Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Padomi istabas augu kopšanā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

iena no lietām, kas mājās ienes omulību un mājīgumu ir istabas augi. Taču, lai tie priecētu mūsu acis tie, protams, pareizi jākopj un jāuztur. Vai tu zini kā rūpēties par saviem istabas augiem? Te būs nelieli praktiski padomi dažiem no tiem.


Samtainā akalifa
Tautā šo augu sauc arī par kaķasti, jo tās pūkainās ziedu vārpas atgādina kaķa asti. Akalifa var izaugt 1,5 gara, bet to var arī atstāt un uzturēt mazu pavasarī un rudenī saīsinot.

Kopšana:
Auga veselīgu krāsu palīdzēt saglabāt spilgta, izkliedēta gaisma.
Ziemā augs jānovieto telpā ar vidējo gaisa temperatūru 13-15 grādi pēc celsija. Zemākā temperatūrā augam sāk birt lapas. Aktīvās augšanas laikā augsnei jābūt mitrai. Ziemā tā jālaista mazāk, tomēr nedrīkst ļaut augsnei pilnībā izžūt.
Akalifām aptīk mitrums. Mēdz pat darīt tā, ka vienā podā audzē divus augus vai izveido augu kompozīciju, lai ap augu būtu augsts gaisa mitrums. Siltā gaisā augs regulāri jāaprasina ar ūdeni.

Agave
Šo augu veido stingras lapu rozetes. Agave labi aug spilgtā gaismā un karstumā. Ir vairāku veidu, kas atšķiras ar lielumu nedaudz atšķirībām lapām.

Kopšana:
Agavei cauru gadu nepieciešams labs apgaismojums. Augs pacieš zemas temperatūras 5-6 grādi ziemā, ja vien tiek turēts sausumā. Augšanas laikā jālaista regulāri, lai būtu mitra augsne. Arī ziemā augsne jātur samērā mitra, lai neizžūtu.
Šie augi neprasa īpašu kopšanu un lielas rūpes. Jāuzmanās no dzeloņiem lapu galā, kas ir dažām agaves sugām. Bieži vien šos dzeloņus ar knaiblēm nogriež.

Brugmansija
Tas ir liels augs ar milzīgiem zvanveida ziediem, kas saldi smaržo. Lielā izmēra dēļ, šie augi nav piemēroti mazām telpām. Brugmasijas galvenie kaitēkļi ir baltblusiņas un sarkanā tīklērce.

Kopšana:
Augs jātur gaišā vietā. Ja to bagātīgi laista, var turēt arī saulē. Parasti brugmansijai ir piemērota 16-25 grādu temperatūra, bet ziemā, auga miera periodā, to var novietot vēsākā telpā, kur ir aptuveni 4 grādi. Šis augs ir bagātīgi jālaista. Vasarā to vajag regulāri izmērcēt. Ziemā, kad augs tiek turēts vēsākā vietā, jālaista tik, lai augsne būtu nedaudz mitra.
Lai uzturētu auga formu rudens beigās apmēram uz pusi saīsina tā dzinumus. Augu novieto vēsā vietā un tur mēreni mitru, pat nedaudz sausu līdz pavasarim. Tad tas izdzīs jaunus dzinumus. Vasarā augs regulāri jāmēslo ar šķidro mēslojumu.


Kurkuma
Eksotiska izskata augs, kura dzimtene ir Taizeme. Ja augu tur vēsumā, ziedēšana ilgst aptuveni trīs mēnešus. Kurkuma nomet lapas un no rudens beigām tai sākas miera periods, kura laikā sakneņi jātur sausi.

Kopšana:
Augam nepieciešama spilgta gaisma vai tieši saules stari. Kad ziedi ir izplaukuši, tie labāk saglabājas pusēnā. Vasarā kurkuma piemērotākā temperatūra ir 18-23 grādi. Ziemā tā pacieš 7 grādu temperatūru. Aktīvās augšanas laikā augsnei jābūt mitrai, bet ne ļoti slapjai. Poda paliktnī nedrīkst uzkrāties ūdens . Miera periodā sakneņiem jābūt sausiem.
vēlā rudenī iestājas auga miera periods. Jāļauj izžūt sakneņiem un jānogriež novītušās lapas. Pavasarī augu pārstāda un tur siltā vietā.

Hemigrafe
Tas ir zems, mūžzaļš augs ar grubuļainām lapām. No pavasara līdz vasarai hemigrafe zied ar baltiem ziediem, kas labi izceļas uz tumšo lapu fona.

