Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Garšīgais kalendārs: Jūlija labumi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Istabās tvan vīstošu jāņuzāļu aromāts. Zinātāji stāsta, ka no tām gatavota tēja līdzot pret visām kaitēm. Vasaras pirmais dēls – jūnijs ķircināja saules glāstu tīkotājus, te aicinot baudīt saules glāstu, te liekot meklēt pēc lietussargiem, gumijas zābakiem un siltākas drēbju kārtas. Ar ķiršu ogām aiz auss, dzeltenām gaileņu pogām, jāņogu ķekariem matos pa rasotu zāli atbridis vasaras vidējais dēls – jūlijs, liekot sarosīties mūsu garšu kārpiņām. Jūlijs ir īsts gardēžu laiks, jo tik daudz gardumu – dažādas ogas, dārzeņus un sēnes savā galdā likt katru mēnesi nav iespējams.

ĶIRŠI
Gan skābie, gan saldie ķirši uzturvērtības ziņā ir ļoti bagātīgi apveltīti augļi. Tie satur daudz kālija, kalcija, magnija, dzels, fosfora, nikotīnskābes, kramskābes, A provitamīna, C vitamīna un B grupas vitamīnu. Ķiršos ir ļoti maz kaloriju, tādēļ tie ir slaidai figūrai draudzīgi. Ir izpētīts, ka šis auglis gan svaigā, gan konservētā veidā satur antioksidantus, kas palīdz cīnīties pret dažāda veida saslimšanām ar vēzi. Zinātnieki ir izpētījuši, ka skābie ķirši satur melatonīnu, kas palīdz uzlabot ķermeņa dabīgo diennakts ritma un miega procesu. Melatonīns ir hormons, kas aizkavē organisma novecošanu un palīdz, ja moka bezmiegs.

Uzturā
Ķiršus ļoti daudzveidīgi var izmantot svaigā veidā dažādos desertos, kūku dekorēšanā. Jālieto pilnīgi gatavi ķirši, un vislabāk tos apēst pēc iespējas ātrāk pēc noraušanas no koka. Ja vēlas svaigus ķiršus uzglabāt ledusskapī, tos nav ieteicams mazgāt. Ķiršus ziemai sasaldē, liek kompotā, spiež sulā un vāra no tiem ievārījumu. Arī ķiršu sula, kompots un ievārījums satur daudz minerālvielu, augļskābju un antioksidantu, kas ziemas periodā padara mūsu maltīti uzturvērtībām bagātāku.

Dabas aptieka
 
Ķiršiem piemīt daudzas ārstnieciskas īpašības:

–   Šie augļi tiek lietoti elpošanas ceļu iekaisumu gadījumos, lai ārstētu dažādas nervu slimības, podagru, caureju, kuņģa čūlu, aptaukošanos, mazasinību.

–  Ķiršiem piemīt asinis attīrošas īpašības.

–  Kopā ar pienu apēsti ķirši palīdzēs ārstēt iekaisušas locītavas.

–  Pret dažādiem ādas iekaisumiem līdzēs saberztas ķiršu lapas.

–  Ķiršu ievārījums, sula un kompots līdzēs, ja ir mazasinība vai drudzis.

–  Saldos ķiršus iesaka aknu un nieru slimību gadījumā, tie stimulē šo orgānu darbību.

–  Ar sauju ķiršu dienā ārstē augstu asinsspiedienu.

–  Saldie ķirši aktivizē kuņģa darbību un mazina skābes līmeni kuņģī.

Tavam skaistumam
Maska visiem sejas ādas tipiem:
ķiršus saspaida un izberž caur sietu. Liek uz tīras ādas un notur 15 – 20 min. Uzklāj uz sejas un kakla. Pēc 20 minūtēm noņem ar siltā ūdenī samērcētu vates plāksnīti.

Maska taukainai ādai: 1 ēdamkaroti ķiršu sajauc ar nelielu daudzumu kartupeļu cietes, klāj uz iepriekš notīrītas sejas ādas un tur 20 minūtes. Maska mīkstina un atsvaidzina ādu.

TOMĀTI
Tie jau senatnē saukti par mīlestības augļiem. Ne velti daudzi zaudē sirdsmieru, kad nogaršojuši īstu, mājās audzētu, saulē briedinātu tomātu. Tā garša un aromāts rada vēlmi atkal un atkal baudīt ko līdzīgu. Tomātos ir ļoti liels organisko skābju saturs. Tie satur ābolskābi un citronskābi. Tomāti ir bagāts folijskābes un dzelzs avots, tajos ir daudz kālija sāļu. Tomāti satur C un PP vitamīnus, daudz karotīna, D grupas vitamīnus. Šajos dārzeņos ir cinks, kobalts, magnijs, jods, mangāns, molibdēns. Visas šis vielas ir ļoti nepieciešamas asins attīrīšanai, kaulaudu attīstībai, dažādu dziedzeru sekrēcijai. Uztura speciālisti iesaka apēst gadā vismaz 20 kg tomātu, pavisam ideāli 20 tomātus nedēļā.

