Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Vāram ziepes! Īsa pamācība ziepju gatavošanā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pašiem gatavot savas ziepes nav sarežģīti, ja vien ievēro dažus pamatnoteikumus. Pasaulē ziepju gatavošana ir ļoti populārs hobijs un visbiežāk mājās ziepes tiek gatavotas no t.s. ziepju bāzes. Tas, kādu ziepju bāzi izmantot, lai paliek katra paša ziņā. Tomēr galvenās darbības būs līdzīgas neatkarīgi no tā, vai izmantosiet dabisku, 100% augu izcelsmes, bioloģisko vai jebkādu citu ziepju bāzi. Ziepju masa iegādājama hobija veikalos, www.bbfactory.lv un  www.did.lv

1.solis Ziepju masas sasmalcināšana
Ziepju bāze ir jāsadala mazākos gabaliņos, lai nodrošinātu vienmērīgu kušanu. Ar parastu virtuves nazi sagriež ziepju masu mazākos gabaliņos.

2. solis Kausēšana
Parasti ražotājs ir norādījis ziepju masas kušanas temperatūru, vidēji tas ir ap +650C. Kausēt var gan ūdens peldē, gan tieši katliņā uz plīts, gan mikroviļņu krāsnī. Jāņem vērā, ka ziepju masa ir tikai jāizkausē, tai nedrīkst ļaut vārīties! Tāpēc jārīkojas ļoti ātri, rūpīgi uzmanot masu.

3. solis Ziepju ietonēšana
Ziepēm pievieno receptē norādīto krāsvielu. Atkarībā no receptes tā var būt gan sintētiskie pigmenti, gan dažādi minerāli un oksīdi pulverveida, gan pašu sagatavotas krāsojošas dažādu augu daļu sulas, ekstrakti u.tml. Arī šajā gadījumā tonēšanai izmantojamais materiāls jāsagatavo iepriekš. Ja nepieciešams, piemēram, kakao pulveris, jāiejauc nelielā ūdens daudzumā, lai neveidojas kunkuļi, vai, piemēram, jāizspiež burkānu sula. Hobiju veikalos ir pieejamas arī speciālās ziepju krāsas, kuras nav iepriekš nekādi jāsagatavo, tās var pilināt uzreiz ziepju masā.

N.B. Ziepēm nedrīkst pievienot skābu augļu sulu, tā maina ziepju krāsu padarot toni neizteiksmīgu! Neparasti zaļu krāsu dod sasmalcināti spināti, kas sajaukti ar nelielu daudzumu karsta ūdens. Oranžas ziepes toties iegūst no burkānu, tumši sarkanas – no biešu sulas.

4. solis Abrazīvo daļiņu pievienošana
Ja receptē paredzētas abrazīvās daļiņās (skrubji), tās pievieno jau izkusušām ziepēm pakāpeniski iemaisot masā, taču izvairoties no kulšanas. Jāatceras, ka tās jāsagatavo jau iepriekš. Ja receptē paredzētas piemēram, maltas auzu pārslas, tas jāizdara laikus. Skrubji var būt dažādi  – kaltēti ziediņi, magoņu sēklas, klijas vai citrusaugļu miziņas rīvētas uz vissmalkākās rīves, vai kas cits, kas šķiet tīkams.

5. solis Ziepju aromatizēšana
Visbeidzot pievieno receptē paredzētās ēteriskās vai smaržeļļas. Parasti receptēs šis daudzums ir norādīts robežās no-līdz, jo aromāts ir tā lieta, ko katrs deguns uztver savādāk. Kas vienam ir gana spēcīgs, citam var likties nepietiekams aromāts. Tādēļ pēc ziepju aromatizēšanas vēlreiz jāpārliecinās, vai smarža ir pietiekama. Tai jābūt patīkamai, bet nedaudz par spēcīgu, jo atdziestot, ziepes vēl nedaudz sava aromāta atdos apkārtējā gaisā.

6. solis Atdzesēšana formās
Tagad ir laiks jau gatavās, bet vēl šķidrās ziepes liet formās. Var izmantot gan profesionālās daudzreiz lietojamās formas, gan pavisam vienkāršus ikdienā izmantojamus traukus – kēksu formītes, jogurta trauciņus, Pringles čipsu pakas u.tml. Ziepes, atkarībā no formas tilpuma, dziest 6-8 stundas. Bet vislabāk ir tās izņemt no formām pēc 12 stundām.

7. solis Izņemšana no formas, sagriešana, saiņošana un dāvināšanas prieks

Idejai: recepte zaļām ziepēm
300 g ziepju masas
4-5 lielas stingras tumši zaļās spinātu lapas,
12-20 pilieni ēteriskās eļļas vai smaržeļļas pēc izvēles

Ziepju  masu sasmalcina mazākos gabalos. Liek kausēties.
Pa to laiku sīki sakapā spinātus, saliek krūzītē un aplej ar dažām karotēm verdoša ūdens. Ar karoti rūpīgi izspaida līdz veidojas spilgti zaļa sula.
Kad masas izkususi, to noņem no uguns. Pamazām pievieno spinātu sulu līdz vēlamai krāsai, parasti tas ir 3-4-5 karotes. Ja vēlas var iebērt arī kādu lapas sīkumiņu, būs gan abrazīvās daļiņas, gan ziepītes veidosies dekoratīvākas.
Visu samaisa. Pievieno izvēlētās eļļas. Izmaisa un lej veidnēs. Ļauj sastingt 6-8h.

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu