Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Gurķu un tomātu dobes uz balkona? Jā!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ikko norauts tomāts, no kura smaržas mute pieskrien pilna siekalām, bet garša liek sajūsmā noelsties. Sauja salātu, buntīte smaržīgu garšvielu – viss pašas audzēts, lolots, pašas rokām plūkts. Viss ekoloģiski tīrs, bez nitrātiem, sulfītiem un citiem ķīmiskiem maisījumiem.
Ļoti daudziem pilsētniekiem, kuriem nav īpašumu vai radu laukos, tas šķiet kā nepiepildāms sapnis. Tomēr ikviens var kļūt par sava piemājas dārziņa īpašnieku. Viss, kas nepieciešams – balkons, maiss zemes, kastes, neliels dārza inventārs un vēlme darboties.

Uz balkona ne tikai ziedi
Krāšņiem ziediem rotāti balkoni nav nekas neparasts. Daudzi pilsētnieki savai mīlestībai pret ziediem ļauj izpausties, audzējot tos podos un kastēs uz sava balkona. Tomēr retais iedomājas, ka tikpat labi uz balkona var audzēt dažādus dārzeņus, ogas un augļus. Balkons ir lieliska vieta dažādu garšaugu, tomātu, gurķu, redīsu, zemeņu, un citu dārzeņu audzēšanai. Dažs labs pamanījies no sava balkona dārza ievākt kartupeļu ražu. Ieguvums – paša audzēti dārzeņi, kas garšas ziņā pārspēj visus lielveikalos nopērkamos, un biezāks maciņš, jo samazinās izdevumi par pārtiku.

Ar ko sākt?

Vispirms jāizpēta balkons. Vai tas ir saules, vai ēnas pusē? Cik stabilas ir margas? Vai pie tām varēs piestiprināt kastes un grozus augu audzēšanai? Vai ir iespējams piekārt podus pie balkona sienas vai griestiem? Kāda ir balkona grīda? Jārēķinās ar to, ka augi bieži jālaista. Varbūt ir vērts balkona grīdu noklāt ar ūdeni uzsūcošu materiālu. Iespējams, ka kaimiņi īpaši nepriecāsies, ja katra augu aplaistīšana jūsu balkonā, pārvērtīsies par lietusgāzi viņu balkonā.

Plānošana. Vislabāk laikus izdomāt, ko un kur audzēsiet. Jāpadomā, kā uz balkona būs izvietotas kastes augu audzēšanai. Lielākus augus droši var audzēt podos, kas novietoti uz balkona grīdas. Ir vērts padomāt par sava balkona-dārza dizainu, lai tas dotu ne tikai praktisku, bet arī estētisku baudījumu.

Inventāra, sēklu un stādu iegāde. Parasti augi uz balkona tiek audzēti podos un speciālās kastēs. Veikalos ir nopērkamas dažāda izmēra, dizaina kastes un podi. Tiek piedāvāti arī pīti grozi, kas pildīti ar augsni, kas paredzēta tieši augu audzēšanai uz balkona. Iegādājoties podus un kastes, jāpievērš uzmanību to izmēram, jo tiem ir jābūt tik lieliem, lai augs varētu brīvi augt, un būtu iespējams uzrušināt zemi ap to.
Izvēloties zemi augu audzēšanai jāatceras, ka tai ir jābūt labi mēslotai. Vislabāk izvēlēties speciālu augsnes substrāta maisu, kurā jau ir viss nepieciešamais mēslojuma slānis, lai augs no tā barotos visu vasaru. Ja izvēlas augsni, kurai nepieciešama papildus mēslošanu, tad katrā laistīšanas reizē ieteicams ūdenim pievienot šķidro dabisko mēslojumu.
Īstens balkona dārzeņu audzētājs stādus audzē pats un jau laikus izdiedzē sēklas. Pie sēklu tirgotājiem arī iespējams nopirkt sēklas dārzeņu audzēšanai uz balkona. Ir augi, kuri jāsēj ļoti laicīgi, jau februārī – marta sākumā. Citus var sēt vēlāk. Vislabāk sēkliņas diedzēt samitrinātā kūdras substrātā. Mazās sēkliņas sēj ne dziļāk kā 0,5 cm, lielākās – 1,5 cm. Kad sēkliņas sadīgušas, tās, lai vēlāk nebūtu jāpārstāda un jātraumē, izstāda audzēšanai paredzētajās kastēs un podos. Tomēr nevajag noskumt, ja ideja par balkona-dārza radīšanu apciemojusi tikai tagad. Tikpat labi uz balkona augs tirgū nopirkti stādi. Par stādu daudzveidību un izvēles iespējām tiešām būtu grēks sūdzēties.

