Vārda dienu svin: Līksma, Bārbala

Tuvojas Mārtiņdiena!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lai gan Mārtiņdiena tiek atzīmēta nākamtrešdien, 10.novembrī, svinēšana daudzviet Latvijā notiks jau šajā nedēļas nogalē. Mārtiņi ir sena latviešu gadskārta, kas saistās ar rudens beigām un ziemas sākumu. Visi darbi uz laukiem un dārzos apdarīti, raža novākta, laiks svinībām!

Mārtiņi- bagātīgs mielasts un līksmība
Mārtiņi ir vieni no līksmākajiem svētkiem, jo šajā laikā beidzas klusais veļu laiks un sākas ķekatās jeb budēļos iešana. Ķekatnieki gāja dziedādami un dejodami no sētas uz sētu un bija laipni gaidīti katrā mājā. Ja dūšīgi dejots, dziedāts un rotaļās iets, tad Mārtiņš būšot priecīgs, un nākamajā gadā labi padosies teļi un aitas. 

Mārtiņi ir vieni no bagātīgākajiem svētkiem. Ap šo laiku tika kauti lopi, raža bija sagūlusi klētīs un pagrabos. Uz galda bija rudens raža un daudz gaļas.

Mārtiņdienas galdā cēla gaili (vai vistu). Tam bija savs pamats – gaiļa kaušana sekmēja zirgu labklājību, bet vistas – govju. Mūsdienās gan vairāk Mārtiņi asociējas ar zoss cepeti, tas tāpat kā Lieldienu zaķis aizgūts no vāciešiem.

Mārtiņu mielasta galveni ēdieni- vistas un cūkas gaļa, pīrāgi, baltmaize, medus, alus.

Kā svinēt mūsdienās
Un kāpēc gan lai arī mūsdienās neatzīmētu šos svētkus? Bērniem pārģērbšanās un budēļos iešana sagādās prieku. Turklāt, ja ticējumi vēsta -Mārtiņos ķekatās ejot un daudz dejojot, nākamajā gadā aitām būs daudz jēru, tad kāpēc gan lai mūsdienās to nevarētu iztulkot tā: ja Mārtiņos ķekatās ies, daudz dejos un dziedās, mājās galds vienmēr būs bagātīgi klāts un ēdiena netrūks.

Un, ja agrāk gaili kāva un ēda, rūpējoties par zirga labklājību, tad mūsdienās gaili varbūt nekausim, bet vistas (vai zoss) cepeti varam pagatavot (skaties te- kā pagatavot pildītu vistu).
Tā kā zirdziņš toreiz bija zelta vērtē- gan lai pārvietotos, gan lauku darbus apdarītu, tad šīs tradīcijas ievērošana, varētu nodrošināt, lai arī mums darba dzīve būtu veiksmīga. Un galu galā tā ir vēl viena lieliska iespēja sanākt ģimenei kopā uz svētku vakariņām un izdancošanos!


Tuvākie pasākumi

Mārtiņdienas svinības Brīvdabas muzejā
Svētdien, 7. novembrī no plkst. 12.00- 16.00 Brīvdabas muzejā norisināsies Mārtiņdienas svinības „Ieraudzīju Mārtenīti pār deviņi novadiņi”.
Mārtiņbērni, tērpušies maskās, folkloras kopu pavadījuma dosies no sētas uz sētu, lai svētku noslēgumā pulcētos Latgales ciemā baudīt Mārtiņdienas cienastu – gaiļa zupu, siltu tēju un „Mārtiņa Beķerejas” sagādātus pīrādziņus.

Lielais Mārtiņdienas gadatirgus Rīgas Centrāltirgū
6. un 7. novembrī tiek rīkots Lielais Mārtiņdienas gadatirgus!
Mārtiņdienas gadatirgū pārtikas un lauksaimniecības preču pārdevēji rūpēsies, lai tirgus apmeklētājiem būtu iespēja daudzveidīgi iepirkties, iegādājoties ne tikai ikdienā nepieciešamo, bet nopērkot arī visu vajadzīgo Mārtiņdienas svētku galdam. Savukārt amatnieki priecēs ar saviem keramikas, amatniecības un rokdarbu izstrādājumiem.

Lai ne tikai veiksmīgi iepirktos, bet arī  iejustos latviešu tautas tradīcijās, sestdien, 6. novembrī no plkst. 10:00 tirgus laukumā notiks kultūras programma ar dziesmām, dančiem, ticējumu skandēšanu, zīlēšanu un laika pareģošanu.

 

Dalīties.

1 komentārs

  1. un kur tad apraksts par pašu mārtiņdienu? ļoti jau gribētos vismaz te palasīt par latviešu tradīcijām, kā notiek budēļos iešana, kādas maksas ko nozīmē uttt

Atstāt Ziņu