Vārda dienu svin: Jurģis, Juris, Georgs

Gavēņa laiks- atteikties, lai iegūtu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kristīgajā pasaulē 9. martā, līdz ar Pelnu trešdienu sācies Lielais gavēnis. Gavēņa laiks ir sagatavošanās Lieldienām. Simboliski šis laiks atgādina tās 40 dienas, ko Jēzus pavadījis tuksnesī lūgšanā un gavēnī pirms savas publiskās darbības (no gavēņa 1.svētdienas līdz Lielajai Ceturtdienai, kad sākas Lieldienu svinības, ir tieši 40 dienas).

Lielā Gavēņa laikā kristieši vairāk uzmanību pievērsīs lūgšanai, žēlsirdības darbiem un gavēšanai. Viens no gavēšanas aspektiem ir atturēšanās no ēdieniem, taču tas nav vienīgais.

Pāvests Benedikts XVI šī gada Lielajam Gavēnim veltītajā vēstījumā cilvēkus visā pasaulē īpaši aicina uz personisku attiecību veidošanu ar Dievu, kā arī atteikšanos, ziedošanu un lūgšanu, vēsta diena.lv

Pāvests mudina katru dienu atbrīvot savu sirdi no materiālo lietu smaguma, no egoistiskas saiknes ar „zemi”, kas padara nabagākus un liedz būt atvērtiem un pieejamiem Dievam un tuvākajam.
„Padarot daudz nabadzīgāku mūsu galdu, mācāmies pārvarēt egoismu, lai dzīvotu dāvanas un mīlestības loģikā,” raksta Benedikts XVI.

„Panesot atteikšanos no kaut kā – ne vien no pāri paliekošā – mācāmies novērst skatienu no sava „es”, lai atklātu Kādu mums līdzās un atpazītu Dievu mūsu daudzo brāļu sejās.”

Ja arī Tu esi nolēmusi šogad ievērot gavēni, iespējams, Tev noderēs šie ieteikumi:

  • Neiznieko ēdienu un pārējo, kas tev ir dots. Dalies ar citiem!
    Gavēšanai ir arī sociālais raksturs, kas ietver visu sabiedrību. Sabiedrība gavēņa laikā tiek aicināta prātīgi rīkoties ar tiem labumiem, kas ir mūsu pārziņā, piemēram, neizniekot ēdienu, neiegādāties nevajadzīgas luksusa lietas, bet palīdzēt tiem, kam ir grūti.
  • Atsakies no laicīgām izpriecām
    Gavēšana nozīmē arī laicīgo izpriecu ierobežošanu, piemēram, atteikšanos no ballēm, kino apmeklējuma, datorspēļu un televīzijas skatīšanās ierobežošanu.
  • Atsakies no savām „atkarībām”
    Būtībā gavēņa laikā jāatsakās no tā, kam esi pieķērusies – vai tā būtu televīzijas skatīšanās vakaros, cigaretes, vīna glāze vakaros, kafija ar kūkām vai vispār saldumi. Gavēņa laikā nelutini sevi ar šīm lietām vai ēdieniem, šajā laikā domas jāvelta pārdomām par mūžīgām un garīgām vērtībām, nevis materiālām un savtīgām vērtībām.
  • Neturi naidu un sniedz piedošanu
    Gavēšanā svarīgs aspekts skar arī savstarpējo attiecību jomu, kā, piemēram, piedošana, naida neturēšana, parāda atlaišana.
  • Esi pazemīga un novērtē to, kas tev ir dots!
    Gavēni nevar uztvert tikai kā askētisku vingrinājumu, gavēņa laikā mums jāiemācas kļūt pazemīgiem, novērtēt to, kas mums ir dots.


Rakstā izmantota informācija no www.catholic.lv, www.diena.lv

Dalīties.

Atstāt Ziņu