Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Rudens – tējošanas laiks

Pinterest LinkedIn Tumblr +

īdz ar rudens atnākšanu sācies arī tējošanas laiks. Silta, smaržīga krūze tējas… mmm… Taču, lai baudītu garšīgu melno vai zaļo tēju, liela nozīme ir ne tikai tējas lapiņu kvalitātei, bet arī mākai to pagatavot.

Tēju var pagatavot dažādos veidos, tomēr, darot to pareizi, iespējams izbaudīt visas tās garšas un smaržas nianses. Kā apgalvo tējas speciālisti, tējas sietiņi un maisiņi nebūt nav tas labākais tējas pagatavošanas veids. Lai gan šādi tēju var pagatavot daudz ātrāk un vienkāršāk, tēja pilnībā neatklāj savu patieso garšu un aromātu, jo tējas lapiņas tiek cieši saspiestas, neļaujot tām izdalīt visas tajās esošās vielas.

Padomi, kā gatavot tēju pareizi 

Lai tēja atklātu visas savas garšas un aromāta nianses, der ievērot:

* Tējas gatavošanā vislabāk izmantot avota ūdeni. Ja tējas pagatavošanai izmanto krāna ūdeni, tad to vajadzētu ieliet traukā un 8-10 stundas nostādināt, lai atbrīvotos no blakus aromātiem.

* Tēju ieteicams pagatavot uzreiz vajadzīgā koncentrācijā, lai to vēlāk nenāktos atšķaidīt ar ūdeni.

* Ja tējkannā tēja atdzisusi, tad to nekādā gadījumā nedrīkst likt sildīt uz uguns, jo sildīšanas rezultātā tā pilnīgi zaudē savas vērtīgās īpašības. Tēju nav ieticams likt arī uz sildvirsmām.

* Pagatavoto tēju lej sausās tasītēs, nepielejot tās pilnas, bet atstājot 1-1,5cm maliņu.

* Tēju var dzert karstu, ļoti maziem malkiem, brīdi paturot to mutē un izbaudot tās garšu un aromātu.

* Tēju var dzert arī siltu, bet ne aukstāku par 18oC, jo tad tā zaudē garšu un ļoti daudz no sava brīnišķīgā aromāta.

*Tējas pagatavošanas procesa laikā tuvumā nevajadzētu atrasties produktiem vai vielām ar spēcīgu aromātu.

* Ideālā temperatūra telpā, kurā tiek gatavota tēja, ir 22-25oC.

* Pēc pagatavošanas tēja tūlīt jālieto, to nevajag darīt pēc dažām stundām vai pat nākamajā dienā. 

Tējas gatavošanas process
Lai pagatavotu melno vai zaļo tēju, der jebkura porcelāna vai keramikas tējkanna. Pirms lietošanas to rūpīgi izmazgā un sasilda. Parastākais sildīšanas veids ir 3-4 reizes izskalot ar verdošu ūdeni. Kad tējkanna ir uzkarsēta un katliņā ūdens sācis mutuļot, tējas lapiņas ieber uzkarsētajā tējkannā un tūlīt pat aplej ar verdošu ūdeni. Atceries, ka melnajai tējai nepieciešams karstāks ūdens nekā zaļajai! Uz tasi tējas ņem tējkaroti tējas lapiņu.

Sākumā ūdeni tējkannā ielej tikai līdz pusei vai arī, atkarībā no tējas veida un šķirnes, līdz trešdaļai (zaļās un melnās tējas maisījums) vai vēl mazāk (zaļajai tējai). Tad tējkannai uzliek vāciņu un ieteicams apklāt ar lina salveti, lai tajā uzkrātos tvaiki un aizkavētu gaistošo ēterisko eļļu aromātu izdalīšanos.

Atkarībā no ūdens cietības un tējas šķirnes, tējai ļauj ievilkties 3-15 minūtes, pēc tam tējkannu papildina ar verdošu ūdeni, atstājot 1cm brīvu tējkannas augšdaļu putām.

Kad tēja pagatavota, uzmanība jāpievērš putām. Ja pēc tējas gatavošanas putas ir izveidojušās, tas nozīmē, ka tēja pagatavota pareizi – pareiza bijusi ūdens temperatūra, tējas izturēšanas laiks utt. Ja putas nav izveidojušās, tad tējas pagatavošanas procesā ir pieļautas kļūdas.

Izveidojušās putas nevajag nosmelt, bet gan ar karotīti (vēlams sudraba) samaisīt. Lai tās nenosēžas gar tējkannas sieniņām. Pirmo porciju no tējkannas ielej tasītē un no tās atkal atpakaļ tējkannā, lai visa tēja labāk samaisītos.

Un tēja ir gatava lietošanai! Izbaudi!

 

Raksta sagatavošanā izmantoti materiāli no grāmatas „Tēja visiem dzīves gadījumiem,” Gulbis 2003

Dalīties.

Atstāt Ziņu