Vārda dienu svin: Jurģis, Juris, Georgs

Sargi bērnu! Uzliesmojis rotavīruss!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šogad strauji palielinājies saslimušo skaits ar rotavīrusu infekciju. Salīdzinot ar pagājušā gada pirmajiem diviem mēnešiem šogad rotavīrusa saslimšanas gadījumu skaits pieaudzis par vairāk nekā 300%, informē Bērnu klīniskās universitātes slimnīca (BKUS).

BKUS ir gatava bērniem sniegt nepieciešamo medicīnisko palīdzību, tomēr stacionārā vajadzētu ārstēt tikai tos bērnus, kuriem slimība norit smagā formā vai ir liels risks nopietnām komplikācijām. Pirms vēršanās pēc palīdzības Neatliekamās palīdzības nodaļā pacientam pilnīgi noteikti būtu jākonsultējas ar ģimenes ārstu, veicot izmeklējumus un saņemot nepieciešamo ārstēšanu.

Jāuzmanās no šķidruma zaudēšanas
Rotavīrusa slimības sākums ir akūts, simptomi attīstās diennakts laikā. Slimības simptomi ir paaugstināta temperatūra, ēstgribas zudums, pastiprināta ēdiena atgrūšana zīdaiņiem, caureja, vemšana.

Rotavīrusa infekcijas laikā bērni sirgst ar vemšanu un caureju, līdz ar to tiek strauji zaudēts šķidrums. Pati vemšana un caureja nav bīstama, bet gan tieši zaudētais šķidruma daudzums. Caureja un vemšana – var ilgt līdz pat 7 dienām, tā bērnam izraisot smagu šķidruma zudumu, kas var būt bīstami bērna veselībai. Lai aizvietotu zaudēto šķidrumu un nodrošinātu bērna organisma rehidratāciju, bieži ir nepieciešams bērnu ievietot slimnīcā.

Tādēļ neriskē un konstatējot bērnam kādus no šiem simptomiem laikus konsultējies ar ģimenes ārstu!

Īpaši bīstama zīdaiņiem
BKUS infektologs doc. Ilze Grope saka: ”Rotavīrusi ir ļoti infekciozi un var dienām ilgi dzīvot uz dažādiem priekšmetiem, piemēram, uz bērna grabuļa. Tie ļoti viegli izplatās sabiedriskās vietās. Rotavīrusa infekcija īpaši bīstama ir zīdaiņiem, jo pirmo reizi ar to saslimst tieši mazi bērni, vecumā no 6 – 36 mēnešiem. Līdz sešiem mēnešiem saslimstība ir neliela, jo pārsvarā bērniņi ēd mātes pienu un tādejādi ir aizsargāti pret šo infekciju. Apmēram pusgada vecumā daudzas māmiņas samazina barošanas daudzumu un sāk apmeklēt dažādas sabiedriskās vietas, līdz ar to iespēja saslimt strauji pieaug. Biežāk saslimšana ar rotavīrusa infekciju vērojama vecumā no 1-3 gadiem. Tieši pirmā saslimšana parasti noris vissmagāk.”

Profilakses pasākumi
Slimība tiek nodota fekāli orālā ceļā, proti, rotavīrusu infekcijas ierosinātājs izdalās no cilvēka organisma ar fekālijām. Slimnieks vai vīrusu nēsātājs, neievērojot personīgo higiēnu, piesārņo priekšmetus, pārtiku un “nodod” vīrusu apkārtējiem.

BKUS pediatre dr. Vija Rimša iesaka stingri ievērot personīgās higiēnas noteikumus, bieži un rūpīgi mazgāt rokas, nevest neveselus bērnus uz pirmskolas vai skolas iestādēm vai nodarbībām un sabiedriskiem pasākumiem, nodrošināt pietiekamu šķidruma daudzumu, kā arī regulāri uzkopt un vēdināt telpas.

Pēc tualetes apmeklēšanas rokas vienmēr rūpīgi jānomazgā, tāpat arī pēc mazuļa autiņbiksīšu nomaiņas.

Turklāt roku mazgāšanai jāpieiet rūpīgi. Vislabāk derēs šķidrās ziepes un roku noslaucīšanai- vienreizējie papīra dvieļi, jo uz ziepju gabaliņiem un auduma dvieļiem var pieķerties rotavīrusu infekcija un tikt pārnesta uz citiem cilvēkiem. Slimniekam jānodrošina personīgais trauku un dvieļu komplekts.

Pret rotavīrusu iespējams arī vakcinēties
Vakcīna pret rotavīrusu šobrīd pieejama par maksu. Plānots, ka valsts apmaksāta vakcinācija pret rotavīrusu tiks ieviesta līdz 2014.gadam.

Atšķirībā no daudzām citām vakcīnām, rotavīrusa vakcīna ir jālieto iekšķīgi – mutē jāiepilina pilieni. Tāpat kā visas vakcīnas, rotavīrusa vakcīna rada organisma imunitāti pret infekciju, gan nenodrošinot simtprocentīgu aizsardzību pret rotavīrusa infekcijām. Pētījumu rezultāti norāda, ka bērniem, kuri saņēmuši vakcināciju,96% gadījumu neattīstās smaga vai vidēji smaga slimības gaita, 87% gadījumu vispār tiek pasargāti no simptomātiskas rotavīrusa infekcijas attīstības un 100% gadījumu samazinās ārstēšanās nepieciešamība slimnīcā.

Dalīties.

Atstāt Ziņu