Vārda dienu svin: Jāzeps, Juzefa

Mīlestības fāzes un to ietekme uz veselību

Pinterest LinkedIn Tumblr +


aureņi vēderā, sajūta, ka varētu pārtikt no tīra gaisa, jo neko citu negribas, tikai redzēt, dzirdēt un satikt VIŅU! Jā, šo reibinošo iemīlēšanās sajūtu, domājams, ir izbaudījusi katra no mums. Taču izrādās ne tikai iemīlēšanās ietekmē mūsu pašsajūtu, bet arī attiecību turpmākās stadijas lielā mērā iespaido mūsu veselību. Psihologi Lielbritānijā veikuši pētījumu, kurā secinājuši – mīlestībai ir piecas fāzes. Turklāt katra no tām atstāj citādāku iespaidu uz mūsu veselību un pašsajūtu.

Piecas mīlestības fāzes
Pētījumu veikuši britu psihologi, aptaujājot tūkstošiem pāru, kuriem bijis jāaizpilda psihologu izveidotais tests, lai noskaidrotu viņu patiesās jūtas. Pētījumu pasūtījusi interneta iepazīšanās vietne eHarmony.

Pāriem tika uzdoti jautājumi par viņu uzvedību, dzīvesveidu utt., lai noskaidrotu, kā attiecības katrā no fāzēm ietekmē viņu veselības stāvokli un pašsajūtu, piemēram, miega trūkumu, svara zudumu, stresa līmeni u.c.

Kopumā esot piecas mīlestības fāzes: pirmā – taureņu stadija, tad seko attiecību veidošanās fāze, pieslīpēšanās un atklātības fāzes un galu galā – stabilitāte. Interesanti, ka katra no tām var vienu attiecību ietvaros tikt izdzīvota no jauna, jo pāris dzīves laikā gan katrs atsevišķi, gan kopā pārvar daudz dažādus pārbaudījumus, gan pozitīvus un ne tik labus. Mainoties indivīdam, arī attiecības mainās un tās atkal var atgriezties gan tauriņu stadijā, gan pieslīpēšanās fāzē.

1.fāze: Tauriņi
Šo fāzi raksturo dziļa aizraušanās, seksuāla pievilcība un neprātīga kaisle. Pāriem, kas atrodas tauriņu stadijā bieži novēro svara zudumu un, jā, arī produktivitātes mazināšanos (jo prāts taču aizņemts ar ko gluži citu!). Šis ir randiņu laiks, un tajā gan sieviete, gan vīrietis savā ķermenī izjūt pastiprinātu seksuālo hormonu izdalīšanos – estrogēnu un testosteronu un, protams, ka tas veicina libido paaugstināšanos.

“Tas ir laiks, kad pāri nevar vien beigt mīlēties un dara to teju nepārtraukti. Cilvēki šajā fāzē bieži aizmirst paēst, ir sajūta, ka viņi tiešām pārtiek no mīlestības. Un kas interesanti, novērojām, ka cilvēkiem šajā attiecību fāzē bieži izmetas uz sejas pumpas. Arī tam ir izskaidrojums – hormonu paaugstināšanās izraisa tauku dziedzeru izdalījumu pastiprināšanos, tie savukārt nobloķē poras un tā rodas izsitumi uz sejas,” šo fāzi raksturojusi viena no pētījumu autorēm, psiholoģe Dr. Linda Papadopulusa.

2.fāze: Attiecību veidošanās
Pēc pirmajiem tauriņiem vēderā seko vēlme vienam otru iepazīt vairāk, var teikt – medusmēneša fāze pāriet attiecību veidošanās stadijā. Arī šajā laikā mēs joprojām esam kā noreibuši no mīlas. Organismā notiek neiroķīmiski procesi, kuru rezultātā izstrādājas monoamīni – tie paātrina sirdsdarbību, paaugstina baudas sajūtu, būtībā rada līdzīgu efektu kā lietojot narkotikas. Cilvēks šajā attiecību stadijā pastāvīgi dzīvo tādā “nemierīgā laimes” sajūtā, nespējot domāt ne par ko citu kā par savām plaukstošajām attiecībām. Līdz ar to rodas bezmiegs un koncentrēšanās problēmas.

“Šajā laikā cilvēki nespēj koncentrēties, ir grūti aizmigt, galvā visu laiku maļas domas par otru cilvēku. Ir tāda laimīga nemiera sajūta, tu jūties gluži vai piedzēries, apreibis no mīlestības,” šo stadiju raksturo psiholoģe Dr. Linda Papadopulusa.

3.fāze:  Pieslīpēšanās/saplūšana
Nu, kad ir skaidrs, ka šis cilvēks ir “īstais”, sākam sev uzdot jautājumu: “Vai esmu gatavs attiecībām?” Galvā rodas desmitiem jautājumu un vīziju par nākotni, kāda tā būs kopā ar šo cilvēku, sākam sajust attiecību uzliktās robežas. Tas viss paaugstina mūsu organismā stresa hormonu izdalīšanos.

“Šajā attiecību fāzē viss kļūst krietni nopietnāk, tu domā –“es tevi pazīstu, bet vai tu savā dzīvē tiešām gribi tās pašas lietas, kuras es, vai mēs varēsim rast kopsaucēju?” Tu sāc pieslīpēties otram cilvēkam, jūs sākat sapludināt savas dzīves kopā,” šo stadiju raksturo psiholoģe Dr. Linda Papadopulusa.

4.fāze: Atklātība
Trešā fāze bieži nāk kombinācijā ar ceturto, kurā cilvēki atveras un parāda savu “īsto es”. “Šī stadija izgaismo to, cik ļoti mēs cenšamies būt labāki nekā esam. Sociālajos tīklos mēs rediģējam savas dzīves, izliekam visskaistākās bildes, lai parādītu, ka mums dzīvē viss ir lieliski,” norāda psiholoģe. Atvēršanās un savas “īstās sejas” parādīšana modina mūsos šaubas par šīm attiecībām un otru cilvēku, kā arī palielina pašu ievainojamības sajūtu.

“Trešā un ceturtā attiecību fāze paaugstina stresa līmeni. Līdz šim viss bijis lieliski, bija laimes un piepildījum sajūta, bet līdz ko attiecības kļūst nopietnākas un saistības ciešākas, cilvēki arvien vairāk sāk uztraukties un domāt – “vai tas tiešām ir tas, ko es vēlos?” – apraksta Dr.Papadopulusa.

5.fāze: Stabilitāte
Ja pāris ir veiksmīgi pārdzīvojis šos emocionālos “amerikāņu kalniņus” un ticis pāri trešajai un ceturtajai attiecību fāzei, nāk ļoti salds un labs atalgojums – pēdējā attiecību fāze: stabilitāte. Uzticības un intimitātes kāpums.  

Bioloģiski skaidrojot, vazopresīns, spēcīgs hormons, kas atbrīvojas organismā orgasma laikā, palīdz mums stiprināt pieķeršanās sajūtu. (Tādēļ ir jo biežāk jāmīlējas ar savu partneri!) Arī hormons oksitocīns, kas izdalās sievietei pēc dzemdībām, padziļina pieķeršanās jūtas. Šie ir hormoni, kurus rada mūsu ķermenis un palīdz mums iemīlēt savu otro pusīti vēl stiprāk.

“Šī ir stadija, kurā mēs redzam patiesu apmierinājumu. Mūsu organisma radītie hormoni palīdz attiecībām kļūt ciešākām. Šī ir spēcīgas pieķeršanās sajūta un arī drošības sajūta – “tu esi mana drošā mugura un es – tavējā”,” komentē psiholoģe.

 

Vai aprakstītās sajūtas tev ir pazīstamas?
Kurā attiecību fāzē šobrīd esi tu un kā tu jūties?

 

Avots: http://www.dailymail.co.uk/health/article-2812818/Why-falling-love-gives-spots-makes-feel-like-drugs-Scientists-reveal-five-stages-relationship-affect-health.html

Dalīties.

Atstāt Ziņu