Vārda dienu svin: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Jaunā gada ballīte mājās – viss pašas rokās!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ja šogad Jauno gadu vēlies iesākt draugu vai radu lokā, rīkojot ballīti, tavs lielākais palīgs būs radoša domāšana un interesanta pieeja lietām. Un tomēr, to, vai ballīte būs izdevusies, vienmēr nosaka tās dalībnieku (ne)vēlēšanās iesaistīties.

Gadu laikā, rīkojot pasākumus, pierādījies, ka tie, kas rīkoti kā tematiskie vakari, allaž izvēršas jautrāki un interesantāki. Bet, lai jebkura mājas ballīte izdotos labāka par sēdēšanu un glāzīšu cilāšanu, sāc ar ideju.

Ideja
Vispirms apdomā, ko vēlies savā ballītē darīt, vai pasēdēt pie angļu tējas tases, dejot disko ritmos, vai aktīvi atpūsties. Svarīgi arī pārējiem ballītes dalībniekiem savu ieceri paziņot. Lai nesanāk, ka kāds nolēmis pasēdēt mierīgā noskaņā, bet tu aicini spēlēt “kas dārzā”. Tāpat kā ikvienā sporta spēlē – lai to spēlētu ar atdevi, jāzina noteikumi. Jaunā gada sagaidīšanai idejas – jo jautrāk, jo labāk. Rotaļas, gardi ēdieni un salūta skatīšanās – TV, vai „dzīvajā” ir standarta variants, kuru droši vari papildināt ar interesantām nodarbēm:

laimes liešana – ja esi piemirsusi nopirkt laimes liešanas komplektiņu, derēs arī sveces, kuras izkausējot sanāks parafīna laimes

brīnumlaternu palaišanu – www.brinumlaternas.lv, tikai jārēķinās, ka aukstumā šie izstrādājumi darbojas gausāk

karnevāls – labākajai maskai pārsteiguma balva, piemēram, uz liela kartona uzraksts brīvbiļete, paskaidrojot, ka nopelnīta brīvbiļete uz visiem bezmaksas pasākumiem vietējā kultūras namā

jestrā apdāvināšanās – katrs ballītes viesis atnes skaisti iepakotu lietu, kas mājās sen nav lietota, vai kļuvusi nevajadzīga, vai palikusi pāri, piem. padomju laika glāzes, dzijas kamoliņu komplekts, medus burciņa, nenosūtītas apsveikumu kartītes utt. Atverot šīs dāvanas, jautrība garantēta. Īpaši, ja padomāsi par to, kas katram jādara, lai tās saņemtu

kokteiļu vakars – katrs nāk ar savu īpašo (bez)alkaholisko dzērienu recepti, visa vakara garumā degustācijas. Ja pieteiksi, ka katram savs kokteilis arī īpaši jāpasniedz (piem. sarkanā mērija tīģeru gaumē, pasniedz apģērbies tīģera tērpā, bet kosmopolitan pasniedz dejojot vēderdejas

labāko diapozitīvu izlase – katrs ballītes viesis paņēmis līdz 10 labākos diapozitīvus. Tev atliek atrast Etīdi un baltu palagu

Sveču liešana – nepieciešams vilnas vai lina diegs, vecās sveces, vai parafīns un interesantas šampūnu, krēmu u.c. sadzīves priekšmetu bundžas. Jaunā gadā katram sava svece!

Kad pasākuma ideja skaidra, nākamais solis ir apdomāt tā tematiku.

Tematika
Visticamāk, ka mājās tev atrodamas dažādas lietas, interesantas atmosfēras radīšanai. Galvenais, lai tev pašai būtu prieks un nesagādātu liekas galvassāpes. Ja skapī aizķērušās pagājušo gadu desmitu drēbes, tas var būt viens no variantiem, taču, ja proti no visa vecā laicīgi atbrīvoties, apdomā, vai no kādiem ceļojumiem nav atvesti interesanti suvenīri – eifeļtorņi, arābu apģērbs, kalnos kāpšanas inventārs, slēpes utt. Ikvienu detaļu iespējams interesanti apspēlēt, lai radītu noskaņu.

Slēpes (vēlams jau vecākas) var kalpot kā glāzīšu skaita mērvienība, ja noliktas uz galda un skaisti izdekorētas

Eifeļtornis – uz augstām virsotnēm. Eifeļus vari sakraut no cepimiem, glāzēm, izdrukāt uz papīra un nolikt goda vietā

Arābu noskaņai – vīraki, sveces, daudz spilvenu un citu „mīkstlietu”

Kā temata atspoguļošanas palīgi allaž var kalpot baloni, lentas, sveces, šalles, bildes utml.

 Dažas no tematikām, kas parasti neprasa īpašu piepūli to sagatavošanā:

No padomju laikiem – lakatiņi, zābaki, spilgti sarkanas lūpas, pižiki, naģenes, zilisarkanbalts. Avīze kā galdauts, ķilavas, olas, šņabis, vāzēs neļķes.

Zem čigānu zvaigznes – sarkani brunči, koši krekli, auskari gan puišiem, gan meitenēm, “zirgi”, “lāči”.