Uzturā
Tomātu cienītājiem der zināt:

–  Garšīgākie ir gludi tomāti. Tie arī ilgāk uzglabājas.

–  Konservēšanai labāk izmatot mazus tomātiņus.

–  Sarkano tomātu šķirnes uzturvielu ziņā ir bagātākas nekā dzelteno.

–  Lai ieplaisājuši tomāti nebojātos, plaisās bagātīgi ieber sāli.

–  Ja tomātiem grib notīrīt miziņu, tad tie uz minūti jāieliek verdošā ūdenī.

–  Svaigus tomātus zupai pievieno 10 min. pirms vārīšanās beigām. Tomāti piedod zupai skābumu, un tas kavē pārējo dārzeņu izvārīšanos.

Atceries! Nekādā gadījumā neēd negatavus tomātus, jo tie satur indīgu vielu alkaloidu solanīnu.

Dabas aptieka

–  Tomātus iesaka lietot pret mazasinību, jo tie satur folijskābi un dzelzi.

–  Tomātu maigā konsistence ir piemērota kuņģa un zarnu slimnieku uzturam.

–  Šajos augos esošie fitoncīdi veicina brūču sadzīšanu.

–  Tie izvada no organisma dažādus toksīnus un palīdz cīņā pret aptaukošanos.

–  Gatavi tomāti, līdzīgi kā šokolāde, satur laimes hormonu serotonīnu, kas vairo enerģiju un labsajūtu.

Tavam skaistumam
Tomāts ir īpaši labs taukainai ādai, tas uzlabo sejas krāsu un mazina poras.
Tomātu maskas:

– Tomātus nomizo, samīca, pievieno pāris ēdamkarotes samaltu auzu pārslu. Klāj uz sejas. Pēc 20 min. Noskalo ar vēsu ūdeni.
– Tomātus samīca vai sagriež ripiņās un liek uz sejas un kakla. Pēc 15-20 minūtēm noskalo.

BAZILIKS
Savu popularitāti tas ieguvis pateicoties spēcīgajam aromātam un garšas īpašībām. Ir sastopamas daudz un dažādas bazilika šķirnes, kas atšķiras ar aromātu. Tomēr tām visām ir viena kopīga sastāvdaļa eugenols, ko lielā daudzumā satur krustnagliņas. Tāpat bazilikā ir tādas vielas kā linalols, lineols, citrals, tepineols. Visas šīs vielas ir antibakteriālas un palīdz cīnīties ar dažādiem zarnu iekaisumiem un vēzi. Bazilikā esošais karotīns kavē organisma novecošanu. Baziliks nesatur holesterīnu, tajā ir ļoti maz kaloriju, un tas ir bagāts ar dažādiem vitamīniem – A, C K, B6. Tas satur kalciju, dzelzi, magnēziju, fosforu, cinku, kāliju, u.c. vērtīgas minerālvielas. A vitamīns uzlabo redzi, ādu, palīdz pret plaušu un mutes vēzi. K vitamīns stiprina kaulus un uzlabo asins recēšanu. Kālijs spēlē lielu lomu šūnu un dažādu šķidrumu balansa saglabāšanā organismā, kas iespaido arī sirds ritmu un asinsspiedienu. 

Uzturā
Baziliku mēdz lietot kopā ar tomātiem, taču tas tikpat labi garšos kopā ar zivju, gaļas, sēņu ēdieniem, gurķiem un kabačiem. Tāpat tas lieliski sader ar baklažāniem, zaļajiem zirnīšiem, cūku pupām, spinātiem un zemenēm. Pārī ar Mocarellas un Parmas sieru, vītinātu gaļu, olīvām, saulē kaltētiem tomātiem, anšoviem un kaperiem baziliks veido neaizmirstamu garšas buķeti. Baziliku izmanto svaigu vai kaltētu. To var sasaldēt. Mājas apstākļos var pagatavot bazilika eļļu, etiķi vai pesto. Gatavojot ēdienu jācenšas izvairīties no bazilika apstrādāšanas ar nazi, jo tādā veida tam tiek atņemta daļa aromāta. Labāk baziliku saplūkāt ar rokām, bet mazās lapiņas lietot veselas.

Dabas aptieka

–  Baziliks palīdzēs ierosināt apetīti ēstgribas zuduma gadījumos.

–  Mazina gāzu rašanos zarnu traktā, kā arī līdzēs pret dažādiem gremošanas traucējumiem un sliktu dūšu.

–  Bazilikam ir antibakteriālas īpašības. Ārīgi lietots, tas dziedē brūces un ekzēmas.

–  Bazilika novārījumu lieto ja ir urīnpūšļa iekaisums.

–  Regulāra svaiga bazilika lietošana mazina migrēnas sāpes.

–  Sakaltēts un saberzt baziliks atjauno ožu hronisku iesnu gadījumā.

–  Bazilika eļļa ir atrodama daudzu klepu zāļu sastāvā.

Tavam skaistumam.
– Skaistumkopšanā bazilika ēteriskā eļļa tiek izmatota ādas attīrīšanai un ekzēmu mazināšanai.

Tavam komfortam

–  Vasara ir laiks, kad pēc iespējas vairāk gribas pabūt brīvā dabā. Taču bieži vien iecerētās atpūtas vietā nākas cīnieties ar odiem un uzmācīgām mušām. Bazilika spēcīgais aromāts šos uzmācīgos radījumus atbaida. Tādēļ dodoties brīvā dabā, lai atvairītu uzmācīgos „pielūdzējus”, jāierīvējas ar baziliku.

–  Bazilika aromāts nomierina, kliedē skumjas un nomāktību, ļauj saldāk gulēt.

–  Baziliks atvaira negatīvo enerģiju.

–  Jau izsenis baziliks pazīstams kā līdzeklis, kas veicina seksuālo apetīti un uzlabo pāru attiecības.

GAILENES
Mazās dzeltenās, sūnu spilventiņos sēdošās podziņas, steidzīgs garāmgājējs var nepamanīt, bet vērīgākie pirmo gaileņu mērci šogad varēja nobaudīt ap Jāņiem. Gailenes ir vienas no gardākajām mežā salasāmajām sēnēm, kuras neēd vienīgi tārpi. Tas saistīts ar to, ka gailenes satur hitinmannozi – vielu, kuru nepanes kukaiņi, tārpi un dažādi helminti (cērmes, spalīši). Līdz ar to, ēdot gailenes, šie parazīti pamet cilvēka organismu. Vienīgi jāatceras, ka gatavojot gailenes temperatūrās, kas augstāka par 60 grādiem, šī viela izšķīst, bet, sālot pēc aukstā paņēmiena, to sadala sāls. Gailenes satur A, B1, B2, PP vitamīnus, cinku un varu, kāliju, magniju, magnēziju, folijskābi, dzelzi, karotīnu.

Uzturā
Gailenes lieto dažādu mērču, salātu, zupu, sacepumu un sautējumu pagatavošanai. Ziemai tās var saldēt, sālīt, marinēt, uzglabāt saceptas ar sviestu, tomēr garšas baudītāji iesaka, ka vislabāk gailenes ziemai ir kaltēt. Tādā veidā vislabāk tiek saglabāta gan gaileņu garša, gan struktūra, gan uzturvielu sastāvs. Gailenes ir no tām sēnēm, ko uzturā var lietot arī svaigas. Tas gan attiecas uz jaunām, nepāraugušām sēnēm. Atšķirībā no citām sēnēm, gailenes neuzkrāj radioaktīvas vielas un veicina toksīnu izvadīšanu no organisma.

Dabas aptieka
Dziednieciskiem mērķiem labāk lietot svaigas un kaltētas gailenes. Var gatavot gaileņu uzlējumus:

–  Ar gaileņu uzlējumu ārstē angīnu, furunkulozi un augoņus. Gailenēs ir daudz antibiotisko vielu, pateicoties kurām, gailenes aizkavē tuberkulozes nūjiņu augšanu.

–  Svaigas gailenes un gaileņu uzlējums, palīdz atbrīvoties no cērmēm, to oliņām un citiem parazītiem.

Jūlijā ir laiks sāk domāt par ziemas krājumu gādāšanu. Zied liepziedi, kuru aromātiskā tēja lieti noderēs, kad vēlā rudenī būsi samērcējis kājas. Nogatavojas jāņogas, ērkšķogas, kazenes, pirmās avenes. Laiks plauktā rindot krāsainas ievārījumu un kompotu burciņas. Tomēr der atcerēties, ka vislabākais vitamīnu un minerālvielu avots ir tas, kas apēsts svaigā veidā.

Lai Tev garšīgs jūlijs!


Dalīties.

Atstāt Ziņu