Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Pielieto šos 10 soļus un tavas attiecības uzlabosies!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

atiesībā romantika ir tikai maza daļiņa no tā visa kopuma, kas nodrošina veiksmīgas attiecības ilgtermiņā,” uzskata Dr. Hovards Rankins, interneta vietnes Science of You radītājs un Amerikas Smadzeņu asociācijas dibinātājs.

Viņš ir populārs attiecību speciālists, Amerikā atzīts psihologs un zinātnieks, kas pēta smadzeņu darbību. Attiecību konsultēšanas jomā viņam ir pamatīga pieredze: vairāk kā trīs dekāžu garumā konsultējot pārus par to, kā uzlabot viņu attiecības, psihologs nonācis pie vērtīgiem secinājumiem.

Dr. Rankins uzsver, ka par attiecībām jādomā un jārūpējas visa gada garumā, ne vien īpašajās dienās, kā Valentīndiena vai kāzu gadadienas. Romantikas nozīme attiecībās ir tikai 2%. „Tieši pārējie 98% ir tie, kas pārim nodrošina ilgu kopdzīvi,” norāda Hovards Rankins un smej: “Ja romantikai ir veltīta Valentīndiena, tad būtu jauki, ja ieviestu arī atsevišķu Piedošanas dienu, Godīgas strīdēšanās dienu vai Atklātas komunikācijas dienu.”
„Ja gribi, lai mainās tavas attiecības, tev jāmaina sava uzvedība,” uzsver psihologs. Te būs 10 Dr.Rankina ieteikti soļi, kas var pārvērst tavas attiecības par lieliskām.

1. Pajautā sev: Ko es labāk izvēlos – uzvarēt vai būt laimīga?
Viņš vienmēr „nepareizajās” vietās noliek zeķes, lieto „nepareizos” traukus un vispār daudz ko dara tā, kā nevajadzētu darīt (jebšu – tā, kā tu uzskati, ka nav pareizi, vai ne? ). Šādi sadzīves jautājumi patiesībā ir tikai aisberga virsotne. Pāri mēdz strīdēties burtiski par visu un jebko- sākot no politiskiem un reliģiskiem jautājumiem, beidzot ar to, ko skatīties pa TV.

Veiksmīgās attiecībās, abi partneri pieņem to, ka katram ir citādāks skatījums uz lietām. Pieņemt katra dažādības unm atšķirīgos uzskatus un paradumus – tā ir atslēga uz mierīgu gaisotni mājās.

„Nevienam nepatīk tikt komandētam, īpaši esot savās mājās. Ja tu vienmēr gribēsi uzvarēt strīdā un pierādīt, ka tieši tev ir taisnība, tavām attiecībām lemts sabrukt,” norāda Dr.Rankins. Patiesībā bieži vien nemaz nav „pareizā” vai „nepareizā” veida, ir tikai „dažādi” veidi. Pieņemt, ka tieši tavs veids, kā darīt lietas, ir pareizais, tas ir iedomīgi, tā ir necieņa pret partneri. Palūkojies uz šādiem sīkiem strīdiem plašāk – vai pa lielam tiem ir nozīme, vai arī tas ir tikai kontroles jautājums? Ja tevī ir tik liela vēlme kontrolēt, tad tas ir jautājums, kas jārisina tev pašai.  

 2. Apgūsti patiesu komunikāciju
Izklausās tik vienkārši: tu runā, viņš klausās, un otrādi. Bet patiesībā tas ir daudz grūtāk, nekā šķiet. Dr. Rankins novērojis, ka komunikācija ir problēmu sakne teju ikvienās pāru attiecībās, kuras viņš konsultējis.

Komunikācija ir komplekss process, pāra attiecībās to sarežģītu rada gan dzimumu atšķirības, gan dažādie domāšanas veidi un personības.