Mazliet sarežģītāks sagatavošanai, bet ne mazāk interesanti, taču nepelnīti aizmirsts ir latviskais stils. Ja ne gluži tautastērps, tad lina krekls, vai vilnas zeķes mājās būs katram. Un gan jau arī tev kaut kur dziļi trauku skapī noslēptas māla bļodas, kāds lina galdauts, un varbūt pat puzurs. Vēl jautrāks šis pasākums var izvērsties, ja kopā sanāksiet jau pa dienu un gatavosiet latviskos ēdienus. Receptes atrodamas dažādās pavārgrāmatās, un arī šeit , latviešu ēdienu pagatavošanas paradumu vēsture – šeit un te, dažādas idejas – receptes.lv.

Tā jūs kopīgi varat pagatavot sklandaraušus, skābputru, medalu, šampanieti – jā, arī šampanieti senlatvieši prata gatavot! Un vakarā – ja telpa ļauj, neaizmirstiet par latvju dančiem:

* Cūka driķos – http://www.youtube.com/watch?v=whD4cRoseLk,
* Oira – http://www.youtube.com/watch?v=t6FyMpqFRzw 
*Rikavas kadriļa – http://www.youtube.com/watch?v=9L1I8vgSwLc

Cita informācija par dančiem – http://www.folkdance.lv/. Bet mūzika fonam – Iļģi, vīru kopa Vilki, Upes izdotās Latviešu tautas mūzikas kolekcijas.

Alpu gars – puiši īsbiksēs, glāzītes uz slēpes pamatnes, vāciski ēdieni, bet pats galvenais – tiroliešu šlāgermūzika un jodelētāji, jautra mūzika vakara dejām. http://www.emusic.com/album/Tiroler-Ensemble-Geschwister-Gundolf-Tiroler-Abend-MP3-Download/11011239.html

Starp debesīm un elli – velniņi un eņģeļi, viss gaisīgais un karstais. Telpas noformējumā dažādu materiālu mākoņi, vai velniņi.

Kaķu un zaķu parāde – viss ar un ap kaķiemun zaķiem kā 2011. gada simbolu

Pasaku mežs – sarkangalvīte, alvas zaldātiņi, prinči un princeses

Kinomānija – interesantu filmu skatīšanās, savu video uzņemšana. Sagatavo smieklīgu pasaku. Kā puisis x brauca pie meitas y un kas ar viņu ceļā atgadījās. Raksti pēc iespējas detalizētāk – puisis paņēma savu veco kleperi, uzlēca tam mugurā, uzsita ar pātagu pa pēcpusi, zirgs skaļi iezviedzās un abi aizauļoja pāri laukam. No ballītes viesiem izvēlies aktierus. Piemēram – kurš ir visvairāk strādājis pēdējās nedēļas laikā, tas būs vecais kleperis, kurš visskaļāk runā, tas būs traktors, kurš prot augstu cilāt kājas, tas būs suns. (personāži var būt visdažādākie, galvenais tos salikt stāstā) Tu lasi pasaku, bet nosauktajām personām jādara tas, ko lasi. Izvēlies arī operatoru un pēc tam visi kopīgi noskatieties jauno Holivudas grāvēju.

Krāsu spēles – kā ballītes pamats kāda no krāsām. Ēdieni, dzērieni un drēbes tikai konkrētajā krāsā.

Bērnībā – baltās pusgarās zeķes, bantes, šorti, prievītes. Šeit var izmantot jau minētos diapozitīvus, stāstīt lielākos nedarbus un skatīties „Nu pagaģi”.

Ceru, ka dažas idejas jau rosās tavā galvā, bet, ar tematiku vien nepietiek, vel ir jārada arī noskaņa.

Noskaņa
Šis ir vissvarīgākais no labas ballītes stūrakmeņiem. Un te nu jāpastrādā visčaklāk. Tāpat kā romantiskam vakaram iededzam sveces, tā jautrai pasēdēšanai svarīga ir atmosfēra.

Vispirms mūzika, tad telpas dekorācija, iespējams arī apgaismojums (čigānu gaisotnei derēs sarkana spuldzīte, vai ievērojot ugunsdrošības noteikumus, ar sarkanu drānu apsegta galda lampa), ēdiens, dzērieni, rotaļas, balvas. Ikviens sīkums papildinās jautro gaisotni. Mūziku piemeklēt mūsdienās nav problēmu, turklāt, ja to uzticēsi kādam ar datoru uz TU esošam viesim, viens kreņķis mazāk.

Mājas dekorēšana – esi dzejnieks, taisi no nekā! 😉
Ar papīru, šķērēm un līmi var panākt brīnumus. Taču dažādus palīgelementus atradīsi ikvienā veikalā – baloni, virtenes, krāsainas spuldzītes, konfeti.

Dažas rotaļas jau ieskicēju, bet citas idejas vari atrast šeit, rotaļas –  http://www.liis.lv/folklora/gadsk/LD/rotalas.htm,

http://www.suitunovads.lv/lv/Rotaljas/,

http://tradiridiritam.blogspot.com/search/label/Ziemas%20rota%C4%BCas


Lai tev izdodas jautrs un neaizmirstams Vecgada vakars un Jaunā gada sagaidīšana!


Dalīties.

Atstāt Ziņu