Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Jaunās māmiņas – apgrūtinājums?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Viena no sabiedrības riska grupām, ko apdraud bezdarbs un bieži vien arī nabadzība, ir jaunās māmiņas, kuras bērnus audzina vienas. Eiropas Savienībā šai grupai pievērsta īpaša uzmanība, liekot dalībvalstīm rūpēties par iespēju sievietēm pilnvērtīgi atgriezties darba tirgū. Diemžēl uz vispārējā bezdarba fona jaunās māmiņas Latvijā it kā palikušas otrā plānā.

Vairs strādāt negribu
Pietiekami daudz nācies dzirdēt stāstus par to, kā jaunās māmiņas, jo īpaši tās, kuras bērnus audzina vienas, iemācās izdzīvot ar niecīgo pabalstu, ko valsts maksā par bērnu. Rezultātā  māte ar bēniem bieži dzīvo uz izmisuma robežas, jo naudas nekad nepietiek pat pašam nepieciešamākajam.
 Ir vēl kādi pabalstu stāsti. Reiz, stāvot rindā veikalā, aiz muguras dzirdēju kāda, iespējams, pašvaldības sociālā dienesta darbinieka, telefonsarunu. Viņš stāstīja par to, kā sociālie pabalsti izlaiduši cilvēkus. “Tai sievietei ir 27 gadi un trīs bērni. Runājam, ka jāmeklē darbs, lai būtu pastāvīgi ienākumi. Zini, ko viņa man teica? Kāpēc viņai tas būtu jādara? Pašvaldība nopērkot malku, bērniem skolā ēšana par brīvu, dzīvošana arī lēti izmaksājot, vienvārdsakot , dažādos pabalstos viņa mēnesī “savāc” ap 500 latu. Ja sāks strādāt, nez vai tādu algu uz rokas dabūs un pašai būs jāmaksā par malku, ēšanu un visu citu. Viņai tas vairs neinteresē, un darbu viņa noteikti nemeklēs,” stāstījumu pabeidza vīrietis.
Šīs divas bīstamās tendences – nespēja un nevēlēšanās atrast darbu, kropļo pašu sieviešu pasaules uztveri un rada nepareizu priekšstatu arī bērnam par to, kā veidojas dzīve. Lai mazinātu šādu tendenču izplatīšanos, Eiropas Savienība paredzējusi finansējumu to sieviešu izglītošanai, kuras ilgstoši bijušas ārpus darba tirgus. Nodarbinātības Valsts aģentūrā (NVA) norāda – ikviens darba meklētājs, arī jaunā māmiņa, var izmantot tās apmācību un pārkvalifikācijas iespējas, ko piedāvā NVA.

Apburtais loks
Pirms diviem gadiem ar labu domu iniciētais NVA projekts – nodrošināt pirmsskolas vecuma bērnu pieskatīšanu laikā, kad viņu māmiņas bezdarbnieces mācās NVA organizētajos profesionālās apmācības kursos – diemžēl nav īstenojies. “Ja būtu vieta, kur atstāt mazo, kamēr eju kursos, tas būtu ļoti liels atspaids, jo mums nav vecmāmiņu līdzās, kuras bērnus pieskatītu, bet bērnudārzam puika ir vēl par mazu, ” stāsta gadu vecā Emīla māmiņa Aija, kura bez darba kādā valsts iestādē palika, vēl pirms uzzināja, ka ir gaidībās. “tagad pēc iespējas ņemu mazo līdzi uz kursiem un cenšos saprast, kas tieši darba tirgū būs vajadzīgs tuvāko triju gadu laikā,” tā Aija.
 Šādās situācijās līdzēt būtu varējusi Ministru kabineta noteikumu “par aktīvo nodarbinātības pasākumu un preventīvo bezdarba samazināšanas pasākumu organizēšanas un finansēšanas kārtību un pasākumu īstenotāju izvēles principiem”  ieviešana. Taču, tie “nobruka”, jo valsts nespēj atrast sadarbības partneri, kas nodrošinātu pilnvērrtīgu bērnu pieskatīšanu. Iemesli bijuši dažādi. Pašvaldības, kurām tās administratīvajā teritorijā dzīvojošajiem bērniem jānodrošina iespēja  iegūt pirmsskolas izglītību, pilnībā nespēj to izpildīt, jo nepietiek līdzekļu jaunu bērnudārzu būvniecībai, bet esošajos trūkst vietas, līdz ar ko izveidojušās garas rindas.  Bērnu pieskatīšanu nevar nodrošināt arī privātie bērnudārzi, jo projektā vienam bērnam paredzēti vidēji Ls60, bet privātajos mēneša maksa sasniedz pat Ls200. Turklāt – privātās pirmskolas izglītības iestādes galvenokārt atrodas Latvijas lielajās pilsētās. Pieskatīšanai par sadarbības partneri nevar izvēlēties arī aukles, jo Latvijā aukļu dienests ir reģistrēts tikai lielajās pilsētās, turklāt aukles pārsvarā ir nelegāli nodarbinātas personas, par kurām netiek maksāti nodokļi, netiek slēgti darba attiecību līgumi, tādējādi garantiju nav nedz pakalpojuma sniedzējam, nedz saņēmējam. Šim darbam nederot arī pašnodarbinātas personas,  jo tad nav iespējams rīkot publisko iepirkumu, kā to nosaka likums. Tā kā neviens variants bērnu pieskatīšanas nodrošināšanai nav izdevies, tad tam paredzētā nauda nu ir nonākusi jauniešu darba prakses projekta īstenošanai.

Nezaudēt cerību
Taču NVA mudina nepadoties. “Bezdarbnieka statusu ieguvušie vientuļie vecāki  jeb personas, kuru apgādībā ir viens vai vairāki bērni, ir subsidētās nodarbinātības mērķa grupa. Šī pasākuma galvenais uzdevums – nodarbināšana valsts līdzfinansētajās darbavietās, lai palīdzētu bezdarbniekiem izprast darba tirgus prasības, veicinātu mērķa grupu bezdarbnieku iekļaušanos sabiedrībā un iekārtošanos pastāvīgā darbā”, skaidro NVA sabiedrisko attiecību speciāliste Iveta Kancēna. Tikmēr NVA ierindas darbinieki, kuri ikdienā aci pret aci sastop pašus bezdarbniekus norāda – sieviete stāvokli var tikai sapņot par iespēju atrast darbu. Uz kaut ko cerēt viņa var sākt pēc tam, kad bērns piedzimis un ir jau tik liels, lai to varētu atstāt vecmāmiņām vai nodot bērnudārza aprūpē.
Tomēr lielākā daļa jauno māmiņu ir ļoti uzņēmīgas un darba iespējas meklē it visur. Aira, gadu vecas meitiņas mamma, nule pabeigusi kursus, kuros mācīts, kā dibināt savu uzņēmumu, kā saprast, vai produkts būs eksportējams, un kā sākt eksportu, kā izstrādāt piedāvājumus, dažādas grāmatvedības nianses, zināšanas par to, kā iekārtot ofisu, ņemot vērā fen šui padomus un arī to, kādas atbalsta programmas biznesa uzsākšanā tieši sievietēm piedāvā Eiropas Savienība.  “Tas bija tik praktiski un deva pamatīgu izpratni par to, ko tu gribi un vari,” atzīst Aira. “Jau kādu laiku, dzīvojot mājās ar mazo, biju sākusi domāt, kā un ko varētu darīt sevis pilnveidošanai, jo bērns taču aug un mūžīgi mājās nesēdēšu. Pēdējā brīdī pamanīju, ka portāls Tīne.lv izsludinājis konkursu uz šo apmācību kursu, un es pieteicos. Nenožēloju ne mirkli, jo visas 12 nodarbības bija ļoti saturīgas”, uzsver Aira. Jāpiebilst, ka konkurss bijis tiešām nopietns, jo biedrības “Tīne”, kas apvieno enerģiskas sievietes un rūpējas par citu sieviešu izglītošanu rīkotajā konkursā no vairāk nekā 80 dalībniecēm kursos tikušas 35. “Tīne bija noteikusi, ka prioritāte šo kursu apmeklēšanā ir tieši jaunajām māmiņām, tāpēc interese bija tiešām nopietna,” piebilst Aira.

Atgādināsim, ka NVA jaunās māmiņas var meklēt padomu pie konsultantiem, lai izprastu savu profesionālo piemērotību,  vajadzības gadījumā piemeklētu alternatīvas savai profesijai, sagatavotos darba intervijai un izvērtētu, kādas zināšanas un iemaņas nepieciešams pilnveidot, lai veiksmīgāk atgrieztos darba tirgū pēc bērna kopšanas atvaļinājuma. Jaunajām māmiņām bez maksas ir pieejamas karjeras konsultācijas, jurists, psihologs, sociālā darbinieka un maksātnespējas konsultanta individuālas konsultācijas.

UZZIŅA:

Par darba iespējām jaunajām māmiņām:

www.nva.gov.lv

www.tine.lv

 

Raksts publicēts sadarbībā ar Eiropas Savienības Māja portālu esmaja.lv


Dalīties.

Atstāt Ziņu