Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Kur pazudusi vecā labā lecamaukla un bumba?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Izvēloties saviem vai draugu bērniem dāvanas, piedomāsim pie tā, lai tās veicinātu gan bērna radošumu un zinātkāri, gan viņa fiziskās aktivitātes.
Diemžēl mūsdienās arvien vairāk ir bērnu, kuri savu ikdienu pavada mazkustībā – skolas solā, mājās pie datora vai TV ekrāna. Ja bērns tā vietā, lai, piemēram, ietu izbraukt ar riteni vai spēlētu bumbu ar draugiem, labāk visu dienu izvēlas pavadīt pie datora, tad vecākiem jāsāk domāt, kas ir nogājis greizi. Vesels bērniņš piedzimst ar neapslāpējamu kustību prieku, zinātkāri un neatlaidību. Mums, pieaugušajiem, jāpiedomā pie tā, lai ar savām darbībām to nemazinātu, bet tikai vairotu.

Vismaz stundu dienā!
Arvien aktuālāka problēma kļūst bērnu liekais svars. Aptaukošanās mazotnē var radīt virkni veselības problēmu viņu nākotnē – sirds un asinsvadu saslimšanas, cukura diabētu un, lai cik biedējoši tas nebūtu, pētījumi min arī dažādas vēža formas. Īpaši bīstama ir abdomināla aptaukošanās – aptaukošanās vēdera rajonā. Bez tam, liekais svars iet roku rokā ar zemu pašvērtējumu un zemu socializēšanos, kā arī atstumtības sajūtu.

Bērniem un pusaudžiem ar fiziskajām aktivitātēm ieteicams nodarboties vismaz 60 minūtes dienā. Tas sevī ietver visa veida fiziskās aktivitātes – skriešanu ātrā tempā, braukšanu ar velosipēdu, peldēšanu, aktīvas rotaļas, mājas un dārza darbus u.c.

Fiziski aktīvi bērni- dzīvespriecīgāki un ar augstāku pašvērtējumu
Fiziskajām aktivitātēm mazā cilvēka dzīvē ir ļoti liela nozīme. Tās ne tikai novērš aptaukošanās risku un ar to saistītās saslimšanas, bet veicina un palīdz izaugt par veselīgu pieaugušo. Ir vecāki, kas domā – jo vairāk bērns skraidelēs apkārt un kāpelēs kokos, jo lielāka iespēja, ka viņš savainosies, salauzīs roku vai kāju, tāpēc saka: „Sēdi rāms!” Pētījumi gan pierāda pretējo – fiziskās aktivitātes samazina un novērš lūzumu un osteoporozes risku bērna nākotnē, palielinot kaulu blīvumu un pat izmērus. Esot fiziski aktīviem, bērniem tiek nostiprināta ķermeņa muskulatūra un uzlabota kustību koordinācija. Tāpat arī pierādīts, ka fiziskās aktivitātes uzlabo kognitīvās spējas. Bērniem, kuri ir fiziski aktīvāki, ir labāka sava ķermeņa uztvere un augstāks pašvērtējums. Un vai zināji arī šo – jo mazāk bērns skatās TV, jo lielāka bērna pašapziņa? Jā, arī pie šādiem secinājumiem nonākuši zinātnieki.

Fiziskās aktivitātes līdzsvaro arī bērna emocionālo un garīgo stāvokli, jo tādējādi bērnam ir iespēja „izlādēt” savas dusmas, neapmierinātību vai pat stresu. Bērni, kas nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, retāk jūtas nomākti un ir dzīvespriecīgāki.

Kļūsti par piemēru un iedrošini!
Bērni mācās no mums – pieaugušajiem, it īpaši no savas mammas un tēta, tāpēc centīsimies mūsu atvasēm rādīt pozitīvu piemēru. Brīnišķigi, ja ģimene ļaujas kustību priekam visi kopā – skrituļojot, braucot ar riteņiem, rotaļājoties vai tikai pastaigājoties. Izskraidīšanās pa mežu vai iztrakošanās sniegā – tās nebūt nav tikai bērniem piemērotas aktivitātes, bet nāks par labu ikvienam – arī tētim un mammai.

Ko tad likt dāvanu maisā, lai modinātu un veicinātu bērnā kustību prieku?

  * Bumbas – tās pieejamas dažāda lieluma un izmēra un pat ar dažādām virsmām, tā papildus attīstot arī bērna tausti. Ar bumbas palīdzību var attīstīt dažādas prasmes – sākot no mācīšanās ripināt, mest, trāpīt mērķī vai grozā u.c. Piemērotu bumbu noteikti var atrast katram vecumam atbilstošu.

* Lecamauklas un gumijas lēkāšanai – lēkāšana ir viens no veidiem, kā mūsu kaulus padarīt stiprākus.

* Šūpuļzirdziņš –  vecais labais šūpuļzirdziņš labi attīsta ķermeņa muskulatūru un līdzsvara reakcijas.

* Slidas vai slēpes – tā būs iespēja bērnam ilgstoši nodarboties ar aerobo slodzi – ļoti labs treniņš viņa sirsniņai, turklāt šādi laiku kopā var pavadīt visa ģimene.

* Ritenis – Lai veicinātu vēlmi braukt ar riteni, var uzdāvināt jaunu ķiveri, atstarotāju vai riteņa zvaniņu vai taurīti.

* Spēļu vai rotaļu grāmatu – rotaļas nebūt nav nekas gralaicīgs un aizvēsturisks. Tās var spēlēt ģimenes lokā kopā ar vecākiem, māsām un brāļiem.

* Lāpstiņa vai grābeklītis – piemērots izmērs bērnam. Ar tiem tad mazais var doties palīgā dārza darbos mammai vai tētim un pat palīdzēt tīrīt sniegu. Bērniem ir ļoti svarīgi justies noderīgiem un apzināties, ka viņi palīdz un dara labu darbu.

* Burbuļpūšamais – mazais var gan ķert burbuļus, gan arī pūst. Pūšana nāk par labu elpošanas sistēmai.

*Peldrinķis – tas veicinās vēlmi iemācīties peldēt. Tagad ziemā ar peldriņķi var doties uz baseinu – veicinās norūdīšanos.

Konsultācijām
Liene Grigāne
Fizioterapeite fizioterapijas centrā AUDEMUS
www.audemus.lv

e-pasts: liene.grigane@gmail.com

Dalīties.

Atstāt Ziņu