Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Tie nav atkritumi, tās ir pusdienas!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ēs bieži vien darām kaut ko tikai tāpēc, ka tā darīja mūsu mammas, vecmammas un esam tā pieradušas un nemaz neiedomājamies, ka var taču savādāk. Tas attiecas arī uz saimniekošanu dārzā un virtuvē. Lielākā daļa, dodoties uz dārzu pēc jaunajiem dārzenīšiem, zaļos lakstus izmet komposta kaudzē. Stop! Mainām ieradumu!

Izrādās dārzeņu laksti- biešu, redīsu, kāļu, rāceņu lapas, zirņu, cūku pupu, burkānu laksti un citi ir tikpat vērtīgi kā dārzeņi un saknes. Arī, ja tev nav savs dārzs, izlasi rakstu tik un tā- dārzeņus ar visiem lakstiem piedāvā iegādāties daudzas bioloģiskās zemnieku saimniecības!

Pazīstamā ēdienu blogere, grāmatas „Zaļās receptes” autore Ilze Lipska mudina savā ēdienkartē iekļaut vairāk zaļumu- tai skaitā ēdamās nezāles (piemēram, balandu, virzu) un dārzeņu lakstus: „Nezāles, dārzeņu laksti un ēdamie ziedi ir 100% vitamīnu un minerālvielu lādiņš un labs enerģijas avots mūsu organismam. Piemēram, pētersīli un seleriju visi zina un izmanto gan sakni, gan lakstus, taču citu dārzeņu vērtīgos lakstus nez kāpēc metam ārā,” teic Ilze un iesaka pamēģināt lakstus sablenderēt zaļos, spēcinošos kokteiļos, griezt tos iekšā salātos, blenderēt kā salsas tipa mērcītes un izmantot citos ēdienos.

Šoreiz izpētīsim sīkāk divus produktus, kas parasti nonāk komposta kaudzē, bet būtu pelnījuši atrasties uz mūsu šķīvja. Burkānu laksti un ķiploku ziedi.

Burkānu laksti
Jā, nerauc vis’ degunu, tie patiešām ir ēdami! Kaut kur vēl klejo mīts, ka burkānu laksti esot indīgi, taču pētījumi pierādījuši, ka tā nav tiesa (protams, runa ir par ekoloģiski audzētiem burkāniem, kuru laksti netiek apsmidzināti ar ķīmiju). Burkānu laksti bieži sastopami dažādos ēdienos Francijā, kur tie ir ļoti iecienīti.

Kas vērtīgs? Burkānu laksti ir bagāti ar hlorofilu – viela, kas augiem dod zaļo pigmenta krāsu. Hlorofils ir vērtīgs arī cilvēku organismam, jo tas ir lielisks magnija avots – magnijs palīdz noturēt veselīgu asins spiedienu un rūpējas par stipriem kauliem un muskuļiem.
Lakstos ir arī augsts kālija daudzums, tas palīdz mazināt asinsspiedienu, veicina vielmaiņu. Burkānu laksti satur vitamīnu K, kas, starp citu, nav pašā burkāna saknē, bet ir svarīgs kaulu veselībai.

Kā garšo? Tiem ir maiga, saldena garša, nedaudz atgādina, portams, pašu sakni – burkānu. Ja garša šķiet pārāk pliekana (nekāda), salātos lakstus var apslacīt ar citronu sulu vai izmantot citus garšaugus/garšvielas/eļļas – līdzīgi kā mēs piešķiram garšu zaļajām salātlapām.

Kur izmantot? Kamēr laksti ir jauni un mīksti, tos var lietot veselīgu zaļo kokteiļu pagatavošanā. Kad laksti jau lielāki, tie kļūst stiegraināki, nedaudz cietāki, tad tie labi iederas sautējumos un zupās. Piemēram, ļoti garšīgs ēdiens esot burkānu laksti sautēti sviestā, pievienojot nedaudz ķiploku un kūpinātu bekonu.

Izmēģini!
Burkānu lakstu kokteilis
Lakstus nomazgā, sablenderē. Var blenderēt vienus pašus, var pievienot arī citus zaļumus. Es pieliku vēl sauju virzas un vienu gurķi.
Ja vēlas, var ar karotīti ēst visu sablenderēto masu, bet ja gribas dzert tikai sulu, tad sablenderēto masu izberž caur sietu.

Kā garšo? Teikšu godīgi- tīra lakstu sula ne visai, bet pie visām jaunām garšām jāpierod. Lakstu sula ir saldena, ūdeņaina, man prasās tai piešķirt izteiktāku garšu, tāpēc pievienoju ābolu sulu. Šādā kombinācijā to patiešām var baudīt kā atsvaidzinošu un enerģizējošu dzērienu!

