Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Atbrīvojies no gaisa piesārņojuma iekštelpās!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ja tev šķita, ka no mašīnu izplūdes gāzēm un gaisa piesārņojuma vari paslēpties savās mājās, esi kļūdījusies. Gaisa kvalitātes pētījumi pierādījuši, ka iekštelpu gaiss ir divas līdz pat piecas reizes piesārņotāks nekā ārā. Kāpēc tad tā?

Palūkojies sev apkārt – telpās ir tik daudz gaisa piesārņotāju. Lūk, dīvāns. No tā izgaro ķīmiskas vielas, pat smagie metāli. Tieši tā, starp briesmīgākajiem gaisa piesārņotājiem pieskaitāmas gluži ikdienišķas un, šķiet, nekaitīgas lietas- paklāji, dīvāni, rotaļllietas, pat dušas aizkari, tapetes, printeri, veļas mašīnas, datori un televizori utt.

Iekštelpu gaiss ir daudz sliktākas kvalitātes par āra gaisu, jo viss šis piesārņojums tiek sablīvēts noslēgtā telpā. Iedomājies, katrs rūpnieciskis ražots priekšmets kaut ko izgaro, pluss vēl katru dienu istabā lietojam smaržas, dezodorantus, matu lakas, tīrīšanas līdzekļus, ieslēdzam datoru, televizoru – gaiss ir pieblīvēts ar dažādām kaitīgām vielām. Rezultātā mājokļa iemītnieki var iegūt dažādas alerģijas, astmu u.c. slimības.

 

Ko tu vari darīt, lai uzlabotu savas mājas gaisa kvalitāti:

  • Pats elementārākais un vienkāršākais – vēdini telpas, vismaz reizi dienā atver logu un izvēdini mājokli. Īpaši svarīgi izvēdināt mājokli pēc tam, kad esi izmantojusi tīrīšanas līdzekļus.
  • Nelieto gaisa atsvaidzinātājus – ne aerosolus, ne elektriskos gaisa atsvaidzinātājus. Tie tavā mājoklī gaisā izplata ķimikālijas, no kurām daudzas ir alergēniskas. To vietā lieto dabiskus gaisa aromatizētājus.
  • Regulāri jātīra mājoklis- jāatbrīvojas no putekļiem. Greenpeace 2002.gadā veica 100 Lielbritānijas mājokļu putekļu analīzi. Secinājums- putekļu sastāvā ir daudz bīstamu ķimikāliju, piemēram, ftalāti, alkilfenoli u.c. Tie var kļūt par alerģiju, astmas  izraisītājiem.
  • Izveido sev mājās “zaļās saliņas” – telpaugi gan mitrina, gan attīra gaisu no ķīmiskā, kā arī bioloģiskā (pelējumi, sēnītes) piesārņojuma.  Īpaši spēcīgi augi, kas noārda kaitīgās vielas gaisā, ir -nefrolēpes, dracēnas, efejas, spatifīlas, dīfenbahijas, Bendžamina fikuss, antūrijas, acālijas un zeberīnas.
  • Atsakies no ķīmiskajiem tīrīšanas līdzekļiem. Ir pētījumi, kas pierādījuši saistību ar tīrīšanas spreju izmantošanu grūtniecības laikā un bērnu saslimšanu ar astmu. Ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi, protams, ir efektīvi, tie ir spēcīgi, taču bieži vien mēs, tīrot māju, nepievēršams uzmanību brīdinājumiem, kas rakstīti uz iepakojuma un izsmidzinam vairāk mēbēlu pulētšja, stikla tīrītāja vai lamināta mazgātāja, nekā nepieciešams. Pamēģini mājokļa tīrīšanā izmantot dabiskas alternatīvas – sodu, citronu, etiķi, sāli.
  • Indīgie paklāji. Paklājs ir īsta baktēriju, netīrumu un putekļu krātuve. Jauni paklāji ķīmiski piesārņo iekštelpas gaisu ar dažādām ķimikālijām. Tādēļ poliestera un neilona paklāju vietā ieteicams izvēlēties dabisku materiālu grīdas segas.
  • Atbrīvo guļamistabas no elektronikas. Telpās, kurās nakšņo, nav ieteicams ne televizors, ne dators, ne radio aparāti. Piemēram, datori satur toksiskus metālus un citas vielas, kas pamazām izgaro telpā.
  • Būvējot vai remontējot mājokli, izvēlies dabai draudzīgus materiālus. Piemēram, izmanto krāsas uz ūdens bāzes, lamināta un paklāju vietā veido dabiska koka grīdu, izmanto lietotas mēbeles (no tām minimālāk izgaro ķīmiskās vielas, nekā no jaunām, tikko no fabrikas nākušām).

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu