Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Kāzas 12.gs. tautas tērpā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ļoti daudzi, rīkojot kāzas, vēlas tajās dažādas aizgūtas tradīcijas, piemēram, no Amerikas, vai varbūt Itālijas. Protams, tik pat daudzi cenšas svinēt pēc labākajām latviešu tradīcijām. Bet, vai esi iedomājusies, ka tavas kāzas varētu būt pavisam latviskā garā? Sākot ar tērpu un beidzot – mūziku? Tieši tā, savu dienu svinēja Egija un Ingus Krūmiņi. Aicinājām Egiju pastāstīt, kāda tad bija viņu īpašā diena – kāzu diena.

Kā jau lielākajai daļai meiteņu, arī man bija izsapņots sapnis par savām kāzām. Tas bija tradicionālais stāsts par baznīcu un garu baltu kleitu, katrā ziņā noteikti nebiju domājusi, ka solīšos savam vīram jūras krastā 12. gs. tautas tērpā, bet dzīvē viss notiek tieši tā, kā jānotiek.

Kad iepazinos ar savu vīru zināju, ka viņam tuva Latvijas vēsture, tās kultūra un tradīcijas, bet nevarēju iedomāties, ka arī pati ar to „saslimšu”, ja vien ir iespējams saslimt ar savas tautas kultūras mantojumu.

Par to, ka savas kāzas svinēsim pēc senām latviešu tradīcijām, vienojāmies jau pašā sākumā un lielu diskusiju šajā sakarā nebija. Visgrūtākais bija atrasts ceremonijas, jeb rituālu vietu. No sākuma meklējām pilskalnu vai senu svētvietu, bet, kad aizbraucām uz Jūrkalnes stāvkrastu sapratām, ka tieši šo spēku un enerģiju, ko tur sajutām, vēlamies izjust savā kāzu dienā.

Tērpi
Mūsu kāzu tērpu darināšanā piedalījāmies gan paši, gan vecāki un ģimene. Tie ir pēc apmēram, 12. gadsimta parauga darināti tautastērpi, tomēr tie nav kopija. Izvēlējos tās rotas, kuras man patika, pat ja tās nepieder konkrētajam novadam. Toni bruncim un vīra vamzim izvēlējāmies paši, jo likās, ka tumši zilais ar balto izskatās ļoti grezni. Jau zinājām, ka šie tērpi nebūs tikai uz vienu dienu, bet uz visu mūžu. Tos varēsim vilkt arī citos ģimenes godos.

Ceremonija
Par pašu ceremoniju un rituāliem konsultējāmies ar zinātājiem – Gvido un Ainu Tobēm. Viņi arī ļāva mums izvēlēties, kādus rituālus vēlamies iekļaut savā ceremonijā. No sākuma rituāla vieta tika attīrīta no raganām, mošķiem, ļaunām domām un darbiem, tad aizdedzināts  rituālu uguns.  Tam sekoja dažādi spēka, gudrības, mīlestības un miera rituāli un pārbaudījumi un tad arī pats būtiskākais – līdzināšana. Tad, kad bijām kā līdzīgs ar līdzīgu, stāvēdami uz vilkādas pie uguns, devām viens otram solījumu un mijām gredzenus. Pēc ceremonijas jūrā ienesa ugunsplostu, kurā katrs viesis ielika ziedus ar laba vēlējumiem.

Svinības
Pēcāk devāmies izbraukumā kopā ar vedējiem, kuri mums bija sagādājuši vēl dažus pārbaudījumus. Vakarā nonācām viesu namā, kur bija svētku galds, danči un dziesmas. Mūsu draugi un ģimenes ir diezgan dažādi, tāpēc parūpējāmies, lai arī  mūzika būtu dažāda. Bija gan latviešu danču muzikanti gan dīdžejs. Dzīvojam taču 21. gadsimtā.

Pēc mičošanas, kad bija saņemta sievas rota – galvauts un vīra rota – caunu cepure, sekoja svinības visas nakts garumā.

Laikam jau katra meitene to saka, bet esmu laimīga par šo dienu. Lai gan, pirms sāku plānot savas kāzas, manas domas bija savādākas, šīs bija manas sapņu kāzas!

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu