Vārda dienu svin: Jāzeps, Juzefa

Airas padomi falenopšu audzēšanā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Orhideju dzimta ir viena no daudzveidīgākajām dzimtām pasaulē. Tajā ir vairāk kā 30 000 sugu un vēl vairāk audzētavās radīto hibrīdu. Vispazīstamākās ģintis ir katleja, falenopsis, cimbīdija, pafiopēdila, oncīdija, brasia, masdevalija u.c.

Es esmu aizrāvusies ar falenopšiem (phalaenopsis). Šobrīd daudzos lielveikalos tos var iegādāties par zemām cenām. Noziedējušus, bet tāpēc ne sliktākus – pat par santīmiem.

“Orhidejas ir īsta mānija, ja jums jau ir trīs augi, nebrīnieties, ka pēc laika, tiem pievienosies ģeometriskā progresijā pieaugošs daudzums”

Falenopšus sāku audzēt pirms gada. Manā kolekcijā ir 27 orhideju dzimtas augi, no tiem 24 ir falenopši. Un tas tiešām nav daudz. Latvijā daudziem orhideju audzētājiem  ir vairāk kā 100 augu.  Orhidejas ir īsta mānija. Ja jums jau ir trīs augi, nebrīnieties, ka pēc laika, tiem pievienosies ģeometriskā progresijā pieaugošs daudzums.  Sākumā vispār neko daudz nezināju par augu audzēšanu, jo visas dāvinātās puķes tā arī tika aizmirstas uz palodzes. Taču ieraugot paziņai skaistu, bagātīgi ziedošu falenopsi un uzzinot, ka ir iespējams viņu uzziedināt vairākkārt, sapratu, ka man arī tādu vajag.

Protams, vajadzēja uzreiz divus, pēc tam vēl un vēl. Daudz informācijas par audzēšanu meklēju internetā. Latviešu valodā, manuprāt, labākā vieta ir draugiem.lv domubiedru grupā „Orhidejas un neparastie mājdzīvnieki”. Tajās apgrozās daudzi orhideju audzētāji ar pieredzi vairāku desmitu gadu garumā.

Dabā falenopsis aug tropu mežos uz kokiem, ar saknēm piestiprinoties pie mizas un sūnām. Tur ir mitrs gaiss, bieži līst. Lietus laikā saknes uzsūc ūdeni, pēc tam tās ātri apžūst. Līdzīgi apstākļi jārada arī audzējot šos skaistuļus mājās, kas nav nemaz sarežģīti, vienkārši ir jāzin ko darīt un galvenais kāpēc.

Kas jāzina, izvēloties falenopsi
Iegādājoties jaunu augu, noteikti ir jānovērtē tā izskats. Veselīgas saknes ir gaiši pelēkzaļas līdz zaļas, atkarībā no tā, cik sen augs apliets. Ja saknes podiņā izskatās sažuvušas vai melni brūnas, tad labāk tādu neņemt. Nākamais solis ir lapas. Tām jābūt zaļām, stingrām, bez pleķiem un bez kaitēkļiem. Tā kā falenopšiem jaunas lapas aug no rozetes vidus, ar laiku no apakšas sāk atmirt vecās lapas, kas ir normāla parādība. Tāpēc, nevajag baidīties, ja kāda no apakšējām lapām ir sakaltusi.

Kur un kā audzēt
Falenopši tiek audzēti pārsvarā parupjās priežu mizās, kam var būt pievienots keramzīts, kokosa šķiedra, riekstu čaumalas, nedaudz kūdra. Rupjās mizās tāpēc, ka saknēm vajag elpot un ātri apžūt, lai neveidotos sakņu puve.

Pārvedot mājās jaunu falenopsi, vispirms ar sakarsētu dakšu vai īlenu izduru plastmasas podiņam visapkārt caurumus. Caurumu nekad nevar būt par daudz. Tas veicina gaisa caurlaidību pie saknēm, kā arī mazina zaļo aļģu rašanos podiņā. Aļģes nav kaitīgas, tikai kosmētisks defekts podiņam. Pirmo reizi augu apleju tikai pēc nedēļas, lai arī kāds izskatītos substrāts, jo vieglākais ceļš kā nonāvēt šo orhideju ir sakņu sapūdēšana.

Vislabāk falenopšus audzēt uz austrumu loga, jo rīta stundās saule vēl nav tik spēcīga un sāk karsēt palēnām. Arī rietumu logs der.  Ja nav citas iespējas kā vienīgi dienvidu logs, tad pavasarī, vasarā sauli vajadzētu aizsegt ar aizkariem, vai arī novietot augu mazliet tālāk no loga. Vispār, pieredze rāda, ka daži mūsdienu hibrīdu eksemplāri lieliski aug arī uz ziemeļu loga, kur saule neiespīd vispār.

Bieži cilvēki baidās falenopšus likt dekoratīvajos kašpo, jo saknēm vajagot gaismu. Tā īsti nav. Galvenokārt fotosintēze augam notiek caur lapām, arī caur saknēm, bet tā ir tik neliela, ka tam nav nozīme vai augs stāv caurspīdīgā vai necaurspīdīgā kašpo. Būtība katrs augs pats cenšās sev palīdzēt un ja arī viņam sāks pietrūkt gaismas, tad tas izdzīs jaunas gaisa saknes.

Laistīšana un mēslošana
Vislabāk augus laistīt ar lietus vai sniega ūdeni. Kaļķains ūdens nepatīk daudziem augiem, tāpēc var izmantot arī vārītu krāna ūdeni. Ūdenim jābūt siltam, vismaz istabas temperatūrā. Laistot ir jāatceras šis zelta likums: starp laistīšanas reizēm substrātam ir pilnībā jāizžūst, tāpēc nevajag lasīt pamācības uz lapeles, kas iesprausta podā, ka falenopši ir jālaista reizi nedēļā.  Katram mājās ir citādāka istabas temperatūra un mitrums. Falenopšus var turēt telpās, kur temperatūra ir no 16-25 grādiem. Vislabāk, ja naktī ir 18 grādi, bet dienā 22-23. Siltākās telpās substrāts izžūst arī pēc 3-7 dienām, vēsākas pat pēc 14-20 dienām.  Visvienkāršāk noteikt, vai substrāts ir izžuvis, ir uzmanīgi iebāzt pirkstu  podiņā; ja mitrumu nejūt, tad var liet. Var arī uzmanīgi izvilkt ziedkāta atbalsta kociņu, ja tas vēl ir mitrs, tātad liet vēl nevajag.

Ir vairāki veidi kā piegādāt ūdeni augam. Tā kā man visi augi atrodas dekoratīvajos podiņos, tad katrā no tiem līdz pusei ieleju ūdeni un atstāju apmēram 20-40min. Kad redzu, ka arī virsējās saknes ir sasūkušās ar ūdeni, tad ūdeni noleju.  Ja falenopši ir nedaudz, tad var mērcēt vannā vai bļodā.  Ja mērcēšana liekas liela ķēpa, tad var arī augu laistīt no ūdens krāna, vai dušas. Galvenais tikai pēc tam no lapu žāklītēm ar salveti izslaucīt ūdeni, citādāk var rasties puve un augs aiziet bojā. Ja augu mērcē, tad laiku pa laikam vajadzētu substrātu izskalot  zem dušas, lai atbrīvotu no vecām mēslojuma paliekām un citiem sārņiem. Gada laikā es esmu skalojusi 4 reizes.

Ir rakstīts, ka falenopši augšanas periodā ir jāmēslo katrā liešanas reizē jeb reizi nedēļā un miera periodā reizi mēnesī. Bet dzīvē to tā nevar noteikt. Kā jau iepriekš rakstīju, ne visiem falenopšiem pēc nedēļas jau ir izžuvis substrāts, bet citiem jau pēc 5 dienām vajag ūdeni. Es mēsloju katrā laistīšanas reizē, tikai mēslojumu lietoju uz pusi mazākā koncentrācijā.  Falenopsis nav tas augs, kuram ir ļoti izteikta miera un augšanas perioda.