 

Ķiploku ziedi
Ķiploku ziedkāti lielākoties tiek nogriezti un izmesti komposta kaudzē. Taču patiesībā tas ir vērtīgs un garšīgs uzturā lietojams produkts. To plaši izmanto korejiešu, ķīniešu, taizemiešu, polinēziešu virtuvēs.   Iedomājies- mēs metam ārā, bet Āzijā tos pārdod tirgū, citviet pasaulē tos var atrast gardēžu tirdziņos.

Kas vērtīgs?
Ķiploku ziedi ir bagāti ar proteīniem, C vitamīnu un kalciju. Tā kā tie ir daļa no ķiploka auga, tie sniedz tādu pašu labumu veselībai kā ķiploks, piemēram, mazina holesterīnu un risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām. Ķiploks tiek uzskatīts arī par profilaktisku līdzekli pret augstu asinsspiedienu un audzēju veidošanos un, protams, viszināmākā ķiploka īpašība- tas stiprina imunitāti un pasargā no vīrusiem.

Kā garšo? Protams, pēc ķiploka. Tikpat spēcīga, asa garša kā ķiplokam, bet klāt nāk svaiguma nianse, ko piešķir zaļie laksti. Un – krāsa! Tik koša un apetelīga!

Kur izmantot? Izmanto to kā garšaugu- griež klāt salātos, zupās, mērcēs, omletēs, sautējumos. No ķiploku ziedkātiem sanāk lieliskas mērcītes- gan salsas tipa, gan dip mērcītes, tos arī grilē kopā ar citiem dārzeņiem. Ziedkātus var arī labi sasaldēt un uzglabāt saldētavā lietošanai ziemā.

Izmēģini!

Ķiploku ziedkātu pasta
Ķiploka ziedus nomazgā un liek blenderī vai virtuves kombainī sasmalcināt. Pievieno pāris ēdamkarotes olīveļļas, lai pasta veidotos mīkstāka, sāli garšai. Blenderē tik ilgi, līdz masas konsistence apmierina.Rezultāts – koši zaļa, škiedraina pasta, kas burvīgi smaržo un garšo pēc ķiplokiem. Pilda burciņās un liek ledusskapī, var uzglabāt pāris mēnešus, jo ķiploks ir konservants un pasta tik ātri nebojāsies.

Kur izmantot? Kur vien vēlies! Kā garšvielu gaļai, kartupeļiem, salātu piedevu utt. Var, piemēram, sajaukt kopā ar sviestu- izdosies garšīgs ķiploku sviests, ko smērēt uz grauzdiņiem. 

 

Mēs turpināsim rakstīt par it kā neēdami tomēr ēdamām lietām: iepazīstināsim jūs ar vērtīgiem un veselīgiem atradumiem, padomiem un receptēm. Aicinām piedalīties rakstu tapšanā- padalies ar savu pieredzi: vai tu izmanto produktus kādos neierastākos veidos, varbūt tev ir savi īpašie padomi, knifi un receptes? Sūti tik šurp, lai arī mēs pārējas uzzinām!

Raksti tepat komentāros vai sūti vēstuli liga.rozentale@sievietespasaule.lv

Dalīties.

9 komentāru

  1. Esmu pati no laukiem un patīkami lasīt ko vel var izmantot pārtikā. Ģimenē esam iecienījuši balandu un virzu un pirmās biešu lapiņas, bet visvairāk garšo pirmo nātru zupa, daudzi cilvēki pat nezina kas tāda ir. Paldies un vairāk tādus rakstus.

  2. Ķiploku ziedkāti. <br> Arī es taisu šādu pastu, bet vēl papildus blenderēju dilles, lociņus un paskābas zemenes. Izmantoju šašlika marinādei un gurķu marinēšanai.<br>Saliku paciņās un sasaldēju.

  3. Visu to var ēst tikai tad,ja tas audzēts pašu dārzā nevis pirkts tirgū vai veikalā.Jo nav garantijas ar ko un cik nesen tas miglots.

  4. Agrāk to visu ēda aiz bada, tagad grib iestāstīt, cik tas viss labs, laikam aiz treknuma sprauž batonus. Varbūt gatavo mūs kārtējai krīzei???

  5. gaišreģe on

    nu, es par tiem burkānu lakstiem nezināju, bet ķiploku ziedus es jau no mammas un viņa no savas mammas – zinājām, ka var lieliski izlietot: šašliku marinēšanā, pie salātiem, zupās, sautējumos, utt. Lieliski! Kā puravi!

Atstāt Ziņu