Vārda dienu svin: Jāzeps, Juzefa

Gada apmeklētākais dārzkopības pasākums Latvijas Stādu parāde

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jau šajās brīvdienās Siguldā notiks gada apmeklētākais dārzkopības pasākums – Latvijas Stādu parāde, kas Siguldas Svētku laukumā apmeklētājus gaidīs 4. un 5. maijā no plkst. 9:00 līdz 18:00.

Stādu parādē piedalās stādu audzētāji tikai no Latvijas, popularizējot un izceļot nacionālo stādu audzēšanas nozari un godinot tajā strādājošos. Šogad pasākumā pulcēsies ap 150 Latvijas stādu audzētāju no visiem valsts reģioniem, piedāvājot plašāko stādu klāstu: vasaras puķes, augļu kokus un ogulājus, dekoratīvos kokus un krūmus, kā arī daudzgadīgās puķes un citus stādus. Jau ierasti, līdzās Latvijā audzētiem stādiem apmeklētāji varēs aplūkot un iegādāties gan amatniecības, gan dārza preces un tehniku, nogaršot Latvijā ražotus gardumus jebkurai gaumei, piedalīties tradicionālajā reto augu izsolē, dažādos konkursos un atrakcijās kopā ar visu ģimeni.

Pasākuma tēma – klimata pārmaiņas

Šī gada pasākuma tēma ir klimata pārmaiņas. Latvijā ir gan senas dārzkopības tradīcijas, gan labvēlīga vide – dažādu kultūru audzēšanai pieejamie atšķirīgie augsnes tipi, ūdens un kūdras resursi ir nozīmīgs faktors, kas valstij rada priviliģētu stāvokli, lai attīstītu stādu audzēšanas nozari. Vidēji katrā Latvijas reģionā ir izvietotas ap 50 stādu audzētavas, ieskaitot AS “Latvijas Valsts meži” 9 audzētavas, kas ir vairāk nekā puse no stādu tirgus apgrozījuma. Audzētavu kopējā platība Latvijā ir aptuveni 800 ha, kas, pateicoties meža stādu vērtīgāka ģenētiskā materiāla palielināšanai, nozīmē netiešu emisiju samazinājumu siltumnīcefekta gāzu (SEG) kontekstā. Tomēr precīzu aprēķinu veikšanai, tajā skaitā par dekoratīvajiem stādiem, nepieciešami pētījumi.

Pasākumā noritēs akcija, kuras laikā, sadarbībā ar Ezeru un purvu izpētes centra (EPIC) un LVMI “Silava” zinātniekiem, skaitīsim, cik CO2 tiek uzņemts, kad tiks iestādīti visi pārdotie stādi, ņemot par pamatu datus no zinātniskajiem pētījumiem. Piemēram, priedes (Pinus) stāds, to iestādot augsnē, asimilē (uzņem) 1,16 gramus CO2/gadā, savukārt egle (Picea) – 0,64 gramus CO2/gadā, bet bērzs – 1,58 gramus CO2/gadā. Ražojošs ābeļdārzs vienā kvadrātmetrā ir spējīgs uzņemt pat 403 gramus CO2/gadā.* Pēc Latvijā veiktajiem mērījumiem un metodoloģijas, LVMI “Silava” speciālisti konstatējuši, ka šie skaitļi ir pat iespaidīgāki: bērzs uzņem 3,5 kg CO2/gadā, egle – 3,6 kg CO2/gadā un priede – 2,1 kg CO2/gadā. Turklāt papildu efekts, ko rada vērtīga ģenētiskā materiāla pavairošana kokaudzētavās, atbilst: bērzam 0,46 kg CO2/gadā, eglei 0,47 kg CO2/gadā, bet priedei 0,27 kg CO2/gadā. Savukārt ābeļdārzam piesaiste dzīvajā biomasā atbilst 7,7 kg CO2/gadā uz vienu koku 30 gadu laikā, ja stāda 1000 kociņus uz 1 ha.

Audzētāji atzīst, ka klimata pārmaiņas viennozīmīgi nes līdzi izaicinājumus, šobrīd vairāk tas manāms kaitēkļu un slimību areāla izmaiņās. Latvijā ienāk bīstami organismi, ar kuriem agrāk nav bijusi saskare, līdz ar to arī pieredzes, kā ar tiem cīnīties.

“Mainoties temperatūrai, būtu iespēja audzēt vairāk augu, kas uzsāk veģetāciju agrāk, tomēr pārmaiņas nenoris tik strauji, un ziemas ar krasām temperatūras svārstībām nekur nav pazudušas, līdz ar to daudz jaunu introducētu augu – dzīvotspējīgu, ar pietiekamu ziemcietību – gaidīt nevaram,” atzīst Andrejs Vītoliņš, Stādu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs. Viņš norāda, ka klimata pārmaiņas ir izaicinājums nozarei un tās spējai pielāgoties un nepieciešamības gadījumā arī mainīties.

16. Latvijas Stādu parāde piedāvās:

  • Latvijā audzētus stādus
  • Stādu izsoli
  • Stādu garderobi
  • Amatnieku un mājražotāju gadatirgu, dārza preces un tehniku
  • Stādu audzētāju veidotus ekspozīciju stendus
  • Kalsnavas arborētums priecēs bērnus un pieaugušos ar dažādām atraktīvām un izglītojošām spēlēm
  • Apmeklētājiem Siguldā būs iespēja baudīt nobraucienu pa rodeļu trasi, braucienu ar trošu vagoniņu, vizināšanos ar automašīnītēm mazajiem apmeklētājiem, panorāmas ratu (maksas pasākumi)
  • Pasākumā IEEJA un STĀVVIETAS visai ģimenei BEZ MAKSAS
Dalīties.

Atstāt Ziņu