Vārda dienu svin: Jāzeps, Juzefa

Telpu uzkopšana un personība – kurš no 4 tīrītāju tipiem esi Tu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Telpu uzkopšana ir nepieciešama, taču ne visos gadījumos aizraujošākā nodarbe. Tāpat kā ģērbšanās vai auto vadīšanas stils, arī mājokļa tīrīšanas un kārtošanas maniere ir atkarīga no personības iezīmēm. Iepazīstot tās, mājas soļa veikšana kļūst krietni vienkāršāka! Vai zini, pie kura no 4 tīrītāju tipiem piederi Tu? Turpini lasīt un  noskaidro!

Tīrīšanas un kārtošanas stils – 4 cilvēku tipi
Tavu telpu uzkopšanas stilu, gluži tāpat kā citus ieradumus, nosaka vairāki ārēji un iekšēji faktori. Tava attieksme pret uzkopšanu var būt saistīta ar:

  •  iepriekšējo pieredzi – vai esi uzaudzis mājā, kas allaž bijusi spodra vai mājā, kurā nekad netika veikta telpu ģenerāltīrīšana?
  •  vērtību sistēmu – vai Tev ir svarīgas skaistas, funkcionālas vai sentimentālas lietas?
  •  dzīves stilu – vai esi aizņemts un mājās uzturies reti, vai gluži pretēji – daudz laika pavadi iekštelpās?

Izprotot savu tīrīšanas stilu, ir vieglāk mainīt vecos ieradumus un nonākt pie vienmēr kārtīga mājokļa! Iespējams, Tu piederi pie kāda no šeit minētajiem 4 tīrītāju tipiem:

1. Vācējs
Vācēja tipam patīk krāt lietas – gan noderīgas, gan nenoderīgas. Telpu uzkopšana vācējiem var izvērsties par izaicinājumu, jo mantu mājoklī ir daudz un, tīrot, tās nākas pārvietot. Vācēja tipa cilvēki:

  •  veicot ģenerāltīrīšanu, negribīgi atsakās no mantām, jo tās kādreiz var noderēt;
  •  kolekcionē dažādus priekšmetus (piemēram, dekoratīvas kafijas krūzītes vai rakstāmpiederumus u.c.);
  •  ir sentimentāli un nevēlas šķirties no lietām, kas tiem saistās ar īpašām atmiņām;
  •  ne vienmēr izmanto pašu uzkrāto;
  •  labprāt pieņem radinieku un draugu atdotās mantas (arī, ja tās nav kur novietot);
  •  mīl iegādāties jaunas lietas, ar ko papildināt savu kolekciju.

 Foto: shutterstock.com

2. Minimālists
Minimālists ir pretstats vācējam. Minimālista mājokļa telpu uzkopšana visticamāk būs ļoti vienkārša un ātra, jo šie cilvēki tiecas sev apkārt uzglabāt pēc iespējas mazāk lietu. Minimālisti:

  •  regulāri atbrīvojas no mantām, kas viņiem nav nepieciešamas;
  •  laiku pa laikam labprāt ļaujas ģenerāltīrīšanas valdzinājumam, lai piešķirtu mājoklim „jauna sākuma” sajūtu;
  •  ir iecienījuši brīvas virsmas – viņu plaukti reti ir nokrauti ar dekoratīviem objektiem;
  •  dod priekšroku askētiskam, modernam interjera dizainam, kā arī mēbelēm un aksesuāriem, kas ir viegli saskaņojami savā starpā;
  •  uzskata, ka „mazāk ir vairāk” un izvēlas iegādāties kvalitatīvas lietas, kuras kalpos ilgu laika periodu;
  •  jūtas slikti pieblīvētās telpās.

 Foto: shutterstock.com

3. Haotiskais tips
Haotiskā tipa cilvēki mēdz aizmirst, kur viņu mājoklī atrodas konkrētas lietas. Telpu uzkopšana haotiska tīrītāja mājoklī var izvērsties par piedzīvojumu – iespējams, izdosies atrast sen pazaudētus dārgumus! Šī tipa cilvēki:

  •  saskaras ar grūtībām saglabāt telpas kārtībā jau drīz pēc to uzkopšanas;
  •  nepievērš uzmanību, ja apkārt esošie priekšmeti neatrodas tiem paredzētajās vietās (iespējams, šiem priekšmetiem nemaz nav tiem paredzētu vietu);
  •  mēdz aizmirst, ka viņu īpašumā atrodas kāda lieta un iegādājas to atkārtoti;
  •  dažkārt var izturēties vieglprātīgi pret savu īpašumu;
  •  prot izveidot un izmantot funkcionējošu „iekšējo sistēmu” vietās, kas apkārtējiem šķiet haotiskas vai nekārtīgas.