Lielākā kļūda, ko pāri pieļauj, ir tas, ka viņi neapzinās, cik liela nozīme ir radīt tādu vidi, kurā abi jūtas brīvi paust savas domas un jūtas. „Ja tavs vīrs īpaši daudz par sevi un dienā notiekošo nestāsta, iespējams, viņam nav šādas atklātas komunikācijas prasmes, vai arī – katrreiz,kad viņš mēģina kaut ko pastāstīt, viņš tiek pārtraukts.Cilvēki nerunās, ja domās,ka tiks par kaut ko kritizēti. Tev ir jāciena otrs cilvēks un jāprot klausīties. Pat, ja tu nesaproti,par ko viņš stāsta vai nepiekrīti viņa viedoklim, respektē viņa tiesības uz savu skatījumu.”

3. Iemācies strīdēties godīgi
Tu noteikti esi dzirdējusi, ka pāri visbiežāk strīdās par naudu un seksu. Bet vai tie tiešām ir par naudu un seksu vai par ko citu? Emocionālu strīdu pamatā parasti ir jautājumi par uzticību, kontroli vai greizsirdību. Vienkārši nauda un sekss daudzās attiecībās ir „kontroles valūta”. Tas, kā šie strīdi tiek risināti, nosaka, vai patiesā problēma, kas zem tiem slēpjas, samilzīs vai gluži otrādi- tiks atrisināta.

Ko tad nozīmē strīdēties godīgi? Dr.Rankins dod uzskaitījumu: paņemt pauzītes karstākajos strīdus brīžos (lai nomierinātos), nekad nestrīdēties bērnu (arī citu cilvēku) klātbūtnē, neuzjundīt pagātni, bet lielākoties strīdēties godīgi nozīmē mēģināt atrisināt sasāpējušo problēmu nevis „vākt punktus” uzvarā pār savu partneri. Atceries 1. punktu- tu gribi uzvarēt vai gribi būt laimīga? „Stratēģija strīdā uzvarēt par katru cenu nesīs tikai zaudējumus attiecībām. Tā vietā strādājiet kopā uz produktīvu problēmas risinājumu, kuru abi varat akceptēt.”

4. Pieņem saistības (un tam nav nekāda sakara ar laulību gredzenu)
Saistības ir līme, kas tur attiecības kopā. Lielākai daļai cilvēku gan nav ne jausmas, ko šis vārds patiesi nozīmē, uzskata Dr.Rankins. Viņi to uztver kā laulības apliecību vai seksuālu uzticību vienam partnerim. Patiesībā, tu vari būt pilnīgi uzticīga savam partnerim, bet tai pat laikā „krāpt” savas attiecības. “Pieņemt saistības- tas nozīmē, ka tu rēķinies ar otru cilvēku vienmēr un visos jautājumos- tas nozīmē, ka tu apsver, kā katra tava rīcība ietekmēs tavu partneri un jūsu attiecības,”skaidro Dr.Rankins. Tas nenozīmē, ka tev katrs sīkums ar partneri jāsaskaņo un ka personiskie lēmumi tagad būs sekundāri. „Tas nozīmē, ka tu izturies pret savām attiecībām un savu partneri godīgi, ar cieņu un rīkojies tā, lai partnerim nenodarītu ar kādu savu lēmumu vai rīcību pāri.”

5. Esi uzticama un uzticies!
Veiksmīgās attiecībās tev jāpieņem kā pats par sevi saprotams, ka tavs partneris tev stāsta patiesību. Proti, tev jāuzticas viņam. Un viņam jājūt tas pats pret tevi. To nozīmē uzticēšanās. Un te runa nav tikai par uzticību. Tā ir uzticēšanās partnerim un tam,ka viņš tevi respektēs, būs godīgs pret tevi un nesāpinās tevi, tieši tāpat tu izturies arī pret viņu.

„Nepārkāp uzticēšanos! Uzticēšanās trūkums ir postošs. Ja vienreiz uzticēšanās ir pievilta, to ir grūti, pat neiespējami atjaunot,”norāda Dr.Rankins. Lai uzlabotu uzticēšanos savās attiecībās, vispirms jāiemācās,  kā tikt galā ar konfliktiem un dusmām. Ja pāris tiek galā ar dusmām un strīdiem, tad partneriem paliek mazāk iemeslu meliem.

6. Mācies dalīties bez nosacījumiem
Tas ir daudz grūtāk, nekā izklausās. Dzīvojot mūsdienu patērētāju sabiedrībā, dalīšanās nav mūsu stiprā puse. Mēs ļoti nopūlamies, lai kaut ko dabūtu sev un pēc tam mums ir grūti no tā atteikties. Atliek vien palūkoties māju bēniņos vai skapjaugšās, lai pārliecinātos ,ka cilvēkiem ir grūti atteikties no mantām, pat, ja tās vairs nav noderīgas. Patiesībā daudziem no mums ir tik grūti dalīties, ka mēs labprātāk no kaut kā atsakāmies, lai kaut ko iegūtu vietā, bet tā jau vairs nav dalīšanās, tā ir mainīšanās.

„Mēs visi vēlamies beznosacījumu mīlestību, un tomēr mums ir grūti otram dāvāt pašiem sevi bez nosacījumiem. Taču veiksmīgas attiecības reizēm pieprasa uzupurēšanos. Kādam laiku pa laikam no kaut kā ir jāatsakās, lai otrs varētu iegūt. Lai kas tas būtu – lielas izšķiršanās kā dzimtās pilsētas pamešana, atteikšanās no karjeras, vai mazākas piekāpšanās kā restorāna izvēle,” saka Dr. Rankins.

„Mēģini savam partnerim reiz nedēļā sagādāt pārsteigumu. Tāpat vien, bez nosacījumiem. Kaut ko jauku tikai viņam. Tai pat nav jābūt par naudu nopērkamai lietai. Galvenais, lai tā sagādā viņam prieku un neuzliek pienākumu dot tev dāvanu pretī.”

7. Atbalsti sava partnera sapņus un mērķus tāpat kā savējos. Nenoslāpē viņu!
Tas nozīmē akceptēt sava partnera neatkarību un darīt visu, lai to atbalstītu u niedrošinātu. Pārāk daudzi cilvēki ir atkarīgi no sava partnera,tādēļ dara visu,lai tikai neļautu viņam dzīvot pašam savu dzīvi. Citi atkal ir pārāk vērsti uz sevi un pat neapzinās, ka arī viņu partnerim ir mērķi un sapņi.

„Ja tev ir tieksme ar savu partneri būt kopā 24 stundas, 7 dienas nedēļā un kontrolēt katru viņa soli, tev tiešām nepieciešams paspert soli atpakaļ un palūkoties uz sevi no malas. Tev jāiemācās kļūt par neatkarīgu, pašpietiekamu personu. Citādāk tev nebūs veselīgu attiecību,” norāda Dr.Rakins.

„Ja tu labprāt atbalstītu savu partneri, bet īsti nezini,kādi tad ir viņa mērķi un sapņi, tad tev tas ir viņam jāpavaicā. Tik vienkārši. Kad uzzināsi viņa mērķus,tad izdomā trīs veidus,kā vari viņam palīdzēt to sasniegšanā. Tas būs milzīgs solis uz augšu jūsu attiecībās.”

8. Apzinies, ka īstas romantikas būtība neslēpjas rozēs
Viena lieta ir aizsūtīt bērnus pie vecvecākiem uz laukiem un pašiem doties divvientulīgā atpūtā, kur viņš, iespējams, vairāk laika pavada pie TV, bet viņa- SPA centros. Tā nav romantika. Romantika nav arī pāris reizes gadā sagādātās dāvanas. Patiesas romantikas būtība ir likt justies savam partnerim īpašam, un to izdarīt tu vari tikai pievēršot viņam pilnu savu uzmanību.

„Protams, attiecību sākumposmā romantika ir dabiska un pašsaprotama. Tomēr laikam ejot, kļūst arvien vieglāk un ērtāk tai vispār nepievērst nekādu uzmanību. Neiekrītiet šajās lamatās! Jums pašiem jāparūpējas, lai jūsu attiecībās būtu romantika. Klausieties vecāki un citi aizņemtie pāri: ja paši neieplānosiet un nepapūlēsieties izbrīvēt laiku divvientulībai, ar laiku intimitāte izzudīs!”

„Romantiska var būt ikviena diena, ikviens brīdis un ikviena vieta, ja vien paši tādu radīsiet. Jums nav jāgaida uz kādu īpašu notikumu vai dienu. Būtiskākais ir atrast laiku tikai jums diviem, kopā būšanai un patiesai tuvības izbaudīšanai- lietām, kas padara jūsu attiecības īpašas.”

9. Iemācies piedot, patiesi piedot
Tas ir nenovēršami,ka attiecību laikā gadīsies konflikti un grūtāki brīži. Bet veiksmīgu attiecību pamatā ir spēja šos vilšanās un dusmu ūdeņus nepārvērst par aizvainojuma akmeņiem.
Lai nepieļautu aizvainojuma krāšanos, ir jāpieņem divi fakti, kuri daudziem pāriem sagādā grūtības:

  1. Tu nevari kontrolēt otru cilvēku
  2. Dažreiz tev ir jāatsakās no kaut kā vai jāpārveido savi sapņi

Ja nevari šos ievērot, tev būs grūti noturēt veiksmīgas attiecības. „Ja tu it kā būsi piedevusi otram cilvēkam, bet līdzi nēsāsi aizvainojumu, tu cietīsi no stresa un dusmām. Aizvainojums ir kā žurku inde, kuru iedzer tu pati, domājot,ka tādā veidā nobeigsi žurku virtuves skapītī. Tā nenotiks, tā saindēs tikai tevi pašu. Lai turpinātu attiecības un būtu laimīga, tev jāiemācās patiesi piedot un dzīvot tālāk, nenēsājot līdzi rūgtumu par notikušo.”

10. Nepieņem neko kā pašsaprotamu
Vai tu tiešām izproti savu partneri? Va tev tikai liekas, ka izproti? Dr.Rankins apgalvo,ka viena no būtiskākajām prasmēm ir spēja monitorēt mūsu spriedumus un automātisko uztveri un salīdzināt tās ar realitāti. Mēs visi veidojam savus priekšstatus viens par otru, arī par savu vīru vai sievu.Taču šādu priekšstatu radīšana var radīt problēmas, jo bieži mēs nepareizi iztulkojam vai pārprotam partnera rīcību vai domas, jo spriežam pēc pašu izveidotajiem spriedumiem par to,kā viņam būtu jārīkojas vai jādomā.

Tādēļ izvairies no tendences pašai tulkot vai izskaidrot partnera rīcību un vārdus. Tā vietā reāli ar viņu aprunājies un noskaidro, kā ir patiesībā. „Jautāt tā vietā, lai kaut ko pieņemtu par pašsaprotamu – tas ir būtiski, tas radīs attiecībās mierīgāku gaisotni.” Galu galā- mēģināt noskaidrot, ko partneris patiešām domā un jūt, tā ir patiesas mīlestības un cieņpilnas rīcības zīme.

 

Lai gan pēc šo 10 soļu izlasīšanas, tev var šķist,ka attiecību kopšana- tas nu gan ir sarežģīti un grūti, tā gluži nav. Kā saka Dr.Rankins: „Labām attiecībām nav jābūt kā smagam darbam.Tomēr tās prasa zināmu paškontroli, kompromisus un modrību. Tu nevari visu laiku darīt,ko vien pati vēlies un gaidīt,ka tevbūs laimīgas attiecības. Laiks,ko tu ieguldi, lai radītu un uzturētu veselīgas attiecības, ir tavu pūļu vērts.”

Ja arī tavs partneris iesaistās, lai ieviestu šos 10 soļus jūsu attiecībās, lieliski! Ja ne- arī nekas, jo līdzko TU sāksi mainīt savu uzvedību, arī viņa uzvedība mainīsies, un mainīsies jūsu attiecības kopumā.

Dalīties.

2 komentāru

  1. Mēs ar savu vīru abi esam ļoti laimīgi jo patiešām uzticamies viens otram, neapspiežam ar neko tādu, kas otram nepatiktu,priecājamies par katru mirkli ko pavadam kopā un kopā soli solī apdaram un apspriežam visus sadzīves darbiņus.<br>No sirds novēlam, lai visi pāri uz pasaules dzīvo saskaņā, laimē, lai nedara otram, kas pašam nepatiktu un tad pasaule kļūs gaišāka….

Atstāt Ziņu