Vārda dienu svin: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Kā neļaut svētkiem “uzspridzināt” savu budžetu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ēs visi zinām, ka vajag dzīvot taupīgi, veidot uzkrājumus, taču, tuvojoties svētkiem, visas šīs apņemšanās izčākst kā pērnais sniegs. Ir lielie svētki, ko atzīmē visi – līgo, lieldienas, ziemassvētki, jaungada vakars. Ja ir liels draugu un radu pulks, tad tam visam pievienojas arī neskaitāmas dzimšanas dienas, vārda dienas, izlaidumi, kāzas, bēres un, un, un. Iespējas svinēt ir daudz un tas ir jauki, taču ir svarīgi ievērot disciplīnu, lai kārtējās svinības netiktu gaidītas ar bažām.

1. Izveido svinamo dienu sarakstu

Paņem lapu un pieraksti visas svinamās dienas. Oficiālos svētkus, dzimšanas dienas un visas citas reizes, kuras neglābjami saistītas ar lielākiem pirkumiem. Pastāv iespēja, ka vienā mēnesī svinamās dienas ir vien dažas, bet citā vairāk kā desmit.

2. Gatavojies svētkiem laikus

Ja ir vajadzīgas dāvanas, tad iepērc tās savlaicīgi. Tagad, kad ir zināms apdāvināmo cilvēku saraksts, Tu vari rīkoties pārdomāti un veikt iepirkumus tajā brīdī, kad veikalā ir atlaides vai pamani kaut ko, kas ir piemērots tieši konkrētajam cilvēkam. Vieni no lielākajiem izdevumiem parasti ir Ziemassvētkos, kad dāvanas ir jāpērk visiem. Ja ragavas gatavosi vasarā, tad uz Ziemassvētku dāvanu rēķina vien vari ietaupīt vairākus desmitus vai pat simtus eiro. Protams, lai to izdarītu ir vajadzīgs zināms gribasspēks, taču, ja padarīsi to par ieradumu turpmākajā dzīvē tas liksies pašsaprotami.

3. Veido uzkrājumus

Par uzkrājumiem runā daudzi, bet tikai retais tādus veido. Sāc ar to, ka saņemot algu atliec vismaz vienu desmito daļu, ja vari vairāk citā bankas kontā vai naudas lādītē. Ja iepriekš neesi to darījusi, tas var likties grūti, taču vienmēr ir iespējams savilkt jostu ciešāk. Var gadīties zaudēt darbu vai alga var samazināties. Jebkurā no šiem variantiem vismaz uz laiku būtu jāiztiek ar mazākiem līdzekļiem. Ikdienā neparedzētiem tēriņiem, kā drošības spilvenu var izvēlēties kredītlīniju, bet šādiem pakalpojumiem ir tikai plākstera funkcija. Ilgtermiņā bez uzkrājumu veidošanas dzīve būs nestabila un nāksies turēties pie savas darba vietas kā pie pēdējā salmiņa. Cilvēki, kuriem ir daudz nauda strādā darbu, kas patīk, nevis, kurš dod lielus ienākumus. Padomā par to.

4. Atbrīvojies no mazvērtības kompleksiem

Cilvēki, kas var atļauties mazāk, nereti tērē dāvanām vairāk nekā citi. Viņi nevēlas, lai kāds domā, ka viņi var atļauties tikai lētas, mazas dāvanas. Lai apgāztu šo priekšstatu viņi ir gatavi pielikt lielas pūles un pat aizņemties bankā vai internetā, taču tas nav pareizi. Pašapzinīgs cilvēks iet pa dzīvi paceltu galvu. Tu vari uzdāvināt ar smaidu sejā kādu nelielu, personīgu nieciņu un dāvanas saņēmējs būs priecīgs. Atceries – pieaugušie vairs nealkst dāvanas, tās gaida tikai bērni. Pieaugušajiem svarīgas ir savstarpējās attiecības. Dāvanas ir tikai fons. Tu esi vērtīga tāda kā esi. Dārgu dāvanu pirkšana tavu vērtību nepacels. Labāk ir ieguldīt naudu savā attīstībā.

5. Nepērc vairāk pārtiku kā vajadzīgs

Katram šķiet ir pazīstams skats, ka galds ir nokrauts ar ēdieniem. Pienāk svinību laiks. Tiek apēsta pavisam neliela daļa un, tad viss vakars tiek pavadīts pie galda, mēģinot apēst vairāk nekā vajag. Visiem patīk gardi ēdieni, taču nevajag padarīt ēdienu par svinību galveno sastāvdaļu. Mazas uzkodas, salāti, kūka, atspirdzinoši dzērieni – tas ir pilnīgi pietiekami, lai svinības izdotos. Nav jēga  saklāt galdu un pēc tam to ēst pārpalikumus piecas dienas no vietas.

6. Aizņemšanās nav risinājums

Latvijai raksturīga tendence ir īstermiņa aizdevumu izmantošana reizēs, kad tas nav vajadzīgs. Jā, svētki var būt dārgāki nekā plānots, taču šādās reizēs ir jāizmanto uzkrājumi vai jāsamazina ambīciju līmenis (skat. 3. punktu). Ņemot aizdevumu ir jārēķinās, ka tas ir arī jāatmaksā. Tas nozīmē, ka nākamajā mēnesī būs jāiztiek ar mazāk līdzekļiem. Vai tu esi tam gatava ? Latvijā ir salīdzinoši daudz cilvēki, kas rīkojoties nepārdomāti jau ir apdedzinājušies un ir iekļauti parādnieku reģistros. Dabūt aizdevumu ar sliktu kredītvēsturi nav vienkārši. Veselais saprāts pat saka, ka šādiem cilvēkiem būtu pašiem jāmācās no savas pieredzes. Protams, ne vienmēr tas ir iespējams. Ja visi par un pret ir izvērtēti un ir skaidrs, ka naudas atmaksas neradīs problēmas, īstermiņa aizdevums uz dažām dienām vai nedēļām var tikt izmantots, taču tas nedrīkst kļūt par ierastu risinājumu. Reklāmās mēs dzirdam, ka aizevēji reklamē dažādas lojalitātes programmas pastāvīgajiem klientiem. Tas nav pareizi. Īstermiņa aizdevumi nav paredzēti regulārai lietošanai. Cilvēkiem, kas aizņemas regulāri būtu rūpīgi jāpārdomā savi tēriņi un jāpārdomā dzīves prioritātes, jo tas nav normāli.

Dalīties.

Atstāt Ziņu