Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Kādus vārdus liekam saviem bērniem?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ļoti bieži ir gadījumi, kad pēc atgriešanās no Dzemdību nama, vecāki steidz uz dzimtsarakstu nodaļu ar lūgumu mainīt bērnam vārdu, ko paši tikko kā izvēlējušies. Lai izvairītos no nemitīgām šaubām par atbilstošāko vārdu savam mazulim, Inese Bumbiere- Kaže Domina Shopping rīkotajā seminārā „Gaidību 4dienas” norāda, ka šai izvēlei jaunajiem vecākiem jāvelta īpaša rūpība – tas ir nozīmīgs un atbildīgs lēmums, kas pavisam noteikti var ietekmēt arī mazuļa turpmāko dzīvi. 

Kā notiek vārda došanas process?
Viss ir ļoti vienkārši, ja jaunie vecāki zina un izprot procedūras gaitu. Jauno vecāku pienākums ir viena mēneša laikā pēc mazuļa piedzimšanas reģistrēt dzimšanas faktu kādā no Dzimtsarakstu nodaļām. Jaundzimušā vārds ir tikai un vienīgi vecāku ziņā, un ir labi par to vienoties jau iepriekš. Taču jāatceras, ka mazuļa vārds tiks ierakstīts saskaņā ar spēkā esošajām tiesību normām.

Latviešu valodā ir galotnes
Pēdējo 2 līdz 3 gadu laikā jauno vecāku vidū ir parādījusies neizprotama tendence- vēlme bērnam dot vārdu, kas neatbilst latviešu valodas pareizrakstības normām. Latviešu valodā personvārdiem ir dzimti noteicošas galotnes, un tas ir jāņem vērā. Gadās, ka krievu tautības vecāki pastāv uz to, lai dzimtsarakstu iestāde bērna dzimšanas reģistrā ieraksta bērna vārdu bez galotnes, kā tas tiek rakstīts krieviski. Piemēram- Aнтон ir zēna vārds krievu valodā, kas latviski rakstāms: ANTONS. Šādos gadījumos nereti dzimtsarakstu nodaļai nākas tiesāties ar bērna vecākiem, kas stūrgalvīgi turas pie savas prasības un nevēlas atzīt Latvijā pastāvošās likuma normas.

Populāri vārdi toreiz un tagad
Pēc 2012. gada Dzemdību nama datiem šī gada populārākie puišu vārdi ir: Timurs, Daniels, Gabriels, Maksims, Artjoms, Artūrs, Emīls, Ernests, Deivids, Dominiks, Markuss.

Meiteņu vārdu vidū populāri ir: Anna, Sofija, Elza, Alise, Elīna, Nikola, Poļina, Marta, Keita.

Savukārt pagājušajā gadā vecāki saviem bērniem visbiežāk izvēlējušies šādus vārdus: Roberts, Markuss, Gustavs, Sofija, Alise, Anastasija.

„Roberts” kā populārākais puišu vārds tur savas pozīcijas jau 10 gadus. 2007. gadā Latvijā ienāk Sofiju „bums” līdz 2010. gadā tas kļūst par vispopulārāko vārdu meiteņu vidū.

Pagājušajā gadā sākuši pazust arī tādi vārdi kā Ričards un Laura, taču to vietā nākuši Emīls un Elizabete.

Kulta filmu un seriālu ietekme
Inese Bumbiere – Kaže Dzimtsarakstu nodaļā strādā jau vairāk kā 20 gadus un atzīst, ka ik pa brīdim bērnu vārdu izvēlē vecākiem noteicošais ir kāds no aktuālo filmu, seriālu vai grāmatu varoņiem. Tā, piemēram, „Ilgais ceļš kāpās” esot bijis liels pamudinājums vecākiem savas meitas saukt par Martām, „Emīla nedarbi” mums ir devuši ne vienu vien mazo Emīlēnu, un seriāla „Santa Barbara” iespaidā bērni esot tikuši arī pie latviešiem pavisam neraksturīgiem amerikāņu izcelsmes vārdiem.

Bērna vārda maiņa
Šis dzimtsarakstu nodaļai esot visai ierasts scenārijs – vecāki dod bērnam vārdu, ar kuru sākumā ir apmierināti, taču pēc nedēļas vai mēneša saprot, ka vēlas to mainīt, vēršas attiecīgajās instancēs, taču „atsitas pret sienu” – to izdarīt nevar. Bērna vārds jau ir reģistrēts iedzīvotāju reģistrā un visās datu bāzēs. Šādos brīžos vienkāršākā alternatīva būtu bērna kristīšana un šī kristītā vārda klāt „piekabināšana” vecāku dotajam. Taču, ja tomēr vecāki ir uzstājīgu un vēlas tomēr vārdu mainīt, jārēķinās, ka tas nebūs nedēļu, bet gan vairāku mēnešu jautājums. Sarežģītākais process ir pierādīt, ka bērns tiek atpazīts ar šo jauno vārdu – un, lai arī pirmajā mirklī tā neliekas, tas patiesībā ir ļoti grūts uzdevums.

Meitenes, esiet uzmanīgas, norādot tēvu!
Nez kāpēc jaunās māmiņas ir tik steidzīgas bērna tēva norādīšanā mazuļa reģistrēšanas brīdī. Meitenēm ar šo izvēli ir jābūt ļoti uzmanīgām, jo netrūkst situāciju, kad norādītais tēvs pazūd no māmiņas un bērniņa redzesloka, atstājot bērniņam savu uzvārdu un māmiņai – veselu lērumu problēmu. Māmiņa vēlāk vēlas bērnam dot savu uzvārdu, taču jāprasa tēva atļauja, un viņš var izrādīties nesasniedzams. Brīdī, kad paternitāte noteikta, abiem vecākiem ir vienādas tiesības. Ieteikums meitenēm – nesasteidziet! Šo ierakstu var veikt neierobežotā laikā.

Bērna vārda izvēle – tas ir nopietns lēmums
Iesaku patiešām labi apsvērt, vai no sirds vēlaties savam bērnam dot vārdu „Akmens” vai „Klusums”. Pirms izdarīt savu izvēli par labu kādam neparastam vārdam, vēlams aizdomāties par sabiedrības uztveri, kā arī paša bērna spēju ar tādu identitāti sadzīvot.

Dalīties.

Atstāt Ziņu