Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Kā ‘pieradināt’ rudens skumjas

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ēsie un tumšie gada mēneši ir klāt un līdz ar tiem arī īsākas un drēgnākas dienas, aukstas kājas, gripa, rudens skumjas vai pat rudens depresija. Pēdējās nāk ar melanholiju, nogurumu, nemieru, aizkaitināmību, grūtībām koncentrēties, vēlmi pēc ogļhidrātiem bagātas pārtikas, izmainītiem miega paradumiem un enerģijas zudumu. Bet ne visiem…

Ko darīt, ja nomāktība un drūmais garastāvoklis traucē pilnvērtīgi dzīvot un izraisa stresu un ar to saistītās problēmas? Kā tikt galā? Cīnīties, sadzīvot vai… varbūt izbaudīt vēsos un tumšos rudens un ziemas mēnešus?

Mīli sevi
Gatavojot šo rakstu, es veicu nelielu aptauju draugu vidū, jautājot viņu „receptes” cīņā ar rudens un ziemas skumjām. 50% respondentu atbildēja, ka neizjūt nekādas izmaiņas, kas saistītas ar tumšā gadalaika iestāšanos. Atlikusī puse atbildētāju ieteica rūpēties par sevi: paguļot ilgāk, atliekot dažu labu „nedegošu” darbiņu, vadot laiku mierīgās sarunās ar saviem mīļajiem pie sildošas tējas, skatoties jautras filmas vai, ja maciņš atļauj, iepriecinot sevi, nopērkot kādu smuku nieku. Apkopojot vienā vārdā – mīlēt sevi, nešaustīt sevi par nepadarītajiem (nekad nepadarāmajiem) darbiem un palēnināt dzīves tempu.

Izvēle vai nodoties drūmām un bezcerīgām domām vai tomēr atrast prieku pat tad, ja „lietus un vējš sitas logā” ir tikai un vienīgi tava. Jo, kā reiz teicis Viktors Frenkls, „starp stimulu un atbildi ir atstarpe. Un tajā atstarpē ir mūsu spēks izvēlēties mūsu atbildi. Un mūsu atbildē slēpjas mūsu izaugsme un mūsu brīvība”. 

Un kāda ir tava atbilde tumšajam gadalaikam? Stresošana un nomāktība vai … (tukšumu aizpildi tu).

Kas ir stress?
Stresa definīcija mums saka, ka stresu izraisa nevis tas, kas ar mums notiek, bet tas kā mēs notiekošo uztveram un sev izskaidrojam. Izvēle vienmēr ir tava. 

Manuprāt, tumšie ziemas mēneši ir brīnišķīgs laiks, lai uzkrātu spēkus pavasara ziedēšanai un jauniem projektiem. Pati daba mums saka priekšā, ka ir pagājis vasaras nemiers, un nu var apcerīgi prātot par dzīvi, atpūsties, pasaudzēt sevi no nemitīgās steigas, rūpēties par sevi un saviem mīļajiem un nodoties pašizaugsmei.


Mans izaicinājums tev šajā tumšajā gadalaikā
atbrīvojies no pārliekām rūpēm un atbildības par visu apkārtējo un velti gada tumšos mēnešus rūpēm par sevi!

Viss, kas tev ir nepieciešams ir atrast tās lietas un sajūtas, kas tev vislabāk patīk. Rūpes par sevi nebūt nav egoistiskas, jo tās tevi darīs laimīgāku un veselīgāku, tādu, kuras sabiedrība ir citiem patīkama.

Pretēji vispār pieņemtajam uzskatam, ka tev rudenī un ziemā ir jādara viss, lai atgūtu izsīkstošo enerģiju, lai “varētu gāzt kalnus”, es tev iesaku piebremzēt, jo tu, iespējams, tāpat kā es, jau tā visu dzīvi skrien lielā ātrumā, cenšoties paveikt iespējami daudz iespējami īsākā laikā. Tas ir vieglākais veids, kā iedzīvoties stresā.

Izbaudi gada tumšāko sezonu, ienesot savā dzīvē apzinātību (mindfylness). Tā ir mērķtiecīga uzmanības pievēršana visam, kas notiek mūsos, un arī ārpus mums, bet ar pieņemošu un laipnu attieksmi. Jēdziens apzinātība raksturo nevis pašu apzināšanās procesu, bet gan stāvokli, kurā cilvēks atrodas.

Apzinātība sākas ar dzīves ātruma samazināšanu
Esmu pārbaudījusi praksē, ka vienīgā iespēja kā no šī neapzinātības, stresa un haosa režīma pārslēgties apzinātības režīmā ir palēnināt dzīves tempu un piebremzēt, sākt dzīvot pašreizējā brīdī. Būt, izbaudīt katru mirkli, nevis nemitīgi rosīties un darīt. Rudens un ziema mums šo vienreizējo iespēju dod, dabiski palēninot mūsu tempu un laika uztveri.

Praktizē nekā nedarīšanas mākslu. Rudens un ziema ir lielisks brīdis, lai atvēlētu laiku sev – atpūtai, sava prāta, ķermeņa un gara atjaunošanai. Pamēģini atvēlēt laiku vienkārši nekā nedarīšanai; ne pēc kā netiekties, vienkārši būt. Vietai nav nozīmes, nozīme ir apzinātības brīdim, kurā tu izvēlies apklusināt apkārtējo pasauli, lai sadzirdētu sevi.

Sagatavo lielu krūzi kūpošas vasarā salasītas zāļu tējas, baudi to lēnām, iztēlojies vasaras pļavas smaržas un siltumu. Domās svētī vai nosūti mīlošo laipnību (metta) tējas vācējam.  

Uzvāri smaržīgu zupu no vasarā izaugušiem krāsainiem dārzeņiem. Nekas tā nesilda garu un miesu kā karsta zupa. Uz dārzeņu mizošanu un smalcināšanu uzaicini draugus; kopā gatavota zupai ir cits smeķis.

Nopērc sev tīkamu aromaterapijas eļļu un pēc garas un nogurdinošas darba dienas sasildies smaržīgā vannā. 

Izlasi labu grāmatu. Arī tu noteikti esi sapirkusi grāmatas, kuras tu gribi izlasīt, bet kuras šobrīd pārklājas ar putekļiem. Tumšie gada mēneši ir lielisks laiks grāmatu lasīšanai. Man personīgi, laba un iedvesmojoša grāmata reizēm ir viss, kas nepieciešams relaksācijai, stresa samazināšanai un jaunu ideju ģenerēšanai.

Laiks rotaļām svaigā gaisā. Daudzas no mums jau sen ir aizmirsušas, ko tas nozīmē. Tas gluži vienkārši ir laiks, kurā mēs priecājamies par sevi. Kad tu pēdējo reizi rikšoji pa čabošajām lapām vai devies pārgājienā kopā ar saviem bērniem vai mazbērniem? Kad tu pēdējo reizi kārtīgi smējies un draiskojies? Kad dodies laukā, nopietno sevi atstāj mājas!

 

Novēlu Tev gaišus gada tumšākos mēnešus. Padalies arī Tu ar savu „recepti”, kā aizdzīt prom nomāktību?

Inese Millere
stresa menedžmenta koučs un konsultante
http://www.stresamenedzments.com

Dalīties.

Atstāt Ziņu