Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Skaistas pēdiņas. Kāju kopšana vasarā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Maigas, rozīgas pēdiņas – katras sievietes sapnis. Tās ne tikai labi izskatās vasaras sandalēs vai pludmalē, arī kājām ir tik viegla un tīra sajūta. Kā vasarā parūpēties par savām pēdiņām? Konsultē Lāzerplastikas klīnikas ārste, dermatoloģe Anna Ķempele.

BASAS KĀJAS
Ja darba laikā jāstaigā šauros apavos, tad vismaz vakarā vai brīvdienās vajag ļaut pēdiņai atpūsties un pastaigāt bez kurpēm.

Īpaši pludmalē jāizbauda staigāšana ar basām kājām – smiltis darbojas gan kā skurbis, gan kā masāža. „Pēdās ir ļoti daudz nervu galu, kas, staigājot pa pludmali, tiek stimulēti,” saka A. Ķempele.

Par staigāšanu ar plikām pēdiņām gan jāatceras, ka ar tikko sakoptām, noberztām pēdiņām nevajadzētu skraidīt pa lauku ar basām kājām, jo tad, piemēram, zāle pēdiņas var iekrāsot zaļas. Un to tik viegli nevarēs nomazgāt, būs jāgaida, kad atkal āda uz pēdām sabiezēs un varēs to noberzt.

Nevajadzētu arī krist galējībā un visu laiku staigāt basām kājām, jo tad pēdu āda būs pakļauta ilgstošai berzei un vari iegūt sabiezējumus.

KURPES
Tāpat, ja staigā vienveidīgos apavos, vietās, kur pēda ciešāk pieguļ kurpei, ādā veidojas sabiezējumi. Regulāri valkājot iešļūcenes, uz papēža veidojas ādas sabiezējumi – zole sitoties pret pēdu, rada berzi, kas savukārt traumē papēža ādu. Savukārt augstpapēžu kurpēs vairāk cieš pēdas priekšējā daļa – „spilventiņi”.

Tādēļ ieteicams apavus mainīt un nestaigāt, piemēram, visu vasaru tikai iešļūcenēs vai augstpapēžu laiviņās. Zelta vidusceļš jeb ieteiktais papēžu augstums ir 3 – 4 cm.

KĀJU SVĪŠANA
Kāju svīšana ir nepatīkama problēma, kas apgrūtina staigāšanu apavos un rada neērtas situācijas. Dermatoloģe iesaka pret pēdu svīšanu vakaros kājas palutināt ar ozolu mizu novārījumu vanniņu.

„Aptiekās ir arī nopērkami līdzekļi pret pēdu svīšanu, kas satur mentolu, tos var mēģināt palietot divas reizes dienā – no rīta un vakarā,” teic A.Ķempele.

Ja mēneša laikā minētās lietas nedod rezultātus, jādodas pie dermatologa, jo bieži vien svīšana ir simptoms kāju sēnītei.

Kāju sēnīti var iegūt gan pludmalē, gan baseinā, gan dodoties ciemos pie draugiem un uzvelkot kājās viesu čības, taču ne visi to „noķer”. Būtisks priekšnoteikums sēnīšu attīstībā ir vāja imunitāte.

PĒDU KOPŠANA
Vislabāk pēdas sabiezējumus maigi ar kāju vīli paberzēt, taču tas jādara, kad āda ir sausa. Tā ir visbiežākā kļūda pēdu kopšanā – berzt pēdas ar kāju vīli dušā vai kad tās ir izmērcētas un mitras. Šādā veidā lielākoties pēdiņas tiek noberztas pārāk daudz un tas savukārt rada riņķa danci – āda atkal sabiezēs, taču jau biezāka un cietāka. „Jo vairāk vīlē nost, jo vairāk izveidojas,” paskaidro A.Ķempele.

Pēc sabiezējumu novīlēšanas kājas var palutināt ar vanniņām, pēc tam tās bagātīgi ieziežot ar barojošu krēmu. Pēdām krēms nepieciešams treknāks nekā rokām un sejai.

Lai pēdu āda būtu maigāka, vakarā pēc ieziešanas ar krēmu, ieteicams uzvilkt kokvilnas zeķītes un pa nakti atstāt tās kājās. Tad krēms labāk iesūksies ādā.
„Es iesaku tomēr reizi mēnesī arī doties pie speciālista un veikt pedikīru,” teic dermatoloģe.

PLAISAS PĒDU ĀDĀ
Nepatīkama un sāpīga problēma- pēdu ādas plaisāšana. Iemesls – iespējams, savām pēdām esi pievērsusi pārāk maz uzmanības un neesi ievērojusi visu iepriekš rakstīto – pārāk vienveidīgu apavu nēsāšana, slodze uz kājām, nepareiza pēdu kopšana. 

Taču pirms dažādu kosmētisko līdzekļu iegādes un drudžainas smērēšanas, vajadzētu noskaidrot, vai pie vainas nav sēnīšu infekcija.

„Visbiežāk tieši sēnīte ir vainīga pie plaisāšanas, taču sievietes mēģina ilgi tikt galā ar krēmiem, domājot, ka vienkārši sausa āda,” norāda A.Ķempele. „Ja pie vainas nav sausa āda, kas plaisā un kuru var sakopt ar kāju vanniņām un krēmiem, tad noteikti jāmeklē kāda kaite un tā jāārstē.”

TULZNAS
Atliek uzvilkt jaunus vai pārāk šaurus apavus un sāpīgās nejaukās tulznas ir klāt. Arī, ja vasaras karstumā jāstaigā lieli gabali, bieži vien kājas cieš un iegūst pa kādai tulznai. Dermatoloģe iesaka uzmanīties, lai tulznas nepārsprāgtu un pašai nekādā gadījumā tās nedurt pušu. Kājas  rūpīgi jānomazgā un uz tulznas jāuzlīmē plāksteris. Kamēr tulznai virsū ir ādiņa, tajā neiekļūs netīrumi un infekcijas, un tā ātrāk sadzīs – pāris dienu laikā pati uzsūksies. Pa nakti gan plāksteri var noņemt, lai āda var elpot, un ātrāk sadziedēt noberzto vietu.

 

! IETEIKUMS: SĀLS VANNIŅA KĀJĀM KARSTĀM DIENĀM
Sagatavo kāju vanniņu: remdenā ūdenī iemaisi sāli, uz litru ūdens vajadzīga ēdamkarote sāls. Sāls mazina kāju tūsku, dezinficē un attīra ādu, mazina kāju svīšanu. Tikai, ja pēdā ir kāds pušums, sāls kodīs, tādā gadījumā palutini savas pēdiņas ar kumelīšu novārījuma vanniņu.

Tāpat pēdām ļoti patīkamas ir kontrastvanniņas – vispirms pamērcējot siltā ūdenī, tad vēsā.

Dalīties.

Atstāt Ziņu