Ziedēšana
Falenopsis var ziedēt vairākus mēnešus. Pēc noziedēšanas ziedkāts nav obligāti jānogriež.  To var noīsināt 1cm līdz pirmajam snaudošajam pumpuram, no kura var veidoties sāna dzinumi ar jauniem pumpuriem. Var arī izaugt keiki – falenopša bērniņš. Ja ziedkāts paliek brūns un nokalst, tas nozīmē, ka viņš neko vairāk negrib veidot. Tādu var droši griezt nost.

Paredzēt, kad veidosies jauns ziedkāts, nevar.  Lai tiktu ierosināta ziedēšana ir nepieciešama apmēram 5 grādu temperatūras starpība starp dienu un nakti, kas istabā pie loga veidojas dabiski. Naktī aizverot aizkarus, starp tiem un logu veidojas zemāka temperatūra. Jauni ziedkāti aug no lapu žāklītēm.

Pārstādīšana
Falenopši nav tie augi, kas katru gadu jāpārstāda. Ja augs ir vesels, tad tas var mierīgi augt tajā pašā podiņā vismaz 3 gadus. Augu pārstāda tad, ja tam podā saaugušas saknes un vairs nav vietas, to viegli var noteikt, saspiežot podiņu ar rokām.  Ja podiņš ir stingrs un nepadodas, tas nozīmē, ka jaunām saknēm tur nav vietas.

Falenopsi var pārstādīt arī ziedēšanas laikā. Vispirms podu izmērcē, tā augu vieglāk dabūt ārā no tā. Pēc tam uzmanīgi saknes attīra no substrāta. Ar asām, tīrām šķērēm nogriež iespējamās sakaltušās, vai sapuvušās saknes. Griezuma vietas var apstrādāt ar ogli vai nedaudz kanēļa, tie palīdz izvairīties no inficēšanās.

Pēc pārstādīšanas laista tikai pēc nedēļas, lai saknes paspēj sadzīt.

Šīm orhidejām nepatīk, ja tās pārstāda lielos platos podos. Reizēm, ja tām ir bijušas daudz beigtas saknes, pārstādot ir jāņem pat mazāks pods par iepriekšējo. Galvenais atcerēties, ka tās gaisa saknes, kas pirms tam ir augušas ārpus poda, arī jāatstāj ārpusē.

Kura augsne der falenopšiem?
Veikalos tiek pārdotas speciālas orhideju augsnes, bet ar tām jābūt ļoti uzmanīgiem, jo reti kura patiesībā orhidejām der.

Ir epifītās orhidejas, kuras aug kokos un tām ir vajadzīgs rupjš substrāts, ir zemes orhidejas, kurām vajadzīgs smalkāks, mitrumu ilgāk saglabājošs substrāts.

Kā zināt kādu izvēlēties? Pirmkārt, ir jālasa iepakojuma sastāvs. Ja sastāvs sākas ar kūdru un beidzas ar priežu mizām, tas nozīmē, ka iepakojumā ir kūdra ar nedaudz mizām, tāda augsne falenopšiem neder. Ja sastāvs sākas ar priežu mizām, keramzītu, kokosa šķiedrām un kūdra ir sastāva beigās, tad tas falenopšiem der.  Jebkurai precei sastāvu sāk uzskaitīt ar procentuāli lielāko sastāvdaļu un beidz ar mazāko. Substrātu var pagatavot pats. Pārdod atsevišķi arī mizu mulču, tā ir lēta, tikai parasti pārdod lielos maisos.  Mizām var pievienot sasmalcinātu kokogli, kas pasargās auga saknes no pelējuma un puvēm.

Dalīties.

Atstāt Ziņu