Ko un kā audzēt uz balkona?

Dažādi garšaugi
Ļoti labi uz balkona aug garšaugi. Daži no tiem podos labi sadzīvo ar citiem garšaugiem.

– Sīpollociņi. Tos var audzēt ne tikai uz balkona, bet arī uz palodzes.

– Baziliks. Gan zaļais, gan sarkanais baziliks ir viengadīgi augi. Jāsēj agri pavasarī. Labi aug pusēnā, ne pārāk mitrā augsnē. Labi jūtas seklos un platos keramikas podos. Sakņu sistēma nav dziļā, tādēļ augs jālaista nedaudz, bet bieži. Lai baziliks neizstīdzētu, tam regulāri jāīsina dzinumi.

– Kinza (koriandrs). Daudzgadīgs augs. Patīk vidēji mitra augsne. Podos labi sadzīvo ar citiem garšaugiem.

– Rozmarīns. Daudzgadīgs augs. Patīk labi apgaismota vieta un ne pārāk mitra augsne. Mūsu klimatiskajos apstākļos nepārziemo, tādēļ ziemā noteikti jāienes telpā. Jaunās atvases jāsaīsina par trešdaļu.

– Timiāns. Daudzgadīgs. Labi jūtas vidēji bagātā augsnē un pusēnā. Veiksmīgi pārziemos balkona kastē vai podā.

– Pētersīļi. Vienkāršāk audzēt parastos nevis dekoratīvos pētersīļus. Jāsēj ļoti agri.

– Selerija. Ilgi dīgst. Sēj februārī vai marta sākumā. Labāk aug paēnā, mīl mitrumu.

– Estragons. Daudzgadīgs. Ļoti labi aug jebkuros apstākļos. Audzējot podā, ieteicam ik pa laikam nogriezt līdz saknei.

– Piparmētra. Labi jūtas liesākā augsnē pusēnā. Audzējot podos uz balkona, jāuzmanās ar laistīšanu. Lielos augus var nogriezt gandrīz līdz saknei, lai sazaro sīkāk. Līdzīgi audzē melisu.

 Dārzeņi

– Salāti. Vislabāk izvēlēties galviņ vai ledus salātus. Tos audzē nelielos podiņos. Būtiski to laicīgi novākt, lai tie nepaliktu rūgti. Salātus vasaras sezonā var izaudzēt vairākas reizes.

– Redīsi. Vispateicīgākais no augiem audzēšanai uz balkona. Jāizvēlas apaļās redīsu šķirnes. Ražu var ievākt 3-4 nedēļas pēc iesēšanas, pie tam uz balkona var izsēt ļoti agri. Lai redīsi piebriestu, dārzkopības speciālisti iesaka redīsus sēt neliela izmēra trauciņos un nodrošināt, lai ūdens tiktu uzņemts no apakšas, nevis no augšas.

– Tomāti. Audzēšanai uz balkona vislabāk izvēlēties zemus tomātus ar nelieliem augļiem, kas nav tik prasīgi mēslojuma ziņā. Piemērotākās šķirnes tomātu audzēšanai uz balkona: „Primabell”, „Minibel”, „Dolce Vita F1”, „Gardner’s Delight”. Tomātu audzēšanai vislabāk izvēlēties podus sākot ar diametru 17 cm. Jāatceras, ka tomātiem patīk karsts un mitrs klimats. Tādēļ tomātu audzēšanai būs piemērots saulains balkons. Būtiski sekot līdzi, vai tomātiem ir pietiekoši mitra zeme. Tomātiem nepatīk, ja lapas kļūst mitras, ūdeni lej podā tieši uz augsnes.