Kopšana:
Augam patīk spilgta gaisma, jo tad veidojas sulīga lapu krāsa un ziedi. Taču to nevajag turēt karstā saulē. Hemigrafei ir piemērota normāla istabas temperatūra (18-24 grādi). Ziemā temperatūrai nevajadzētu būt zemākai par 12 grādiem. Vasarā, kad ir aktīvs augšanas laiks, augs jālaista regulāri. Ziemā to var darīt retāk, tomēr nedrīkst ļaut augsnei izžūt.
Hemigrafei patīk mitrs gaiss, ko spēj radīt apkārtējie augi.

Maranta
katru pēcpusdienu lapas ierullējas uz iekšu un stāv taisni. No tā arī radies auga angliskais nosaukums „lūdzējaugs”.

Kopšana:
Augs jātur spilgtā gaisā, taču jāsargā no karstas saules. Marantai jānodrošina vienmērīga, 16 grādu temperatūra. Vasarā jānodrošina augsts gaisa mitrums. Vasarā arī augs bagātīgi jālaista, lai augsne būtu mitra. Līdz ko temperatūra pazeminās, arī jālaista ir mazāk.
Šīm augam nepatīk sauss gaiss. Jo sausāks gaiss, jo lielāks mitrums nepieciešams. Lapu izskatu bojā putekļi un ūdens traipi, tāpēc tās regulāri jānotīra ar mitru drāniņu.

Falenopši
Elegants augs ar skaistiem ziediem, kas veidojas uz izturīgiem, līdz pat 90 cm gariem arkveida ziednešiem. Falenopšiem ir dažādas krāsas. Falenopsi vajadzētu audzēt režģu podā, kur var ātrāk pamanīt, kad saknes ir sausas.

Kopšana:
Augam nepieciešama spilgta saule, taču ne tieši saules stari un karstums. Lai fenelopsis ziedētu arī ziemā, tas jātur mākslīgā gaismā. Piemērotākā temperatūra ir 20 grādi. Uz nakti temperatūru vajadzētu pazemināt par 4 grādiem.
Laikā kad augam ir aktīvs augšanas periods, tas jālaista bagātīgi. Ziemā jālaista mazāk un augsne jātur gandrīz sausa. Augam patīk, ja lapas un saknes tiek regulāri apsmidzinātas ar ūdeni, bet uz ziediem gan nevajadzētu smidzināt. Ūdens nedrīkst stāvēt uz lapām, jo tas var izraisīt lapu pūšanu, it īpaši zemā temperatūrā.


Volisa spatifīla
Spatifīlas var būt dažāda lieluma. Dažas var izaugt metru garas, taču citas nesasniedz pat 30 cm. Savvaļā spatifīlas zied pavasarī, bet, ja telpās nodrošina piemērotus apstākļus, ziedi var parādīties visu gadu.

Kopšana:
Vasarā augs jātur viegli ēnainā vietā. Ziemā tas jāpārvieto kādā gaišākā vietā. Minimālajai temperatūrai jābūt 16 grādi. Aktīvās augšanas laikā spatifīla bagātīgi jālaista, turpretī ziemā tikai nedaudz, tad, kad augsne viegli apžuvusi.
Šim augam nepieciešams daudz mitruma. Ja ziemā augam būs daudz gaismas, pavasarī tas bagātīgi ziedēs.


Ziloņkāju juka
Tas ir augs ar stingru stumbru, kas ļoti labi iederas un izdaiļo māju.

Kopšana:
Visu gadu jukai ir nepieciešams pietiekams, labs apgaismojums. Vispiemērotākā ir istabas temperatūra, kas ir 18-24 grādi.. Ziemā, ne zemāka par 8-10 grādi. Aktīvās augšanas laikā – vasarā, augsnei jābūt mēreni mitrai. Ziemā juka jālaista mazāk.
Augam rūpīgi jānorauj (nevis jānogriež ar šķērēm) vecās lapas. Kamēr ir aktīvais augšanas laiks, juka regulāri jāmēslo. Vasarā augu var iznest laukā.

 

 

 

 

 

 

 

Rakstā izmantoti materiāli no P. Viljamsa grāmatas “Augi telpās”.

Dalīties.

1 komentārs

  1. Ko darīt ar rozi podiņā? Jau gandrīs divas nedēļas kā iegādāta, bet pumpuri stabili neveras vaļā? Varbūt obligāti jāpārstāda? Kādi vēl varbūt iemesli vai kas jādara lai ziedētu?<br>indulis94@inbox.lv

Atstāt Ziņu