Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

‘Citadele’ – grāmata, kas aizrauj

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Inese Kušķe: “Arčibalda Kronina ‘Citadele’ ir reālistisks romāns, kas attēlo 20. gs. 20.-30. gadus Lielbritānijā. Centrā ir jauna ārsta cīņa ar iesīkstējušo medicīnas sistēmu un pašam ar sevi. Sekot ideāliem par spīti jebkādiem šķēršļiem vai tomēr atkāpties no tiem? Pārspīlēts ideālisms kļūst smieklīgs, taču bez tiekšanās realizēt savu sapni nekas pasaulē nemainītos – tā būtu stagnācija.

Romāna detalizētais stils nav balstīts fantāzijā – autors pats ir bijis mediķis, strādājis ogļraču pilsētiņās, pētījis silikāta putekļu negatīvo ietekmi uz plaušām. Galvenā tēla Endrū Mensona raksturs un centieni līdz ar to atklāti sīki un psiholoģiski dziļi. Pārējie tēli – viņa sieva, draugi, darbadevēji, nelabvēļi – arī veidoti interesanti, katram atklājot kādu spilgtu rakstura iezīmi vai uzvedības īpatnību.

Citadele (‘cietoksnis, kas dominē pār pilsētu’) šai romānā ir simbols cilvēka ideāliem, sapņu piepildījumam, dzīves mērķim. Bez savas citadeles cilvēks ir kā rieksts bez kodola – tukšs un bezvērtīgs…”

Inese Blaune: ” ‘Citadele’ vairākas reizes bija pavīdējusi manā apziņas lokā – vai nu kāds ieminējās par aizraušanos ar šo grāmatu, vai sarunā iepina faktu par rakstnieka Kronina medicīnisko izglītību. Tā vienmēr paturēju prātā, ka ‘Citadele’ ir manā lasāmo grāmatu sarakstā. Kad grāmatu klubiņā tika nolemts kā nākamo lasīt tieši šo romānu, kārtoju ceļasomas garam ceļojumam pa Taizemi. ‘Citadeli’, protams, arī iekļāvu līdzi ņemamo lietu saraktā, bet, godīgi sakot, vieta koferī tam tik atvēlēta pašā dziļumā. Vai tad tādā ceļojumā atradīšu laiku lasīšanai, es prātoju.

Iespaidu pilnajā braucienā pienāca kāds garāks atpūtas vakars viesnīcā, kad nolēmu iepazīt romāna pirmās lapas. Taču mans plāns, īsināt laiku tikai nedaudz palasot, neizdevās. Grāmata piesaista gluži kā magnēts – ja reiz iesākta, tā neatlaiž lasītāju līdz pat pēdējai lapai.

Caur kāda ārsta dzīvesstāstu ‘Citadele’ parāda patiesību par tiekšanos pēc saviem sapņiem, mērķiem, ideāliem – lai cik bezcerīgi brīžiem liktos tos sasniegt, daudz grūtāk ir rīkoties pret tiem. “

Līga Ozoliņa: “Džozefa Arčibalda Kronina romāns „Citadele” ir ļoti saistoši uzrakstīts stāsts par kāda jauna ārsta Endrjū darba gaitām XX gadsimta Anglijas medicīnas sistēmā, viņa ideāliem, dzīves pavērsieniem un kārdinājumiem, kas šos ideālus cenšas apslāpēt. Protams, neiztikt arī bez mīlestības! Kas ņems pārsvaru? To lasiet un  uzziniet pašas, taču jau tagad varu pateikt – iznākums nav tipiski banāls!  

Vēl tikai nomierināšu, lai arī romānā daudz stāstīts par ārsta ikdienas darba gaitām un netrūkst daudz medicīnisku aprakstu, autoram izdevies saglabāt līdzsvaru, lai lasītājiem, kuri ar šiem jautājumiem nav uz „tu”, stāsts nekļūtu pārāk specifisks un garlaicīgs. Gluži pretēji, grāmata aizrauj jau ar pirmajām lappusēm un liek pabrīnīties, cik šodienas medicīnā, no kuras mēs visi reiz varam kļūt atkarīgi, nekas daudz nav mainījies…”

Dalīties.

1 komentārs

  1. Man arī pavisam nesen sanāca izlasīt šo romānu, jo biju sajūsmā par citiem Kronina romāniem (Trīs mīlestības, Cepurnieka pils), bet, godīgi sakot, šajā nedaudz vīlos (varbūt pietrūka iepriekšējo romānu "smaguma"). Lai arī tēma par ārstu likās ļoi interesanta, tomēr stāstījums tik ļoti neaizrāva, kā būtu gribējies. Tiem, kuriem interesē tieši romāni par ārstiem, ieteiktu labāk izlasīt Gordona "Dziednieku" un "Šamani".

Atstāt Ziņu