– Gurķi. Audzēšanai uz balkona derēs tās sauktās pipargurķīšu šķirnes (gatavu gurķu garums 8-10 cm), piemēram, „Ministars F1”. Uz balkona stāda ne ātrāk kā maija vidū. Gurķus laista samēra bieži ar sietiņu, aplaistot gan lapas, gan augsni.

– Paprika/ čili. Pēdējā laikā populāra kļuvusi paprikas un dažādu eksotisku piparu audzēšana saulainos balkonos. Piemērotākās šķirnes: „Toscana”, „Kekova”, „Nazar”.

– Cukinī. Audzēšanai uz balkona būs piemērota jebkura cukini šķirne. Tomēr jārēķinās ar to, ka poda tilpumam jābūt vismaz 25 litri, ideālā variantā 40 – 50 litri. Stāda uz balkona maija vidū.

– Zirņi. Jāizvēlas zemas šķirnes. Sēj tūlīt uz balkona. Jāseko līdzi lai zeme vienmēr būtu pietiekoši mitra, kā arī laikus jāpadomā, par iespējamajiem putnu apciemojumiem.

– Burkāni. Audzēšanai uz balkona derēs šķirnes, kuru sakneņu forma nav garena, bet apaļa, piemēram, „Parmex”.

– Pupas. Uz balkona iespējams audzēt gan krūmu, gan kāršu pupas. Ļoti pieticīgas, nav nepieciešams papildus mēslojums. Audzējot kāršu pupas jāpadomā par iespēju tām vīties uz augšu.

– Kāposti. Dārzkopības speciālisti balkona-dārzam iesaka šķirni „Redbor 1”, kas ir sarkano kāpostu šķirne.

 Ogas
Vispiemērotākās no augļiem un ogām audzēšanai uz balkona ir zemenes. Var audzēt gan parastās, gan nokarenās. Iecienītākās šķirnes „Roksana” un „Elan F1”. Speciālisti iesaka zemenes podos sastādīt jau rudenī, tad vasarā raža būs bagātīgāka. Tomēr arī pavasarī stādīti augi apveltīs dārzkopi ar kādu odziņu. Audzējot zemenes, ļoti būtiski sekot līdzi tam, lai tās neizkalstu. Ziemā labi sasegtas var atstāt uz balkona, vai arī ienest un novietot vēsākā telpā.

! Mierinājums tiem, kam nav balkona, bet ir vēlme ierīkot savu dārzu
Arī tie, kuriem nav balkona, ir iespēja tik pie sava piemājas dārziņa. Šim nolūkam lieliski kalpos palodze. Izvēle nav tik liela, kā balkonu īpašniekiem, bet ir augi ko uz palodzes var audzēt arī ziemā. Uz palodzes labi augs visi garšaugi. Nepārspēta palodzes karaliene ir krese, ko var izmantot salātu, sviestmaižu un zupu gatavošanā. Tāpat uz palodzes labi aug redīsi. Redīsu audzēšanai ieteicams izvēlēties ēnaināku palodzi, jo ja redīsiem ir par siltu tie izzied. Tāpat kā audzējot uz balkona, redīsus ieteicams sēt mazos podiņos un ūdeni liet zem podiņiem.

Par dārzu uz balkona vai palodzes jārūpējas ar lielu mīlestību un gādību, gluži kā par jebkuru citu dārzu. Tas jālaista, jāravē, jāirdina. Tam jāvelta labas domas. Tikai rūpes un mīlestība dārzkopim ļaus baudīt bagātīgu ražu.
                                                    
LASI VĒL!

Tavs balkons – ziedu oāze
starp debesīm un zemi
>>

Padomi, kādus sieduz izvēlēties, ja balkons vērsts uz ziemeļiem, dienvidiem vai austrumiem + citi knifi un padomi, lai ierīkotu krāšņu ziedu oāzi!

Dalīties.

Atstāt Ziņu