 Foto: shutterstock.com

4. Pedants
Pedantiskais tips ir haotiskā tipa pretstats. Šie cilvēki lielākoties ir perfekcionisti, un tas ir novērojams arī viņu mājokļos. Pedanta veikta telpu uzkopšana allaž vainagojas ar panākumiem – grīdas ir spodras, putekļi noslaucīti un mantas sakārtotas. Pedanti:

  •  vienmēr zina, kur atrodas nepieciešamās lietas, jo ir piešķīruši katrai no tām konkrētu vietu;
  •  labprāt ievieš mājoklī kārtošanas sistēmas (piemēram, sistematizējot apģērbu vai grāmatas pēc krāsām);
  •  rūpējas par savām mantām un mēdz sargāt, viņuprāt, vērtīgas lietas no bērniem un mājdzīvniekiem;
  •  uzskata, ka telpu uzkopšana ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa un nodarbojas ar to regulāri un rūpīgi, padarot to par rutīnas sastāvdaļu (piemēram, tīrot noteiktas lietas noteiktās dienās);
  •  izjūt īpašu nepatiku pret putekļiem, netīrību un nekārtību.

 
Foto: shutterstock.com

Kā izmantot dažādas tīrīšanas manieres savā labā? 6 padomi sakoptām telpām
Ikvienam no augstākminētajiem tīrītāju tipiem piemīt kāda pozitīva īpašība, kas var palīdzēt arī pārējiem tipiem tikt galā ar mājas soli bez stresa. Lai Tavas telpas allaž būtu sakoptas seko šiem 6 padomiem:

  1. ievies tīrīšanas rutīnu – aizņemies tīrīšanas grafiku no pedantiskā tipa un tīri mājokli noteiktā nedēļas dienā vai mazgā gultasveļu ik pēc noteikta laika. Tas palīdzēs izveidot ieradumu;
  2. izvirzi sev „minimālas” prasības – ja Tevi biedē liela telpu ģenerāltīrīšana, veic uzkopšanu bieži un „nelielās devās” – saklāj gultu, tiklīdz izkāp no tās, nomazgā traukus, tiklīdz vakariņas ir paēstas, noliec izmazgāto veļu skapī, tiklīdz tā ir sausa utt;
  3. izturies pret savu apkārtni, it kā tai būtu personība – vācēju paradums ir piešķirt lietām īpašu nozīmi, tas var būt ļoti noderīgi, ja vēlies mājoklī radīt omulīgu atmosfēru. Cienot savu apkārtējo vidi, būs daudz vieglāk uzturēt to kārtīgu – ar tīriem paklājiem un spodriem logiem;
  4. piešķir lietām vietu – nekārtību rada ne tikai pārāk liels mantu daudzums, bet arī lietas, kas nav novietotas, kur tām pienākas. Ja vēlies, lai putekļu tīrīšana no virsmām būtu efektīvāka, ievēro šo pedantiskā tipa iecienīto triku;
  5. ielaid savā mājoklī tikai tās lietas, kuras Tavu dzīvi padarīs labāku. Minimālisti uzskata, ka tukša vieta starp mēbelēm vai priekšmetiem palīdz to īpašniekiem labāk koncentrēties, jo smadzenēm nav nemitīgi jāpievērš uzmanība apkārtējiem objektiem. Kādēļ piekraut mājokli ar lietām, kas apgrūtina uzkopšanu un nesniedz pienesumu Tavai dzīvei?
  6. neuztver tīrīšanu kā sodu – ja telpu uzkopšana nav Tavu mīļāko nodarbju saraksta augšgalā, aizņemies haotiskā tipa brīvo attieksmi pret lietām un nododies tīrīšanas darbiem, vienlaikus darot ko patīkamu. Piemēram, klausoties mūziku vai audio grāmatu austiņās.

Ko darīt, ja telpu uzkopšana nepieciešama arī telpām ārpus mājas?
Mājas tīrīšanas knifi var būt ļoti noderīgi ikdienā. Taču gadījumos, kad telpu uzkopšana vai telpu ģenerāltīrīšana ir apjomīga un nepieciešama komerctelpām vai birojiem, šo darbu labāk uzticēt profesionāļiem.

Piemēram, vides apsaimniekošanas uzņēmuma Eco Baltia vide pakalpojumu klāstā Tu atradīsi ne tikai Tavam mājoklim noderīgos logu mazgāšanas, grīdu vaskošanas vai mīksto grīdas segumu tīrīšanas pakalpojumus, bet arī iespēju pieteikt telpu ģenerāltīrīšanu vai ikdienas uzkopšanu ofisā vai citā publiskā telpā.

Vairāk par iespējām, ko sniedz profesionāla telpu uzkopšana uzzini Eco Baltia vide mājaslapā www.ecobaltiavide.lv! Piešķir savai apkārtējai videi jaunu elpu!


Apmaksāta publikācija

Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu