Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Aizvainojums – mūsu emocionālās pasaules rēta

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ēdz teikt, ka rētas izdaiļojot vīrieti. To pašu gan nekad nav nācies dzirdēt par sievietēm. Gluži otrādi, mēs cenšamies slēpt vai pat likvidēt savas rētas. Aizvainojums ir tāda pati rēta, tikai iegūta emocionālā ceļā.

Cik ļoti mēs parasti cenšamies slēpt savu aizvainojumu! Vienlaikus demonstrējam aizvainojuma izkropļotu attieksmi – atsvešināmies, mainām balss toni, nerunājam vai citādi sodām to, kurš mūs emocionāli aizskāris. Paruna „īlenu maisā nenoslēpsi” ir trāpīgākā aizvainojuma jūtu raksturotāja. Pat ja cenšamies savu aizvainojumu slēpt, tam ir tendence mūsu psihē un ķermenī gruzdēt kā nenodzēšamai oglītei, kura ir gatava uzliesmot pie mazākās vēja pūsmas. Maldīgi domāt, ka „norītu” aizvainojumu ķermenis pārstrādās līdzīgi pārtikai, paturot vien derīgos vitamīnus un uzturvielas. Prakse rāda, ka ar neatzītu un neizlādētu aizvainojumu cilvēki staigā pat gadiem ilgi, vienlaikus cenšoties to slēpt kā neglītu rētu.

Stāsta kliente: „To, ka jūtos aizvainota uz bērnības draudzeni pēc kādas ballītes, sākumā neatzinu pat pati sev, jo šķita kaut kā muļķīgi par to domāt vai runāt – nu, pateica kaut ko, kas tur liels… Bet jutu, ka vairs nespēju kontrolēt ne savas jūtas, ne attieksmi. Bija sajūta, ka manī mājo vēl kāds, kurš vēlas atriebties. Sāku no draudzenes izvairīties, atteicu tikšanās, pārtraucu zvanīt, pati jutu savu vēso toni, bet neko nespēju padarīt. Paldies draudzenei, kura nevis izdarīja savus secinājumus, apvainojās un pārtrauca attiecības, bet saņēmās godīgai sarunai. Tas ir pat mistiski, ko spēj viena atzīšanās! Atlika tikai saņemt drosmi un atzīt, ka jūtu aizvainojumu, kad tas burtiski pazuda! Izrunājām toreizējo situāciju, izraudājāmies, salīgām mieru un vienojāmies turpmāk neizlikties, ka neredzam „ziloni istabā”. Kad tagad iedomājos, ka varējām taču tā uz vieglu roku zaudēt abpusēji svarīgas attiecības, kļūst baisi…”

 

! Šis raksts tapis projekta “SAJŪTU ĀBECE” ietvaros.

Projekta mērķis ir kopīgi atpazīt sevi un savas sajūtas dažādās dzīves situācijās. “Varbūt uzdrošināšanās skaļi nosaukt vārdā, tā saucamās, „neglītās” sajūtas ļaus citādi reaģēt dažādās dzīves situācijās un attiecību grūtībās,” cer pārvērtējošā konsultante Elīna Brila, ar kuru kopā veidosim šo sajūtu vārdnīcu. 


Dalīties.

Atstāt Ziņu