Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Stambulas senie noslēpumi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tikko latviski iznākušais Džeisona Gudvina romāns “Čūsku akmens” (Lenvijas Sīles tulkojumā) ir aizraujošs, veikli un neparasti sazarots stāsts par brīnišķīgo pilsētu Stambulu, senām relikvijām, slepenām biedrībām un avantūristiskiem ceļotājiem – dārgumu medniekiem.

Dž. Gudvins (1964) ir studējis Bizantijas vēsturi Kembridžas Universitātē un arī nodarbojies ar rakstniecību, bet pasaules slavu un lasītāju mīlestību viņš ieguva tikai pēc tam, kad iznāca romāns “Janičāru koks” (2006, lasāms arī latviski) un tam sekojošie “Čūsku akmens” un pārējie Stambulas cikla darbi. Viņa panākumi vēsturisko izklaides romānu žanrā ir likumsakarīgi – plašās zināšanas par Bizantijas impērijas vēsturi un stāstnieka talants, kā arī apskaužamā prasme radīt kolorītus tēlus.  Stambulai veltīto romānu cikla vienojošais elements ir galvenais varonis – erudītais, noslēpumainais un dzīvesgudrais einuhs Jašims, cilvēks, kurš deviņpadsmitā gadsimta Stambulas ekonomisko, reliģisko, kulturālo un politisko sistēmu pārzina pilnībā. Jašims ir tas, pie kura saplūst informācija. Jašimu uzmeklē tie, kas aizrāvušies ar idejām, tie, kas alkst atriebes, tie, kas meklē glābiņu. Vārdu sakot, ja Stambulā notiek jel kas ievērības cienīgs, Jašims to zina. Viņš ir savējais zivju tirgū un sultāna galmā, starp iebraucējiem un Stambulas iedzimtajiem.

Šoreiz pie Jašima vēršas avantūristiskais dēkainis francūzis Lefevrs, kurš ierodas nakts vidū, lai lūgtu patvērumu no nezināmām briesmām. Jašims gan tobrīd izmeklē kādu vienkāršāku lietu, tomēr svešinieka izmisums šķiet tik patiess, ka einuhs apņemas aizgādāt francūzi prom. Aizrāvies ar albāņu ūdensnesēju ģildes lielākā noslēpuma atminēšanu, Jašims nosūta Lefevru atpakaļ uz Franciju, bet… jau nākamajā dienā viņu aicina identificēt cilvēku, kas kļuvis par upuri suņu uzbrukumam, un Jašims tiek apsūdzēts Lefevra slepkavībā. Mēģinādams atbrīvoties no apsūdzību tīmekļiem, kas savelkas ap viņu arvien draudīgākā cilpā, Jašims pamazām nonāk pie atklājumiem, kas sākotnēji šķiet pilnīgi neiespējami. Un tad spēlē iesaistās sieviete – mirušā francūža sieva Amēlija. Skaista, gudra un neprātīga, viņa ir ieradusies, lai atrastu senus dārgumus, kurus meklējot Lefevrs zaudējis dzīvību, Jašims – nevainojamo reputāciju un pilsēta – rāmo mieru, kādā dusējusi, kopš sultāns iznīcināja janičārus. Baumas un minējumi saviļņojuši grieķu kopienu, iespējams, angļi par to zina ko vairāk, nekā saka, turki klusē, albāņi turpina strādāt, bet noslēpums, ko glabā Čūsku akmens, varētu tikt atminēts…

Krāšņi kolorītā Austrumu romāna aizraujošā detektīvintriga un vēsturiskais fons neļauj grāmatu nolikt malā ne uz brīdi, bet Stambulas apraksti tā vien mudina doties turp pašam un izpētīt visus senās un skaistās pilsētas glabātos noslēpumus. Taču “Čūsku akmens” tos atklāj tikai izredzētajiem… un grāmatmīļiem!

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu