Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Tīrām grāmatu plauktus

Pinterest LinkedIn Tumblr +

omāni, dzeja, enciklopēdijas un biogrāfijas, arī mācību un pavārgrāmatas – gadu gaitā izveidotā mājas bibliotēka var būt krietni ietilpīga. Lai gan daudzas no tām pārlasīt izdodas ļoti reti, grāmatas ir vērtība, par kurām pienācīgi arī jārūpējas. Noskaidrosim, kā grāmatas uzglabāt, lai tās kalpotu ilgāk.

Grāmatas var glabāt slēgtos un vaļējos skapjos, kā arī plauktos.

Vislabākie apstākļi grāmatu glabāšanai ir 17 līdz 19 C temperatūra un 50-60% gaisa mitruma. Svarīgi, lai nebūtu krasu temperatūras un mitruma svārstību.

Slēgtie grāmatu skapji periodiski jāvēdina. To gan labāk darīt sausā laikā.

Gaisma, īpaši tieši saules stari, ir kaitīgi grāmatām: krāsa izbalo, papīrs dzeltē, pasliktinās materiālu elastība un izturība. Tādēļ grāmatas ieteicams turēt tālāk no gaismas.

Līdz 25 cm augstas grāmatas ieteicams plauktā likt stāvus, turklāt tā, lai starp grāmatu augšpusi un virsējo plauktu būtu brīva sprauga gaisa cirkulācijai.

Lielāka formāta grāmatas, kā arī žurnāli, plauktā jāliek horizontāli, lai nedeformētos iesējums.

Grāmatas nevajadzētu likt ļoti blīvi, citādi, ņemot kādu no tām ārā no plaukta, var sabojāt iesējumu. Turklāt, ja blīvi savietotas grāmatas reti lieto, tās var kļūt par labvēlīgu vidi kukaiņiem.

Grāmatām īpaši bīstami ir putekļi. Grāmatas no putekļiem jāattīra vismaz 2 reizes gadā. To izdarīt var ar putekļusūcēju (vienu no mazākajiem uzgaļiem) vai viegli samitrinātu lupatiņu.

Rudenī (tāpat kā pavasarī) grāmatas, kaut vai izlases veidā, jāpārbauda, vai nesāk veidoties pelējums. Ja manāmas pelējuma pazīmes, grāmata labi jāizžāvē un jāizvēdina.

Pelējuma traipus nevajag tīrīt ar lupatu, tā tikai tos vēl dziļāk var ierīvēt papīrā. Traipu rūpīgi samitrina ar ūdeņraža pārskābi, starp tīrāmo un nākošo lapu ieliek starpā biezu papīra lapu, un patur kādu laiku. Grāmatas žāvēšanu var paātrināt ar fēnu.

Tomēr svarīgi ir novērst traipu parādīšanos, tādēļ uzmanīgi jāizvēlas grāmatu plaukta atrašanās vieta, tam nekādā gadījumā nevajadzētu būt pie mitras sienas.

 

Avots- “Mazi noslēpumi mājsaimniecībā”

Dalīties.

Atstāt Ziņu