu. Tad šo vērtīgo brūvējumu lieto pa ēdamkarotei katru dienu.

Arī veikalu plauktos pieejami dažādi produkti ar smiltsērkšķu piedevām. Pirms tos iegādājies rūpīgi izpēti sastāvdaļas un smiltsērkšķu daudzumu tajos. Iespējams, ka ogas tur ir tik niecīgā daudzumā, ka nekādu labumu nedos. Ja vien ir iespēja, labāk iegādāties pašas ogas vai svaigi spiestu smiltsērkšķu sulu – tur visas vērtīgās vielas būs saglabājušās.

Rakstā izmantoti avoti:

Satorialfa.lv, Zeltaoga.lv, S. Amata, R.Bērziņa-Bērzīte ”Aizslēposim pēc avotkresēm”

Dalīties.

Atstāt Ziņu