Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Kāzu iemūžināšana foto un video

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Diena, kad viens otram dodat “jāvārdu” ir viena no skaistākajām mūžā, bet atmiņas ar gadiem izblāvo – tāpēc lielākā daļa jaunlaulāto nolīgst fotogrāfu un operatoru kāzu iemūžināšanai. Kas jāzina, lai kāzu dienas mirkļi tiktu iemūžināti tikpat skaisti un emocijām pilni kā jaunlaulāto acis un smaidi. Atbildes uzjautājumiem sniedza www.skaistiprecos.lv veidotājs un video operators Aigars Tīdmanis un fotogrāfs Jānis Saļms (art-mosphere.lv).

Kāpēc vajag algot profesionālu operatoru un fotogrāfu kāzu iemūžināšanai? Kā lai pārbauda, vai uzrunātais ir profesionālis?

Kāzas ir viens no svarīgākajiem dzīves notikumiem, kas paliks atmiņā visu mūžu, un šīs dienas video un foto ir vienīgais šīs dienas apliecinājums, kas saglabās notvertā mirkļa burvību un kļūs par nenovērtējamu dārgumu. Līdz ar to jo lielāks prieks būs tad, ja tās būs tiešām skaistas un tādas, kādas vēlaties tās redzēt.

Tāpēc noteikti ir vērts apsvērt profesionāla video operatora un fotogrāfa nolīgšanu. Profesionāls nozīmē – tāds, kuram ir profesionāla tehnika un kuram ir pieredze līdzīgu darbu veikšanā. Turklāt profesionālis parūpēsies, lai safilmētais/safotografētais materiāls tiek rūpīgi apstrādāts un pasniegts baudāmā veidā, kas prasa ne mazāk laika kā pats filmēšanas vai fotografēšanas process (pēcapstrāde ietver aptuveni 20 – 30 stundu darba).

Vēl viena nianse – vislabākais variants ir, ja operators un fotogrāfs jau iepriekš ir sastrādājušies. Tas nozīmē, ka viņi var viens otram palīdzēt, tā panākot maksimāli labāku gala rezultātu.

Ja algojat profesionāļus, noteikti vajadzētu pārliecināties par šo cilvēku iepriekšējo pieredzi, palūgt apskatīt iepriekšējos darbus un pajautāt, ar kādu tehniku viņš strādā. Iepriekšējos darbus noteikti ir vērts aplūkot arī tādēļ, lai uzzinātu, vai ir pieņemams operatora vai fotogrāfa darba stils. Izmaksas veidojas gan no tehnikas kvalitātes, gan paša operatora vai fotogrāfa pieredzes.

Ko iesakat – ņemt operatoru tikai uz ceremoniju, līdz mičošanai vai arī, lai filmē arī otrajā rītā (ja kāzas ir divu dienu garumā)?

Tas, protams, ir atkarīgs no katra pāra vēlmēm, un arī kāzu scenārija, tomēr visemocionālākais un skaistākais gala video sanāk, ja tiek ietverta arī mičošana – tas nozīmē, ka ir ietverti visi svarīgākie īpašās dienas mirkļi, kurus pēc tam var skaisti atainot video. Otrās dienas rīts parasti netiek filmēts, tomēr, ja ir plānotas kādas īpašas aktivitātes, tad to noteikti ir vēlams apsvērt.

Latvijā tā vēl nav iecienīta prakse, tomēr visskaistāko gala materiālu var iegūt filmējot ar divām kamerām. Kamēr viens operators filmē kopplānu, tikmēr otrs var vairāk pievērst uzmanību detaļām – gala video ir tiešām skaists un ja to var atļauties, tas noteikti ir ieteicams.

Cik garai kāzu filmai vajadzētu būt – lai neapniktu skatīties, bet lai būtu pietiekami daudz iemūžināts?

Gala materiāla ilgums ir atkarīgs, pirmkārt, no tā, cik daudz tiek filmēts (cik garas ir kāzas) un, otrkārt, no tā, cik daudz interesantu notikumu ir kāzās. Gatavajam materiālam ir jābūt dinamiskam, lai neapniktu to skatīties, montētājam ir jāprot izveidot salikums, kas veidojas kā stāsts, kuram gribas redzēt turpinājumu līdz pat laimīgajām beigām. Jebkurā gadījumā gatavajam gala materiālam nevajadzētu pārsniegt divas stundas, parasti ar klientu tiek saskaņots optimālais filmas garums, jo vēlmes var būt ļoti atšķirīgas.

Ir vērts apsvērt izveidot arī īso video – tas ir aptuveni 4-5 minūtes garš video gabals, un ir ļoti ērts, pārsūtīšanai internetā, ievietošanai sociālo tīklu albumos vai vienkārši turēšanai uz mājas datora ekrāna, lai ikreiz, kad sakārojas, uz piecām minūtēm atgrieztos īpašajā dienā. (Skaistiprecos.lv īsā video piemēru skaties pie raksta pievienotajā video, bet vairāk video piemērus atradīsi www.skaistiprecos.lv – red. )

Vai kāzu video vajadzētu būt fonā tikai mūzikai vai arī, lai filmā paliek dzirdams kāzu drudža troksnis?

Tas, protams, atkal atkarīgs no klietnu vēlmēm. Manuprāt, mūzikai nav jābūt fonā visu laiku. Ir vietas, kurās tā ir piemērota, un ir mirkļi, kuros nepieciešams atstāt “oriģinālos trokšņus”.

Ja runa ir par īso video, tad tas ir baudāms, ja tiek pielāgota pāra izvēlētā dziesma visā tā garumā.

Vai ir jēga iet uz fotosalonu bildēt kāzu foto vai arī labāk brīvā dabā? Kādi plusi un mīnusi katrai izvēlei?

Fotografējot ārā, protams, ir daudz priekšrocības – skaista daba, vējš, kas padara fotogrāfijas daudz dzīvīgākas un personīgākas, un jaunais pāris jūtās daudz brīvāks. Protams, ir arī mīnusi – tas var būt pārlieku liels vējš vai lietus.Tādā gadījumā fotostudija liek būt drošiem par to, ka fotogrāfijas sanāks skaistas un kvalitatīvas.

Tomēr mēs ieteiktu sekot līdzi ārzemju pieredzei, kad dienu vai divas iepriekš tiek sarīkota individuāla fotosesija jaunajam pārim ar kāzu tērpiem un aksesuāriem. Šāda fotosesija norisinās bez steigas un uztraukumiem, ar pārdomātām un izrunātām vēlmēm, un rezultāts noteikti ir daudz kvalitatīvāks kā kāzu dienā. Jo parasti steiga un rosība, kas seko līdzi šai dienai, var arī gala rezultātu padarīt nedaudz sasteigtu.

Vai jaunlaulātajiem ir jādomā par vietām un pozām, kādās viņi grib fotografēties vai arī tas tomer ir fotogrāfa pienākums? Vai iepriekš vajadzētu saskaņot, kādas bildes un kurās vietās gribētu?

Protams, ka vietu izvēle nav mazsvarīga, tomēr daudz būtiskāk par vietu un pozu izvēli ir pietiekami daudz laika atvēlēt foto sesijām. Cik? Jo vairāk laika, jo labāks gala rezultāts. Ja foto sesijās tiek izmantotas studijas gaismas, kā to piedāvā skaistiprecos.lv ieteiktais fotogrāfs Jānis Saļms, tad katrai foto sesijai vajadzētu atvēlēt no 20 līdz 40 minūtēm. Ja izmantojam dabīgo apgaismojumu tad vienai sesijai pietiek arī ar 15 minūtēm. Bet katras kāzas ir individuālas un īpašas, tāpēc ļoti svarīgi būtu izrunāt šīs nianses pirms kāzām.

Ko fotogrāfiem/filmētājiem vispār ir svarīgi zināt pirms kāzām? Vai ir svarīgi satikties ar pāri pirms kāzām? Vai fotogrāfam un filmētājam ir svarīgi zināt precīzu vedēju sastādīto plānu?

Noteikti svarīgi ir satikties ar jauno pāri, lai saprastu, kādas ir jaunā pāra individuālās vēlmes, ko viņi sagaida no sava kāzu video vai fotogrāfijām. Tas ir noderīgi, lai parādītu dažādus piemērus, lai jaunais pāris saprastu, ko konkrētais operators vai fotogrāfs var piedāvāt. Ir pat iespējams atrunāt kādā stilā viņi vēlas, lai tiek sagatavots gala video materiāls. Protams, ir dažādas profesionālas nianses, par kurām operators vai fotogrāfs informē pāri tikšanās laikā.

Ļoti svarīgi ir satikties arī ar vedējiem, jo bieži vien ir tādas lietas vai notikumi, ko jaunais pāris nemaz nenojauš, bet fotogrāfam vai operatoram to ir svarīgi zināt. Ļoti svarīgs ir detalizēts dienas plāns vai scenārijs. Fotogrāfam/operatoram ir svarīgi zināt vismaz divus trīs soļus uz priekšu, lai vienmēr atrastos īstajā vietā un laikā.

Kādas kāzu bildes ieteiktu attīstīt – glancētas/matētas – kurām ir ilgāka noturība?

Glancētās fotogrāfijas atšķirībā no matētajām būs skaistākas un dzidrākas, bet nebūs tik noturīgas. Uz tām daudz ātrāk parādīsies ”taukainie pirkstiņi”.

Vai svarīgi, ka fotogrāfs/vai filmētājs brauc vienā auto ar jaunlaulātajiem?

Protams, ka tas ir ļoti labi, ja visi var pārvietoties ar vienu transporta līdzekli, tomēr reālajā dzīvē bieži vien kāzu auto nepietiek vietas vēl diviem papildus cilvēkiem, kuriem līdzi mēdz būt daudz tehnikas, kas aizņem vietu. Ja fotogrāfs vai operators piedalās kāzās ar savu transporta līdzekli, tad svarīgi ir atrasties prakstiski uzreiz aiz kāzu auto, lai spētu operatīvi strādāt un atrasties vienmēr notikumu centrā.

Ko sakāt par to, ka visi viesi tagad brauc uz kāzām ar saviem mega fotoaparātiem un arī kamerām? Vai tas netrauce operatoram un fotogrāfam darīt savu darbu?

Tas reizēm mēdz traucēt. It īpaši brīžos, kad viesi sāk traucēt kāzu fotogrāfa vai operatora darbam – aizejot priekšā kadram vai kā citādi traucējot. Fotogrāfs vai operators ir cilvēks, kuram par šo darbu maksā un ir svarīgi, lai gala materiāls sanāk labs, tāpēc viesiem būtu jārēķinās, ka šim cilvēkam ir īpašas privilēģijas atrasties priekšā.  

Viesi var un bieži arī ierodas ar saviem fotoaparātiem/kamerām, lielākiem vai mazākiem, tas noteikti ir katra paša ziņā, vai viņš vēlas, lai viņu iemūžina ar aparātu vai tomēr dāmu pie rokas.

Cik daudz jaunlaulātajiem vajadzētu/nevajadzētu iejaukties kāzu filmas montēšanā – vai vajag izvēlēties fona mūziku, mirkļus, kas obligāti jāatstāj vai arī tas viss labāk lai paliek profesionāļa ziņā?

Šīs lietas tiek atrunātas jau pirmajā tikšanās reizē – uz kuriem notikumiem likt lielāku uzsvaru, kas jaunajam pārim liekas svarīgi, un arī kāds mūzikas stils būtu vēlams gala materiālam, lai operators saprastu, kā labāk filmēt. Mūzika noteikti tiek saskaņota ar jauno pāri – konkrētas dziesmas vai vismaz mūzikas stils. Montāžas process vairāk vai mazāk būtu jāatstāj profesionāļa ziņā, jo piedāvātais gala materiāls var tiks pieslīpēts pēc pāra vēlmēm.

Kas, pēc jūsu pieredzes, kāzās ir visemocionālākie brīži, kas noteikti ir jāiemūžina?

Protams, tā ir baznīca – ienākšana, gredzenu uzvilkšana, iznākšana un sveikšana. Un visi brīži, kas tiek pavadīti jaunajam pārim divatā, jo tie ir visdabīgākie un atraisītākie un, protams, emocionāli visbagātākie. Vēl pie emocionālākajiem notikumiem var pieskaitīt pirmo valsi un mičošanu.

Dalīties.

Atstāt Ziņu